Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna

Okładka książki Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna Katarzyna Berenika Miszczuk
Okładka książki Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna
Katarzyna Berenika Miszczuk Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kwiat paproci (tom 3.5) ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Kwiat paproci (tom 3.5)
W.A.B.
2017-09-13
2017-09-13
Szeptucha

Ciężko to oceniać jako książkę bo to bardziej kalendarz ale jest to fajny dodatek do serii.

2041

Książka „Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna” Katarzyny Bereniki Miszczuk, to taki przerywnik dla fanów tego cyklu pomiędzy trzecim, a czwartym tomem.
Znajdziemy w niej zabawne psychotesty, przepisy na słowiańskie smakołyki i ziołowe nalewki, porady i cytaty na każdy dzień roku. Wartościowe informacje o roślinach i ich działaniu.
To taki ciekawy dodatek do całej serii, jednak dużo w nim jeszcze braków.

To taki ciekawy...

Ciekawy dodatek, co prawda zawarty w nim kalendarz jest przestarzały, ale i tak da się go wykorzystać. W środku mamy piękne wstawki z informacjami i (o dziwo!) psychotest pt. "Sprawdź jakim upiorem jesteś!" cudowne nawiązanie do trzeciego tomu i testu, który robiła Gosława.

63/2023

63/2023

Niewiele tekstu ale sporo wartościowych informacji np o roślinach i ich działaniu.

Świetny dodatek do bestsellerowej serii „Kwiat paproci” w formie uniwersalnego kalendarza na każdy rok z przecudną oprawą graficzną (nie tylko okładką, ale również zdobieniami każdej strony książki). Jestem nim naprawdę zauroczona.
„Zanurz się w świecie „Kwiatu paproci”! Odnajdź w sobie magiczną moc! Sekretnik z zapiskami i miejscem na zapiski to niezbędnik każdej prawdziwej Szeptuchy. Znajdziesz w nim: kalendarz na cały rok, który pozwoli ci poznać daty ważnych słowiańskich świąt, opisy roślin i ziół, charakterystyki bóstw i demonów słowiańskich, przepisy na słowiańskie leki i ziołowe nalewki, zabawne psychotesty oraz porady i cytaty na każdy tydzień roku. Przeczytaj dwa premierowe opowiadania o Babie Jadze, niepublikowane fragmenty czwartej części Gosi i pokoloruj wspaniałe ilustracje autorstwa Mileny Młynarskiej.”
Nie jest to typowy kalendarz, jak początkowo się spodziewałam. Znaleźć w nim możemy między innymi dawne nazwy miesięcy, przydatne porady dotyczące zbierania ziół (zwłaszcza, jeśli ktoś chciałby wypróbować przepisy na nalewki) oraz ich zastosowania. Mamy także charakterystykę bóstw, drzew i demonów oraz połączone z tym powiedzenia czy przysłowia, które dzięki temu nabierają większego sensu (no, bo czy wiecie, czym jest licho, które nigdy nie śpi?). Są to naprawdę ładne zebrane informacje. Krótko i ciekawie. Mamy też fajne quizy np. „Co z ciebie za ziółko?” oraz przepis na tort Baby Jagi, który mam zamiar niedługo wypróbować. Jak również kilka fragmentów z cyklu „Kwiat paproci” z uroczymi ilustracjami do pokolorowania oraz słowiański mit o powstaniu świata. Najciekawszy jednak dla mnie jest dział „Poradnik babci szeptuchy”, zwłaszcza rozdział poświęcony „rozbudzaniu uczuć”. Niektóre z tych sposobów są przezabawne! Aż chciałoby się je wypróbować „nitki i włosy” czy „nasięźrzał” – choćby dla samej zabawy. I choć wybrałam swojego faworyta, uważam, że każdy z tematów jest świetny i dobrze napisany.
„Sekretnik Szeptuchy”, czyli „co każda Słowianka wiedzieć powinna” to naprawdę świetny dodatek do serii „Kwiat paproci”, jak również zbiór ciekawych, podstawowych informacji o słowiańskiej mitologii i kulturze, z którą w końcu mamy do czynienia, na co dzień, a nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. No i w końcu to jedyna książka, z której się dowiecie „jak zostać dobrą szeptuchą…”.

Największą zaleta tego kalendarza jest jego uniwersalność, pod dniem miesiąca brak dnia tygodnia, więc będize dobry właściwie co roku.

Dla fanów serii będzie to przypomnienie Bogów, demonów, nieco poszerzone. Informacje dotyczące obrzędów i świąt. Właściwości drzew i ziół. Fragmenty tekstu z 3 części Kwiatu Paproci ze szkicami. Całkiem sporo miejsca na zapiski. Z tyłu dopiero pojawia się kalendrz i adresownik.

Plus za przepisy: nalewka z owoców czarnego bzu i rocznicowy tort, który Jarogniewa pichciła dla Mszczuja. Trochę tego jednak mało.. czuję niedosyt. Brak np. przepisu na słynny krem Jagi. Dodatkowym ułatwieniem w korzystaniu jest wszysta tasiemkowa zakładka.

Najmniej przydatne dla mnie są informajcje jak zabić danego upira. Waga też sprawia, że kalendrza wszędzie ze sobą nie zabierzesz.

Nie za bardzo wiem, jak powinnam to ocenić. Znam bardzo dobrze temat zielarstwa i słowiańskich wierzeń, więc z tego sekretnika nie dowiedziałam się zupełnie niczego nowego. Z drugiej jednak strony, zapewne miał być on skierowany w stronę osób, które nie siedzą w temacie, więc dla nich informacje tam zawarte mogą być interesujące.

Tak jak i z nowym sekretnikiem spodziewałam się czegoś innego. Jednak jako kompendium wiedzy się przydaje.

Świetna propozycja na prezent :)
Książka/kalendarz, z miejscem na notatki i zapiski na dany dzień. Można wykorzystać na zapisywanie przepisów kulinarnych.

W kalendarzu znajdują się także zebrane informacje o bóstwach i demonach, które pojawiły się w cyklu "Kwiat paproci". To bardzo fajny dodatek, ukazujący część słowiańskiej mitologii, o której zapewne większość z nas nie ma pojęcia.

Świetna propozycja na prezent :)

• 2017

Dodaj cytat z książki Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna