Óndra Lysohorsky

(Erwin Goj)

Óndra Lysohorsky urodził się 6 lipca 1905 roku we Frýdku (dziś Frýdek-Místek), a zmarł 19 grudnia 1989 w Bratislavie. Jego prawdziwe imię to Erwin Goj. Używany pseudonim literacki Ondra Lysohorsky zna... Óndra Lysohorsky urodził się 6 lipca 1905 roku we Frýdku (dziś Frýdek-Místek), a zmarł 19 grudnia 1989 w Bratislavie. Jego prawdziwe imię to Erwin Goj. Używany pseudonim literacki Ondra Lysohorsky znaczy "Ondraszek Łysogórski", który zarazem był jego manifestem życiowym. Był dziewiątym dzieckiem górnika i tkaczki. Studiował literaturę i filozofię, doktoryzował się w Pradze, studiował tam też slawistykę. po półrocznym stypendium we Włoszech był nauczycielem w niemieckich i słowackich gimnazjach w Kremnicy, Bratysławie i Ostrawie.
Od 1926 roku publikował wiersze pierwsze utwory po lasku (Ballady laskie), a w 1926 usystematyzował kodyfikację dialektu laskiego. Angażował się na rzecz socjalizmu mając nadzieję, że socjalizm zapewni Lachom (czyli Ślązakom w Czechach) autonomię. Po zajęciu Czechosłowacji zbiegł do Polski, a po wkroczeniu Niemców do Polski - do ZSRR, gdzie został członkiem Wszechsłowiańskiego Komitetu, skąd zwrócił się wprost do Stalina o niepodległość dla narodu i języka laskiego w Czechach. W 1946 roku wrócił do Czechosłowacji, osiadł w Bratysławie, gdzie pracował jako nauczyciel gimnazjalny i bibliotekarz. Czechosłowackie władze komunistyczne uważały go za wywrotowca i usuwały jego książki z bibliotek. Tylko dzięki interwencji Stalina nie pozbawiono go prawa wykonywania zawodu. Dwukrotnie, m.in. w 1970 roku był proponowany (przez Związek literatów szwajcarskich) do nagrody Nobla. Większość z jego utworów nigdy nie opublikowano ani w języku czeskim, ani po polsku - najobszerniejszy zbiór ukazał się w NRD.

źródło opisu: Narodowa Oficyna Sląska, 2009

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Spiwajuco piaść
Spiwajuco piaść
Óndra Lysohorsky

0 (0 ocen i 0 opinii)
Spiwajuco piaść
Spiwajuco piaść - Óndra Lysohorsky (Erwin Goj),zbiórwierszy dwukrotnie nominowanego Ślązaka doNagrody Nobla przez Związek Pisarzy Szwajcarskich, szrajbniōno po ślōnsku, oprawa miękka, format A-5 Poda...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd