Nominacje do Oscarów

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.01.2018

Wczoraj prezentowaliśmy nominacje do Złotych Malin, dzisiaj przyszedł czas na Oscary, czyli nagrody za najlepsze osiągnięcia filmowe. My oczywiście skupiamy się tylko na filmach, które powstają w oparciu o książki.

Nominacje do Oscarów

Przed nami jubileuszowa, 90. edycja tych najpopularniejszych nagród filmowych. Laureatów poznamy 4 marca, a tymczasem sprawdźcie jakie ekranizacje zostały nominowane w tym roku.

Tamte dni, tamte noce

Tamte dni, tamte noce André Acimana to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. Na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość.

Film został nominowany w kategorii Najlepszy film, Najlepszy aktor dla Timothy'ego Chalmeda, Najlepszy scenariusz adaptowany dla jamesa Ivory'ego i Najlepsza Piosenka.

Mudbound

Film powstał na podstawie niewydanej jeszcze w Polsce powieści Hillary Jordan pod tym samym tytułem z 2008 roku.

Akcja filmu rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Dwie rodziny muszą zmierzyć się z bezwzględną hierarchią społeczną i nieprzyjaznym krajobrazem, tocząc wojnę nie tylko na froncie, ale i na swym lokalnym poletku. Film opowiada o przyjaźni, nieznanym dziedzictwie oraz o niekończącej się walce o ziemię i przeciw jej kaprysom. Rodzina McAllanów przenosi się na Południe ze spokojnego Memphis, pełna nadziei na sukces rolniczego przedsięwzięcia Henry’ego. Laura stara się nie tracić wiary w powodzenie planów męża, choć wizja ich realizacji coraz bardziej się oddala. W tym samym czasie Hap i Florence Jackson, których rodziny od pokoleń zajmowały się uprawą roli, borykają się z wieloma problemami, próbując zbudować dla siebie lepszą przyszłość. Na drodze do realizacji marzeń obu rodzin staje również wojna. Powracający z niej Jamie i Ronsel nawiązują mocną, choć niełatwą przyjaźń, która zatrzęsie w posadach ich życiem rodzinnym.

Film został nominowany w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Mary J. Blige, Najlepszy scenariusz adaptowany dla Dee Rees i Virgila Williansa oraz Najlepsza piosenka.

Disaster Artist

Film powstał w oparciu o książkę The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made Grega Sestero i Tom Bissella. 

Historia spotkania i wczesnej przyjaźni Tommy'ego Wiseau oraz Grega Sestero - aktorów kultowego "The Room", który został okrzyknięty najgorszym filmem świata. Wesoła i inspirująca historia o tym, jak pewien tajemniczy dziwak pokonuje każdą napotkaną przeszkodę w Hollywood i osiąga sukces na swój własny sposób. 
"The Room" - film, który mimo 6 milinów dolarów budżetu okazuje się całkowitą klapą. Tommy Wiseau tworzy ››„Obywatela Kane'a" złych filmów‹‹, ale jego film po wielu latach staje się światowym fenomenem. Greg Sestro, odtwórca roli Marka, razem z Tomem Bissellem, napisali "The Disaster Artist", książkę opowiadającą o procesie powstawania tego kontrowersyjnego filmu. Książkę, dokumentującą prawdziwe wydarzenia, ale wciągającą jak najlepsza powieść!

Film został nominowany w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany dla Scotta Neustadtera i Michalea H. Webera

Gra o wszystko

Film na podstawie powieści Molly Bloom Gra o wszystko, która ukazała się w Polsce 8 stycznia.

Fascynująca historia kobiety, która poznała od podszewki podziemny świat hazardu.

Molly Bloom, dziewczyna z małego miasta w Kolorado, od dziecka marzyła o wielkim świecie. Pragnęła czerpać z życia pełnymi garściami, bez nakazów i ograniczeń.Dzięki pokerowi wspięła się wyżej, niż sięgała jej wyobraźnia. Organizowała nielegalne rozgrywki dla takich gwiazd Hollywood jak Leonardo diCaprio i Ben Affleck, poznała ludzi z pierwszych stron gazet – milionerów, sportowców i polityków. 
Zbiła fortunę, ale gdy uwierzyła, że już zawsze będzie się pławić w luksusie, trafiła na godnego siebie przeciwnika – rząd Stanów Zjednoczonych.
Zapomniała, że życie to też gra, często równie nieprzewidywalna jak poker. Dobra passa nie trwa wiecznie, a im wyższy szczyt zdobędziesz, tym boleśniejszy może być upadek na samo dno.

Film zdobył nominację w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany dla Aarona Sorkina.

Cudowny chłopak

Film powstał na podstawie powieści Cudowny chłopak R.J. Palacio, której wznowienie ukazało się w Polsce 17 stycznia pod patronatem lubimyczytać.pl.

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Film zdobył nominację w kategorii Najlepsza charakteryzacja.


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
takisobiejac 05.03.2018 08:34
Bibliotekarz

Dziękuję tym wszystkim, którzy trzymali kciuki za "Dear Basketball" i Kobe'ego Bryanta :) :)
Tak, film wygrał w kategorii krótka animacja.

Oglądajcie, zanim usuną z YT!
https://www.youtube.com/watch?v=Sg8IEQ8NeeA

I ja osobiście cieszę się, że w samej animacji wygrał najmądrzejszy i najfajniejszy film dla dzieci od lat, czyli "Coco", a nie przereklamowany "Twój...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
justynab50 30.01.2018 15:58
Czytelniczka

Mudbound został nominowany jeszcze w kategorii Najlepsze zdjęcia dla Rachel Morrison.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vegeMonia 25.01.2018 11:06
Czytelnik

"Tamte dni i tamte noce" mają sporo zwolenników. Oby nie skończyło się tak jak w tamtym roku z La La Landem. Też mi siew wydaje, ze Oscary nie są współmierną nagrodą do jakości dzieła, często wyniki wydaja się być mocno naciągane, a sama gala staje się zwykłym widowiskiem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ChelseaMonday 25.01.2018 06:36
Bibliotekarka

Trzymam kciuki za "Tamte dni, tamte noce" Właśnie zmykam kupić ebooka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
takisobiejac 24.01.2018 12:27
Bibliotekarz

Dla mnie Oscary nie są żadnym wyznacznikiem dobrego filmu, ale oczywiście cieszy mnie, że czasem nagradzane są osoby, które podziwiam.
W tym roku trzymam kciuki za KB24 (Kobe Bryant, jakby ktoś nie wiedział) i animowaną wersję jego listu - ma szansę wygrać w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany.
Cały film "Dear Basketball" można zobaczyć tutaj:

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
23.01.2018 21:07
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

krztonia 23.01.2018 19:37
Czytelniczka

"Tamte dni, tamte noce" - świetny film. Nie umiem się doczekać aż zabiorę się do książki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 23.01.2018 15:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post