Kryptografia. W teorii i praktyce.

Tłumaczenie: Wiktor Bartol
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnica-Atak-Obrona". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Crytpography. Theory And Practice
83-204-2982-X
Piotrek

Książka ta jest uznawana w świecie za jeden z najlepszych podręczników kryptografii. Składa się z trzech części. Pierwsza obejmuje kryptografię klasyczną, z tajnym kluczem, zwaną symetryczną. Autor omawia w niej szyfry strumieniowe i elementy teorii informacji Shanonna. Szczegółowo opisuje i analizuje algorytm szyfru symetrycznego DES. Druga część jest poświęcona kryptografii z kluczem publicznym, zwanej asymetryczną. Autor omawia tu algorytm RSA, kryptosystem ElGamala wraz z jego realizacją na krzywych eliptycznych, schematy podpisu cyfrowego (w tym DSS), funkcje skrótu oraz algorytmy dystrybucji kluczy, algorytmy uwierzytelniania i algorytmy dzielenia sekretów. Trzecia część obejmuje bardziej złożone zagadnienia. Autor opisuje kody uwierzytelniania, dzielenie sekretów, problemy dotyczące generowania liczb pseudolosowych i protokoły o wiedzy zerowej.
Warto zaznaczyć, że wszystkie przedstawione zagadnienia są zilustrowane przykładami obliczeniowymi, a kryptosystemy są omówione zgodnie z przyjętym ogólnie schematem: metoda szyfrowania - metoda odszyfrowania - znane metody ataku.
Książka jest przeznaczona dla studentów informatyki, studentów matematyki, szyfrantów, ludzi zajmujących się zawodowo ochroną informacji.

źródło opisu: WNT, 2005

źródło okładki: http://empikmedia.pl/c/kryptografia-bprod12190151.jpg

Piotrek | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Jedna z dwóch najlepiej napisanych książek o trudnym temacie kryptografii. Osobiście uważam ją za wstęp do poważniejszej książki: Bruce'a Schneiera - "Kryptografia dla praktyków". Sama "Kryptografia" Stinsona pokazuje najciekawsze aspekty kryptografii ale miejscami po macoszemu. Na początek dla informatyków jak znalazł. Polecam.

Michał | 2012-08-17

Książka dla ludzi studiujących informatykę, bądź zajmujących się nią zawodowo. Bardzo dużo matematyki i mało znanych pojęć. Na pewno nie dla laika w tej dziedzinie ;P Przeczytałem część rozdziału o liczbach pseudolosowych, algorytmie RSA oraz wstęp(zapoznanie z ogólną treścią i pierwsze pojęcia). Jak dla mnie napisana zbyt trudnym językiem.

Chaoticreader | 2016-11-22
Dmitrij Ustinow | 2016-08-31