rozwiń zwiń

#czytamwdomu – książki poleca Jacek Dehnel

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.04.2020

Jak wiele obecne lata 20. XXI wieku mają wspólnego z tymi sprzed stu lat? Jacek Dehnel, snując refleksje nad naszą teraźniejszością i przyszłością, poleca spojrzeć w przeszłość. Poeta i prozaik przekonuje, że dotycząca II RP publikacja „Historia słabych” pomoże nam zrozumieć problemy, które niekoniecznie powinniśmy odłożyć ad acta.

#czytamwdomu – książki poleca Jacek Dehnel

W czasie pandemii, z którą państwa niekoniecznie sobie radzą, i w obliczu kryzysu, w którym również zapewne będą sobie radziły różnorako, warto sięgnąć poznakomitą książkę Urszuli Glensk „Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939)”. Glensk sięga do międzywojennego reportażu, żeby napisać zupełnie inną historię II RP, niż ta, którą łatwo znaleźć w popularnych książkach w rodzaju: „Jak oni się bawili? Narty i dancingi dwudziestolecia”, „Życie elit w międzywojniu”, itp. Mniej tu Wieniawy i Adrii, gwiazd filmowych i szybkich samochodów, więcej – podrzutków, najtańszych prostytutek, bezdomnych.

Książka Glensk, oparta na niesłychanie szerokich lekturach (które potem poprowadziły mnie do kolejnych, wyszperanych w antykwariatach, tekstów, zarówno przedwojennych zbiorów, jak i powojennych antologii), jest dziełem naukowym, ale czyta się ją znakomicie. „Historia słabych” nie tylko pokazuje to, jak rozumiano wówczas reportaż, ale stanowi również panoramę epoki i jej problemów. Kolejne rozdziały są poświęcone prostytucji, rzeźniom (w kraju rosnącego antysemityzmu było to jedno z pól walki z Żydami), sierotom społecznym, przytułkom dla bezdomnych i powodziom. 

Wyłania się stamtąd obraz państwa i społeczeństwa, które problem przerasta – młoda II RP nie ma możliwości stworzenia państwa opiekuńczego, ale też niespecjalnie jest temu chętna. Kraj, który wyrósł na wielkim emancypacyjnym projekcie PPS-u (emancypacja narodowa była tylko częścią szerszego frontu), w momencie odzyskania niepodległości porzuca swoich słabych lub oferuje im pomoc, która nie na wiele się zdaje.

Warto to czytać dziś, niestety nie tylko jako relację z dawno minionych czasów, ale i jako jeden z możliwych scenariuszy rozwoju naszej obecnej sytuacji.

Jacek Dehnel

Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady (Larkin, James, Verdins, Fitzgerald, White), pięć powieści („Lala”, „Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya”, „Matka Makryna”, „Krivoklat”, „Ale z naszymu umarłymi”) i kilka tomów krótszych próz, a wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskimserię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej (pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi bloga tajnydetektyw.blogspot.com i portal z kolekcją starej fotografii awers-rewers.pl. Mieszka w Warszawie.

Baner reklamujący akcję #czytamwdomu #kupujeksiazki

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Fotografia autora: Cezary Rucki


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
pankratzy  - awatar
pankratzy 10.04.2020 21:06
Czytelnik

Właśnie zacząłem Historię polityczną Polski 1944-1991 A. L. Sowy. Jestem na samym początku, a już widać analogie do obecnej rzeczywistości. Momentami tak bardzo, że aż ciarki biegną po plecach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ambrose  - awatar
Ambrose 09.04.2020 15:14
Bibliotekarz

Z podobnej tematyki mogę polecić powieść Ulica autorstwa polskiego Żyda Izraela Rabona - ciekawe spojrzenie na robotniczą Łódź z okresu 20-lecia międzywojennego z punktu widzenia młodego człowieka pozbawionego większych perspektyw na przyszłość.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bosy_Antek  - awatar
Bosy_Antek 09.04.2020 14:25
Autor

To samo widać w "Przedwiośniu". Warto chyba ten motyw poruszyć na lekcjach polskiego, a potem porównać z polską transformacją ustrojową po 89 roku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 09.04.2020 10:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post