Arthur Edward Waite

Okultysta brytyjski, współtwórca talii tarota Ridera-Waite-Smitha. Urodził się w Ameryce, lecz dorastał w Anglii. A. E. Waite dołączył w 1891 r. do Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, a w 1902 równi... Okultysta brytyjski, współtwórca talii tarota Ridera-Waite-Smitha.
Urodził się w Ameryce, lecz dorastał w Anglii. A. E. Waite dołączył w 1891 r. do Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, a w 1902 również do bractwa różokrzyżowców. Gdy w 1903 r. został wielkim mistrzem Zakonu Złotego Brzasku, zmienił jego nazwę na Święty Zakon Złotego Brzasku (lub, co nie jest pewne, Niezależny i Poświęcony Ryt Złotego Brzasku). Wielu członków jednak odrzuciło jego skupianie się na mistycyzmie zamiast na magii, by następnie odłączyć się i założyć konkurencyjną grupę Stella Matutina (Gwiazda Poranna), pod przewodnictwem Williama Butlera Yeatsa. Złoty Brzask był rozdarty przez dalsze wewnętrzne spory, aż do odejścia Waite w 1914 r. W rok później założył on Bractwo Różo-Krzyża. Do tego czasu zakon rozpadł się na wiele części, które nigdy się już nie połączyły ponownie.

Waite był autorem wielu pism o okultyzmie, różokrzyżowcach, masonerii, czarnej i ceremonialnej magii, kabale i alchemii. Przetłumaczył także i wydał ponownie wiele ważnych prac mistycznych i alchemicznych. Warte uwagi są jego prace nad Świętym Graalem, na które wywarła duży wpływ przyjaźń z Arturem Machenem. Wiele z jego prac wciąż jest drukowanych: Księga Magii Ceremonialnej, Święta Kabała, i Nowa Encyklopedia Wolnej Masonerii były wydawane w ostatnich latach.

Najlepiej jednak jest Waite znany jako współautor popularnej i szeroko znanej talii kart tarota Ridera-Waite'a, oraz autor towarzyszącej jej książki Ilustrowany Przewodnik po Tarocie (Pictorial Key to the Tarot). Była to pierwsza talia, w której ilustrowanych było wszystkich 78 kart, nie zaś jak wcześniej tylko 22 Wielkie Arkana. Karty te były ilustrowane przez Pamelę Colman Smith, członkinię Złotego Brzasku, a wydane zostały w 1910 r.

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: http://www.tarotpedia.com/wiki/Arthur_Edward_Waite

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Księga magii ceremonialnej wraz z czarostwem i nekromancją
Księga magii ceremonialnej wraz z czarostwem i nekromancją
Arthur Edward Waite

8,67 (3 ocen i 0 opinii)
Księga magii ceremonialnej wraz z czarostwem i nekromancją
"Księga magii ceremonialnej" wydana w Londynie roku 1911 jest poprawioną wersją pierwotnie bardziej prowokacyjnie zatytułowanej "Księgi czarnej magii i paktów" (roku 1898) Praca t...
czytelników: 45 | opinie: 0 | ocena: 8,67 (3 głosy)
Obrazkowy klucz do Tarota
Obrazkowy klucz do Tarota
Arthur Edward Waite

5,88 (8 ocen i 0 opinii)
Obrazkowy klucz do Tarota
Przełomowa i legendarna już pozycja dotycząca kart Tarota, napisana przez Arthura Edwarda Waite'a jako komentarz do równie legendarnej, a zarazem najpopularniejszej obecnie talii Tarota, namalowanej w...
czytelników: 36 | opinie: 0 | ocena: 5,88 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
17
63
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (17)

zgłoś błąd zgłoś błąd