rozwiń zwiń

Człowiek Książki nową kategorią 8. edycji plebiscytu Lubimyczytać. Nagroda główna to 10 tys. zł!

Iza Sadowska Iza Sadowska
25.01.2023

Literaccy krytycy i dziennikarze, booktuberzy, bookstagramerzy, bookary, książkary, booktokerki, bookfluencerzy – po sieci krąży coraz więcej określeń na osoby, które prowadzą swoje książkowe profile w social mediach. Różnią ich wiek, gatunki książek, które czytają, formaty prezentacji, które wybierają, a także zasięgi, ale łączy jedno – wszyscy lubią czytać. I to wśród nich wspólnie wybierzemy Człowieka Książki i przyznamy nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Człowiek Książki nową kategorią 8. edycji plebiscytu Lubimyczytać. Nagroda główna to 10 tys. zł!

Lubimyczytać to potężna społeczność czytelników, a misja, która nam od lat przyświeca, to po prostu zachęcanie do czytania. W ciągu 12 lat prowadzenia serwisu internet bardzo się zmienił. Na początku obok nas istniały popularne literackie blogi, które przekształciły się w tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy profili w social mediach, które promują literaturę. To rozproszona, wielka siła czytelników, której masa przelewa się po sieci, mnoży i rozpościera swoje czytelnicze macki na kolejne nowe media. Śledzimy wszystkie te trendy z zachwytem, pasją, czasem niepokojem, ale zawsze staramy się wspierać wartościowe inicjatywy, które przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa. Czy wiecie, że w social mediach hashtagi #lubimyczytac i #lubimyczytać mają wielomilionowe zasięgi? Nasza społeczność ma wielką moc i śledzimy ją z nieustającym zachwytem.

Za tydzień startuje 8. edycja Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać. Głosowanie, w którym od początku jego historii czytelnicy oddali już ponad milion głosów, potrwa przez cały miesiąc i odbędzie się na stronie www.lubimyczytać.pl/plebiscyt. Plebiscyt organizujemy już wiele lat i zmieniamy go oraz rozwijamy, wsłuchując się w wasze głosy. Trzy ostatnie edycje to trzy różne nowe kategorie. Jedna z nich – Debiut – wpisała się w wydarzenie na stałe. W zeszłym roku w tej kategorii zwyciężyła pozycja „Narzeczona nazisty” Barbary Wysoczańskiej. Dwa lata temu w kategorii Fundacja/stowarzyszenie roku wspólnie z Allegro wytypowaliśmy pięć organizacji pozarządowych, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz czytelników w 2020 roku. Łączne wsparcie finansowe dla nich wyniosło aż ćwierć miliona złotych. W tym roku tradycji stało się zadość i proponujemy kolejną nowość.

Tym razem wspólnie wybierzemy Człowieka Książki. W tej nowej kategorii specjalnej nominujemy aż 20 projektów, których autorki i autorzy promują czytelnictwo w sieci.

Kto znalazł się w gronie wytypowanych przez nas pretendentów do tytułu Człowieka Książki, dowiecie się już za tydzień. Na siedem dni przed startem głosowania uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy, co braliśmy pod uwagę, wyłaniając osoby, na które będziecie mogli oddać głos w trakcie plebiscytu. Poznajcie kryteria nominacji w tej kategorii, którymi się kierujemy.

Zasięgi to moc, z jaką autorki i autorzy docierają do grona swoich odbiorców. To ich siła, z jaką o świecie książki opowiadają swoim językiem czytelnikom i czytelniczkom. Tworząc listę nominowanych w kategorii Człowiek Książki, zebraliśmy i z uwagą prześledziliśmy twarde dane na ten temat. Dane, czyli: liczbę obserwujących konkretny projekt, polubienia, komentarze i udostępnienia postów ze wszystkich kanałów social media, w których każdy nominowany projekt funkcjonuje. Zmierzyliśmy więc ogólny wpływ, jaki twórczyni i/lub twórca książkowych treści wywiera na społeczność czytelniczą.

Nie od dziś wiadomo, że pomysł na przekazywanie treści – także książkowych – jest w sieci bardzo ważny. Doceniliśmy zatem twórczynie i twórców, którzy wyróżniają się na tle innych otwartością, proponują nowe formuły prowadzenia książkowego dialogu w social mediach, a wiadomości, którymi się dzielą, są najwyższej próby.

Zweryfikowaliśmy, na ilu kanałach social media są obecni i aktywni nominowani twórcy i twórczynie. Sprawdziliśmy, czy prowadzone przez nich działania są dopasowane pod względem proponowanej przez nich formuły do danego kanału.

Pieczołowicie prześledziliśmy treści, które tworzy i publikuje twórca lub twórczyni projektu. Byliśmy czujni, przyglądając się temu, czy nominowani stosują różnorodne formaty przy okazji publikowania kolejnych postów, w tym filmów czy zdjęć. Zweryfikowaliśmy, czy nie powielają treści i czy z odwagą wychodzą poza sprawdzone, utarte i obowiązujące schematy. Krótko mówiąc: czy mają tendencje do wytyczania nowych ścieżek na czytelniczych szlakach w internecie.

Nie mogliśmy pominąć działań i wydarzeń z branży książkowej, w które są zaangażowani twórcy i twórczynie. Mamy tu na myśli uczestnictwo w targach, festiwalach, akcjach charytatywnych, wyzwaniach czy szeroko rozumianych współpracach. Doceniliśmy również inicjatywy nominowanych: spotkania literackie czy maratony czytelnicze.

Przyjrzeliśmy się bliżej temu, jak dane projekty zmieniały się i ewoluowały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Porównaliśmy liczbę komentarzy, reakcji oraz udostępnień użytkowników i użytkowniczek. Wzięliśmy pod lupę to, jak dana społeczność czytelnicza, śledząca konkretny projekt, zmieniła się na przestrzeni ostatniego roku.

Internetowi twórcy i twórczynie książkowych treści wykonują ogromną pracę nie tylko nad promocją czytelnictwa wśród użytkowników i użytkowniczek, ale również nad swoim wizerunkiem i marką osobistą. Sprawdziliśmy, czy marka nominowanych jest mocna, czy są rozpoznawalni, czy są traktowani jako eksperci przez czytelników i czytelniczki.

I ostatnie, ale równie istotne jak wszystkie powyższe, kryterium: czy subiektywnie możemy nominowanych zaliczyć do wielkiej społeczności Lubimyczytać. Ponieważ – nawet jeśli nie posiadają konta w naszym serwisie – używają hashtagu #lubimyczytać, biorą udział w wyzwaniach i konkursach przez nas organizowamych, zachęcają do głosowania w plebiscycie na Ksiażki Roku, albo powołują się na oceny, opinie czy recenzje czytelników publikowane w naszym serwisie.

Pełną listę nominowanych projektów oraz ich autorek i autorów poznacie dokładnie za tydzień. Zaglądajcie na stronę www.lubimyczytać.pl/plebiscyt, przekonajcie się, które dwadzieścia projektów wyłoniliśmy spośród prawdziwego oceanu książkowych treści w sieci, i oddajcie swoje głosy na najciekawszą i najbardziej efektywną formę zachęcania do czytania. I na książki, rzecz jasna! W tym roku przygotowaliśmy trzynaście książkowych kategorii i nominowaliśmy 130 tytułów.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o naszej plebiscytowej nowości i jakie są wasze ulubione książkowe projekty w sieci. Bardzo nas to ciekawi!


komentarze [145]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wolszczanka 23.02.2023 10:46
Czytelnik

A czy Państwu nie kłóci się to, że do Nagrody Człowieka Książki są nominowane dwie osoby zatrudnione w Radiu Nowy Świat, które objęło patronatem plebiscyt? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asiulka19963 20.02.2023 10:21
Czytelniczka

Dla mnie jakaś połowa z nominowanych to jakiś żart. Jedno dopiero co zaczęli coś tam tworzyć i już są nominowani, a inni robią jakieś pośmiewisko byle tylko ktoś ich słuchał. Niektórzy wg się nie wypowiadają tylko robią zdjęcia. I ot całe zachęcanie do czytania.
Gdyby nie to, że czytam już od wielu lat z własnej decyzji, to na pewno większość z tych osób nie zachęciłaby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dagmara 11.02.2023 15:01
Czytelnik

Jak wygra ktoś inny niż ZAKSIĄŻKOWANE to się bardzo zdziwię.

Mój głos leci do Diany (BARDZIEJLUBIEKSIAZKI) za literaturę popularnonaukową.
Dziękuję za wszystkie polecenia książek o medycynie! :)

Szkoda że nie ma tutaj też mniejszych kanałów np. Kursywa, Schronisko dla Książek, Morze Słów, Literatunek. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela 06.02.2023 21:01
Czytelniczka

Człowiek książki, czyli Dr Book w najnowszym filmiku pokazuje   Baudolino w nowym wydaniu i opowiada, że nigdy nic nie słyszała o tej książce i nawet nie wie czy już kiedyś była wydana.  😜

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Baudolino
Agatonik 01.02.2023 22:43
Czytelniczka

Człowiek Książki - jest Michał Nogaś, więc z czystym sercem mam na kogo zagłosować. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BookOnFace 02.02.2023 12:10
Czytelniczka

dawno stracił ten tytuł, odkąd poleca książki głównie zaprzyjaźnionych autorów, albo autorów Agory (w której pracuje). Mała wiarygodność już niestety. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agatonik 02.02.2023 16:41
Czytelniczka

Mam inne zdanie na ten temat. Bardzo doceniam polecane przez niego książki. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BookOnFace 02.02.2023 20:54
Czytelniczka

Ale ja nie piszę, że poleca złe książki. Tylko zauważam, że poleca swoich kolegów i koleżanki albo książki z Agory :) W przeciwieństwie do np. Szota, który też jest powiązany z Agorą, a jego recenzje (bo są to recenzje i to rozbudowane) dotyczą książek z szerokiego spektrum. I moim zdaniem większą robotę na rzecz książek i czytelnictwa robi w tym momencie Szot. Nogaś miał...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agatonik 02.02.2023 23:35
Czytelniczka

Spośród premier, które poleca na 2023 rok jest tylko jedna z Agory na 13. Dla poparcia link: https://wyborcza.pl/7,75517,29316512,ksiazki-na-ktore-czekam-w-2023-roku-nogas.html
Szota też doceniam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BookOnFace 03.02.2023 08:34
Czytelniczka

Ok, no uznajmy że mamy inny punkt widzenia. Moja opinia opiera się na jego social mediach, a nie zamówionych tekstach dla Agory :) ale kończąc spór - każda z nas ma prawo mieć swoje wybory przecież, nie o to tu chodzi - :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
01.02.2023 22:31
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Lis 01.02.2023 14:34
Bibliotekarz

Łooo panie... to to chyba mamy inne pojęcie kim jest "człowiek książki"  😈

https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/138/czlowiek-ksiazki

Okazuje się, że to są ludzie, którzy książki czytają i o nich mówią na soszjalach. Bo to faktycznie "ludzie książki"... wyjąwszy pajacowanie na ekranie, każdy z nas jest zatem "człowiekiem książki".

Wirtualny świat - wirtualne zasługi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotr Kamiński 01.02.2023 12:35
Czytelnik

Pomysł dobry. Wykonanie tak sobie. Tych, co oglądam stale nie ma tu wcale (rym mi wyszedł). Nominowani (tak jak książki) muszą spełniać podstawowe kryterium: POPRAWNOŚĆ POLITYCZNĄ. Dlatego już nie głosuję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina 31.01.2023 18:37
Czytelniczka

Wydawnictwo Uroboros za pośrednictwem swojego profilu na Instagramie, właśnie przekonuje się, jak to jest nieświadomie podjąć złą decyzję.
 

Proszę @LubimyCzytać, zadecydujcie mądrze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamila 01.02.2023 00:16
Czytelniczka

A o co chodzi z oczytańcem ? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina 01.02.2023 00:39
Czytelniczka

Najlepiej całą sytuację opisuje film KONIEC KARIERY TIKTOKERA kanału ZeboPL.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamila 01.02.2023 00:41
Czytelniczka

dzięki, posłucham sobie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamila 01.02.2023 00:55
Czytelniczka

Z tego co widzę po komentarzach to sprawa to  jest świeży temat sprzed dwóch miesięcy ?
Może wydawnictwo które wydaje Kosiarzy uznało że to się przyczyni do szumu wokół książki i że to lepiej dla promocji.  Nieważne co będą mówić byle mówili ;)

Swoją drogą Kosiarzy czytałam w 2020 tylko 1 tom póki co ale drugi nadal jest w planach 
A lektura była wówczas  z polecenia Zuzy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Łędina 01.02.2023 11:43
Czytelniczka

Tak, sprawa jest sprzed dwóch miesięcy, a pod postem z wczoraj na profilu wydawnictwa Uroboros, ludzie udowadniają, że wcale nie zapomnieli.

Może trudno dać temu wiarę, ale sądzę, że wydawnictwo Uroboros mogło nie wiedzieć. Czasami odnoszę wrażenie, że wydawnictwa nie do końca ogarniają to, co się wokół nich dzieje w social mediach.

Też miałam okazję przeczytać tę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka 08.02.2023 08:42
Czytelniczka

"Najlepiej całą sytuację opisuje film KONIEC KARIERY TIKTOKERA kanału ZeboPL."
a tak w wielkim skrócie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina 08.02.2023 13:24
Czytelniczka

@Aka W wielkim skrócie: chłop ze znajomymi namówił nieletnią koleżankę do nieśmiesznego i niesmacznego żartu. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Łędina 30.01.2023 20:42
Czytelniczka

@LubimyCzytać Planujecie przeprowadzić z nominowani do plebiscytu BookTuberami, Bookstagramerami i BookTokerami wywiad?

Co prawda nigdy nie udało mi się zagrzać wśród nich miejsca, ale bacznie obserwuję to środowisko, więc mam do jego członków kilka interesujących zagadnień.

Jeżeli nie jesteście zainteresowani taką formą publikacji na portalu, to ja chętnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej