Inger Frimansson

Ma w swoim dorobku ponad trzydzieści książek. Uprawia prozę i poezję; ceniona przede wszystkim jako autorka thrillerów psychologicznych oraz powieści dla młodzieży. Jej utwory przetłumaczono na 11 jęz... Ma w swoim dorobku ponad trzydzieści książek. Uprawia prozę i poezję; ceniona przede wszystkim jako autorka thrillerów psychologicznych oraz powieści dla młodzieży. Jej utwory przetłumaczono na 11 języków.
Powieści sensacyjne Frimansson określane są jako „thrillery psychologiczne” – z akcentem na „psychologiczne”. Nie ma w nich spektakularnych zbrodni, skomplikowanych śledztw i efektownych pościgów policyjnych. Na pierwszym planie są zwykli ludzie uwikłani w przestępstwa, zarówno ci, którzy je popełniają, jak i ich ofiary. Wywodzą się oni na ogół z niewielkich, pozornie wolnych od problemów, uporządkowanych społeczności. Pisarkę interesuje najbardziej, jak sama mówi, „to co dzieje się za ładnie utrzymanymi fasadami, to co kryje się pod powierzchnią, to czego nie widzimy”. Specjalnością Frimansson są przedstawiane w wiarygodny psychologicznie sposób wykolejone osobowości kobiece.
Nagrody!
Frimansson została laureatką kilku ważnych nagród literackich, m.in. wyróżniona dwukrotnie przez Szwedzką Akademię Kryminału za najlepsze powieści sensacyjne roku: God natt min älskade (Dobranoc kochany) [1998)] i Skuggan i vattnet (Cień na wodzie) [2005]. Powieści łączy ta sama bohaterka – drugą z nich można czytać osobno i jako kontynuację. Obie zdobyły tak dużą popularność, że drukowano je w dużych szwedzkich gazetach jako powieści w odcinkach.
Znakomite recenzje zebrały również thrillery De nakna kvinnornas ö (Wyspa nagich kobiet) [2002], Mörkerspar (Ślady mroku) [2003] oraz Rattfangerskan (Łowczyni szczurów) [2009].

źródło opisu: http://www.fabrykakryminalu.pl/inger-frimansson/

źródło zdjęcia: http://www.frimansson.se/galleri01.htm

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens
Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens
Johan Theorin, Stieg Larsson, Henning Mankell, Per Wahlöö, Åke Edwardson, Maj Sjöwall, Håkan Nesser, Åsa Larsson, Sara Stridsberg, Eva Gabrielsson, Inger Frimansson, Rolf Börjlind, Cilla Börjlind, Anna Jansson, Tove Alsterdal, Magnus Montelius, Dag Öhrlund, Malin Persson Giolito, Veronica von Schenck, Katarina Wennstam

6,42 (255 ocen i 53 opinii)
czytelników: 954 | opinie: 53 | ocena: 6,42 (255 głosów)
Dobranoc, kochanie
Dobranoc, kochanie
Inger Frimansson

5,33 (138 ocen i 20 opinii)
Dobranoc, kochanie Seria: Fabryka Kryminału
Justine Dalvik mieszka samotnie w rodzinnym domu. Jej rodzice nie żyją, lecz zamiast pielęgnować piękne wspomnienia, Justine ciągle nie może się otrząsnąć z koszmaru, jakim było jej dzieciństwo. Ukoch...
czytelników: 335 | opinie: 20 | ocena: 5,33 (138 głosów)
Wyspa nagich kobiet
Wyspa nagich kobiet
Inger Frimansson

5,23 (47 ocen i 7 opinii)
Wyspa nagich kobiet Seria: Fabryka Kryminału
Tobias Elmkvist - autor powieści kryminalnych - powraca niechętnie do rodzinnej miejscowości, by pomóc przykutemu do łóżka ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Tobias przeżywa kryzys twórczy, a jego rela...
czytelników: 177 | opinie: 7 | ocena: 5,23 (47 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
549
880
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (549)

Powiązane treści
Literacki Sopot 2013

Tegoroczna edycja Festiwalu „Literacki Sopot” odbędzie się ze specjalnym ukłonem w stronę kryminału i  książek dla dzieci. Tematem przewodnim będzie literatura skandynawska i islandzka, wokół których zapowiadane są cykle spotkań z zagranicznymi i polskimi autorami.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd