Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9880/nominacje-do-oscarow

Nominacje do Oscarów

6 wartościowy tekst

Wczoraj prezentowaliśmy nominacje do Złotych Malin, dzisiaj przyszedł czas na Oscary, czyli nagrody za najlepsze osiągnięcia filmowe. My oczywiście skupiamy się tylko na filmach, które powstają w oparciu o książki.

Przed nami jubileuszowa, 90. edycja tych najpopularniejszych nagród filmowych. Laureatów poznamy 4 marca, a tymczasem sprawdźcie jakie ekranizacje zostały nominowane w tym roku.

Tamte dni, tamte noce

Tamte dni, tamte noce André Acimana to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. Na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość.

Film został nominowany w kategorii Najlepszy film, Najlepszy aktor dla Timothy'ego Chalmeda, Najlepszy scenariusz adaptowany dla jamesa Ivory'ego i Najlepsza Piosenka.

Mudbound

Film powstał na podstawie niewydanej jeszcze w Polsce powieści Hillary Jordan pod tym samym tytułem z 2008 roku.

Akcja filmu rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Dwie rodziny muszą zmierzyć się z bezwzględną hierarchią społeczną i nieprzyjaznym krajobrazem, tocząc wojnę nie tylko na froncie, ale i na swym lokalnym poletku. Film opowiada o przyjaźni, nieznanym dziedzictwie oraz o niekończącej się walce o ziemię i przeciw jej kaprysom. Rodzina McAllanów przenosi się na Południe ze spokojnego Memphis, pełna nadziei na sukces rolniczego przedsięwzięcia Henry’ego. Laura stara się nie tracić wiary w powodzenie planów męża, choć wizja ich realizacji coraz bardziej się oddala. W tym samym czasie Hap i Florence Jackson, których rodziny od pokoleń zajmowały się uprawą roli, borykają się z wieloma problemami, próbując zbudować dla siebie lepszą przyszłość. Na drodze do realizacji marzeń obu rodzin staje również wojna. Powracający z niej Jamie i Ronsel nawiązują mocną, choć niełatwą przyjaźń, która zatrzęsie w posadach ich życiem rodzinnym.

Film został nominowany w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Mary J. Blige, Najlepszy scenariusz adaptowany dla Dee Rees i Virgila Williansa oraz Najlepsza piosenka.

Disaster Artist

Film powstał w oparciu o książkę The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made Grega Sestero i Tom Bissella. 

Historia spotkania i wczesnej przyjaźni Tommy'ego Wiseau oraz Grega Sestero - aktorów kultowego "The Room", który został okrzyknięty najgorszym filmem świata. Wesoła i inspirująca historia o tym, jak pewien tajemniczy dziwak pokonuje każdą napotkaną przeszkodę w Hollywood i osiąga sukces na swój własny sposób. 
"The Room" - film, który mimo 6 milinów dolarów budżetu okazuje się całkowitą klapą. Tommy Wiseau tworzy ››„Obywatela Kane'a" złych filmów‹‹, ale jego film po wielu latach staje się światowym fenomenem. Greg Sestro, odtwórca roli Marka, razem z Tomem Bissellem, napisali "The Disaster Artist", książkę opowiadającą o procesie powstawania tego kontrowersyjnego filmu. Książkę, dokumentującą prawdziwe wydarzenia, ale wciągającą jak najlepsza powieść!

Film został nominowany w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany dla Scotta Neustadtera i Michalea H. Webera

Gra o wszystko

Film na podstawie powieści Molly Bloom Gra o wszystko, która ukazała się w Polsce 8 stycznia.

Fascynująca historia kobiety, która poznała od podszewki podziemny świat hazardu.

Molly Bloom, dziewczyna z małego miasta w Kolorado, od dziecka marzyła o wielkim świecie. Pragnęła czerpać z życia pełnymi garściami, bez nakazów i ograniczeń.Dzięki pokerowi wspięła się wyżej, niż sięgała jej wyobraźnia. Organizowała nielegalne rozgrywki dla takich gwiazd Hollywood jak Leonardo diCaprio i Ben Affleck, poznała ludzi z pierwszych stron gazet – milionerów, sportowców i polityków. 
Zbiła fortunę, ale gdy uwierzyła, że już zawsze będzie się pławić w luksusie, trafiła na godnego siebie przeciwnika – rząd Stanów Zjednoczonych.
Zapomniała, że życie to też gra, często równie nieprzewidywalna jak poker. Dobra passa nie trwa wiecznie, a im wyższy szczyt zdobędziesz, tym boleśniejszy może być upadek na samo dno.

Film zdobył nominację w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany dla Aarona Sorkina.

Cudowny chłopak

Film powstał na podstawie powieści Cudowny chłopak R.J. Palacio, której wznowienie ukazało się w Polsce 17 stycznia pod patronatem lubimyczytać.pl.

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Film zdobył nominację w kategorii Najlepsza charakteryzacja.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2134
takisobiejac
24-01-2018 12:27
Dla mnie Oscary nie są żadnym wyznacznikiem dobrego filmu, ale oczywiście cieszy mnie, że czasem nagradzane są osoby, które podziwiam.
W tym roku trzymam kciuki za KB24 (Kobe Bryant, jakby ktoś nie wiedział) i animowaną wersję jego listu - ma szansę wygrać w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany.
Cały film "Dear Basketball" można zobaczyć tutaj:

...
Dla mnie Oscary nie są żadnym wyznacznikiem dobrego filmu, ale oczywiście cieszy mnie, że czasem nagradzane są osoby, które podziwiam.
W tym roku trzymam kciuki za KB24 (Kobe Bryant, jakby ktoś nie wiedział) i animowaną wersję jego listu - ma szansę wygrać w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany.
Cały film "Dear Basketball" można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=ln6uKjedzj4
pokaż więcej
książek: 1460
Bezimienna
25-01-2018 06:36
Trzymam kciuki za "Tamte dni, tamte noce" Właśnie zmykam kupić ebooka.
książek: 0
vegeMonia
25-01-2018 11:06
"Tamte dni i tamte noce" mają sporo zwolenników. Oby nie skończyło się tak jak w tamtym roku z La La Landem. Też mi siew wydaje, ze Oscary nie są współmierną nagrodą do jakości dzieła, często wyniki wydaja się być mocno naciągane, a sama gala staje się zwykłym widowiskiem.
książek: 236
justynab50
30-01-2018 15:58
Mudbound został nominowany jeszcze w kategorii Najlepsze zdjęcia dla Rachel Morrison.
książek: 2134
takisobiejac
05-03-2018 08:34
Dziękuję tym wszystkim, którzy trzymali kciuki za "Dear Basketball" i Kobe'ego Bryanta :) :)
Tak, film wygrał w kategorii krótka animacja.

Oglądajcie, zanim usuną z YT!
https://www.youtube.com/watch?v=Sg8IEQ8NeeA

I ja osobiście cieszę się, że w samej animacji wygrał najmądrzejszy i najfajniejszy film dla dzieci od lat, czyli "Coco", a nie przereklamowany "Twój Vincent", na którym 2 razy...
Dziękuję tym wszystkim, którzy trzymali kciuki za "Dear Basketball" i Kobe'ego Bryanta :) :)
Tak, film wygrał w kategorii krótka animacja.

Oglądajcie, zanim usuną z YT!
https://www.youtube.com/watch?v=Sg8IEQ8NeeA

I ja osobiście cieszę się, że w samej animacji wygrał najmądrzejszy i najfajniejszy film dla dzieci od lat, czyli "Coco", a nie przereklamowany "Twój Vincent", na którym 2 razy usnąłem.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historia II Wojny Światowej

Prawie spadłem z fotela po przeczytaniu zdania: "Niemieckie działo przeciwpowietrzne" (Bitwa na łuku kurskim"). To jest wizytówka &qu...

zgłoś błąd zgłoś błąd