Mieczysław Gawron

W polu Jego zainteresowań badawczych znajdują się problemy przemian tożsamości lokalnych. Opracował kilka książek o miejscu pochodzenia; o rzeczywistości pomorskiej opublikował pracę, pt. Sanktuarium... W polu Jego zainteresowań badawczych znajdują się problemy przemian tożsamości lokalnych. Opracował kilka książek o miejscu pochodzenia; o rzeczywistości pomorskiej opublikował pracę, pt. Sanktuarium Maryjne w Trąbkach Wielkich. Zarys dziejów parafii (Gdańsk 1997, ss. 122), Kościół w Gdyni Orłowie (Gdynia 2005, ss. 234), Ogniwa z dziejów prezbiterium poewangelickiej świątyni w Gdyni Orłowie (Gdynia 2006, ss. 8), Z dziejów parafii w Kolbudach i Pręgowie (archidiecezja gdańska) (Gdańsk 2008, ss. 476). Od 2006 r. współredaguje Zeszyty Gdyńskie, (Gdynia 2006, 2007, 2008), prace zbiorowe z konferencji naukowych dotyczących tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni.
Kontynuuje badania nad dziejami Kościoła na Pomorzu nt. obrazu życia religijnego w archidiakonacie pomorskim w drugiej połowie XVIII w. na podstawie wizytacji biskupich z 1766 i 1780 r.
Przywiązuje dużą wagę w poznaniu do ukazania roli jednostki oraz rodziny w kształtowaniu obrazu życia społeczno-gospodarczego i politycznego, a przede wszystkim religijności. Rezultatem tego nurtu badań są genealogie rodziny Gawronów, Kosowskich (Kossowskich), Romańskich, Galasów i Wójtowiczów oraz biografie - ks. prałata Stanisława Zawackiego, ks. prałata Franciszka Tomczyka i ks. prałata Jana Majdera.
Kwestie dotyczące religijności, a w tym kultu maryjnego zaprezentował w publikacjach: Pani Zalasowska (Gdynia 2001, ss. 40), Maryja w cudownym obrazie w Trąbkach Wielkich (Gdynia 2002, ss. 60), Patronka Wyżyny Gdańskiej (Gdańsk 2007, ss. 196).
Współpracuje ze stowarzyszeniami na terenie gminy Ryglice (woj. małopolskie) oraz jednostkami organizacyjnymi, zapalony historyk regionalny, przyczynia się do popularyzacji miejscowości Zalasowa w kraju jak i za granicą. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Zalasowian. Ponadto w 2005 r. został odznaczony odznaką " Zasłużony dla Kultury Polskiej".

źródło opisu: http://www.gawron.diecezja.gda.pl/?strona=autor

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Tożsamość kulturowo-cywilizacyjna Gdyni
Tożsamość kulturowo-cywilizacyjna Gdyni
Mieczysław Gawron

5 (1 ocen i 0 opinii)
Tożsamość kulturowo-cywilizacyjna Gdyni
W Zeszytach Gdyńskich (praca zbiorowa) wydrukowano prelekcje z konferencji zorganizowanej z okazji nadania Gdyni w 1926 r. praw miejskich. Opublikowane w 2006 r.
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd