rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Inteligentny jak kruk - wygraj książkę "Geniusz ptaków".

LubimyCzytać
utworzył 21.11.2017 o 10:44

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.


W języku polskim bez trudu można znaleźć związki frazeologiczne, w których stawiamy ptaki w nie najlepszym świetle. Niemądre osoby nazywamy „głupimi gęsiami”, a nieczytelne pismo kwitujemy stwierdzeniem, że jego autor „bazgrze jak kura pazurem”. Stwórzcie propozycję nowego powiedzenia lub przysłowia, w którym prawdziwe ptasie zdolności zostaną docenione! Nie zapomnijcie wyjaśnić swojego pomysłu.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Geniusz ptaków - Jacek Skowroński
Geniusz ptaków

Autor : Jennifer Ackerman

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata. Czy wiesz, że…? Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki. Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach. Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego. Kocham ptaki od zawsze. Jedyną rzeczą lepszą od miłości jest miłość połączona z głębokim szacunkiem. Geniusz ptaków to wyraz najgłębszego szacunku dla pięknych, genialnych stworzeń, które żyją dokoła nas, w naszych ogrodach, które dzielą z nami powietrze, a także o wiele więcej potencjału umysłowego niż moglibyśmy podejrzewać. Carl Safina, autor Beyond Words: What Animals Think and Feel U źródeł Geniuszu ptaków, pracy zachwycającej, przełomowej i wnikliwej, odzwierciedlającej spojrzenie ciekawskiego, inteligentnego poszukiwacza, leżą zachwyt oraz jego bliski krewny, głęboki szacunek dla wszelkiego życia. To książka, która domaga się patrzenia na świat przez pryzmat kategorii moralnych. Rick Bass, autor The Ninemile Wolves i For a Little While: New and Selected Stories

Regulamin
  • Konkurs trwa od 21 listopada do 28 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo WUJ .
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [61]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
więcej
Mimi  - awatar
Mimi 28.11.2017 16:54
Czytelnik

Mieć nosa niczym gołąb.

Wieeem, że ptaki nie mają nosów! Ale mają znakomity zmysł wędrowców - przecież podróżują nawet dziesiątki tysięcy kilometrów! Doskonałym przykładem są również gołębie, który służyły za "listonoszy". Wiedzieliście, że gołębie są w pierwszej dziesiątce najbardziej inteligentnych zwierząt? :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Violetka  - awatar
Violetka 28.11.2017 16:00
Czytelniczka

Piękny jak paw - określenie na osoby wyjątkowo ładne, wyróżniające się urodą.

Szybki jak struś - do tej pory używany jedynie sformułowania "chować głowę w piasek", które jest dosyć niesłusznie przypisywane tym ptakom i uznawane są za tchórze. Zapominamy natomiast o zaletach strusi, a w tym o ich szybkości. Jeśli biegasz szybko, to na pewno jak struś!

Kacza rodzina - mieć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Joanna   - awatar
Joanna 28.11.2017 15:46
Czytelniczka

Lotny jak ptak!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Angelika  - awatar
Angelika 28.11.2017 12:49
Czytelniczka

muzykalny jak przedrzeźniacz

Ptaki nazywane "Przedrzeźniacz" potrafią zapamiętać do 2000 różnych melodii - wow ludzie też zapamiętują melodie, ale te ptaki potrafią nie tylko ją zapamiętać, ale także odtworzyć. Bez nut. Ich zdolności muzykalne są genialne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LiniaDruku  - awatar
LiniaDruku 28.11.2017 11:01
Czytelniczka

„Gdy kukułka kuka,
w twe serce miłość zapuka.”


Samce kukułki najczęściej w maju zaczynają „kukać”, czyli śpiewają swoją pieśń godową. Późna wiosna i wczesne lato to idealna pora roku dla ludzi, żeby się zakochać lub przeżyć wakacyjny romans.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mateusz Dębski - awatar
Mateusz Dębski 28.11.2017 10:55
Czytelnik

,, Nie drąż tematu jak dzięcioł''- wnikliwa interpretacja jakiegoś zagadnienia, przestroga przed zbytnim oddaniu się tematyce.
,,Trzeba być jak dzięcioł dla drzew, uderzać rytmicznie i leczyć cal po calu''- dzięcioł jako ,,ogrodnik'' dbający o zdrowie. Powiedzenie może odnosić się do nauczycieli, lekarzy czy pscyhologów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ogarbejbe  - awatar
ogarbejbe 28.11.2017 09:22
Czytelniczka

Piękna jak papuga ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agajot3  - awatar
agajot3 28.11.2017 00:05
Czytelnik

"Czujny niczym czapla na czatach" - nie dość, że prawdziwe to ćwiczy język. Miałam ostatnio przyjemność obserwować przez okno mojego biura pięknego dużego ptaka, który przykuwał uwagę nie tylko swoimi niestandardowymi rozmiarami, ale także stylem lotu: zataczał piękne koła nad naszym niskim laskiem młodych brzóz a jego skrzydła pięknie przy tym falowały. Ptak latał długo,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Stado Żubrów - awatar
Stado Żubrów 27.11.2017 21:24
Czytelniczka

1. Będziesz tak czekał, aż pójdźka przyleci -Do kogoś, kto się bardzo długo zastanawia nad najprostszą rzeczą, a nic z tego nie wynika. W starożytnej Grecji pójdźki uważane były za ptaki bogini mądrości- Ateny, wierzono, że są jej posłańcami.

2.Cichutki jak uszatka -sowy uszatki bardzo cicho latają.

3. Taki z ciebie gołąb pocztowy! -do kogoś kto bardzo dobrze orientuje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
KrukBiały  - awatar
KrukBiały 27.11.2017 20:36
Czytelnik

1. Bocian też nie wie, gdzie leci, a jednak zna kierunek.
Powiedzenie odnoszące się do sytuacji, kiedy rozmówca ma kryzys egzystencjalny i twierdzi, że nie wie, co chce robić w życiu. Bocian leci na południe, aby przezimować niższe temperatury w słonecznej Afryce. Optymistyczne stwierdzenie, że jednak biologia i instynkt ptasi mógłby być inspiracją dla ludzi komplikujących...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej