Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/6515/kolor-magii-na-tablicy-mendelejewa---podpisz-petycje

Kolor magii na tablicy Mendelejewa - podpisz petycję

26 wartościowy tekst

Przed kilkoma dniami świat obiegła informacja, że tablica Mendelejewa zyskała cztery nowe pierwiastki. Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) uznała istnienie znanych od lat pierwiastków o liczbie atomowej 113, 115, 117 i 118. Dlaczego ten news znalazł się na portalu książkowym? Ponieważ pierwiastek o liczbie atomowej 117 ma szansę zostać nazwany na cześć Terry'ego Pratchetta.

Petycja fanów Pratchetta

Pierwiastek o liczbie atomowej 113 ma już zatwierdzoną nazwę i jest nią ununtrium (Uut). Pozostałe pierwiastki otrzymały tymczasowe nazwy – kolejno: ununpentium (Uup), ununseptium (Uus) i ununoctium (Uuo). Fani Terry'ego Pratchetta walczą o to, by pierwiastek 117 otrzymał nazwę, która uczci pamięć autora Świata Dysku, wielkiego miłośnika i popularyzatora nauki. Proponują, by ununseptium zmienił swą nazwę na octarine (oktaryna, symbol Oc) – jest to naszym zdaniem zdecydowanie ładniejsza nazwa niż kolejne ununcośtam w siódmym okresie układu okresowego. Aby poprzeć propozycję wystaczy kliknąć w obrazek po lewej stronie przejść na odpowiednią stronę i podpisać petycję.

Dlaczego oktaryna?

Oktaryna w Świecie Dysku to ósmy kolor tęczy, nazywany kolorem magii. Według dyskowej mitologii ten kolor widzą jedynie magowie, czarownice, koty i prawdopodobnie bogowie, a opisywany jest (przez Rincewinda) jako zielonkawo-żółto-fioletowy, co odpowiada transuranowcowi 117. Innym uzasadnieniem dla oktaryny jest to, że w oryginale (octarine) kończy się na „-ine”, dzięki czemu pasuje do nazw innych pierwiastków z grupy 17.

Czy oktaryna ma szansę zostać nazwą pierwiastka 117? Autorzy petycji uzasadniają, że nazwa nawiązuje to mitologii, przez co spełnia warunek IUPAC – nazwy pierwiastków mogą odnosić się do mitologii, nawiązywać do minerału, miejsca lub kraju, właściwości czy nazwiska naukowca – a przecież książki ze Świata Dysku to nic innego jak opowieści o bogach i bohaterach, czyli mity. Zaś sam Terry Pratchett jest uznawany za ogromnego miłośnika i popularyzatora nauki, choćby dzięki napisanej wraz z biologiem Jackiem Cohenem i matematykiem Ianem Stewartem popularnonaukowej serii „Nauka Świata Dysku”.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

źródła: change.org, crazynauka.pl

Powiązane treści:
Pięć naukowych faktów, o których dowiesz się ze Świata Dysku

Dzisiaj w niemal całej Polsce Noc Naukowców. Nie mogło zatem i u nas zabraknąć nauki. A wiadomo, że ta najlepiej smakuje podana pod przykrywką literatury. Zapraszamy do lektury!więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 13  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1340
BlueSugar
07-01-2016 16:40
Wspaniała inicjatywa. W pierwszej chwili, nie wiem czemu, wydawało mi się, że to będzie pierwiastek o nazwie Uuk, ale Oktaryna też brzmi nieźle. No i jak się uda, to będę mogła znaleźć swojego ulubionego autora na tablicy Mendelejewa. :)
książek: 279
Woocash
07-01-2016 16:48
Właśnie czytam "Kolor magii". :)
Podpisuję się pod tą petycją wszystkimi kończynami, to byłby piękny hołd dla pana Terry'ego.
książek: 1756
Flover
07-01-2016 18:16
Jako chemik nie mam nic przeciwko, brzmi nieźle i lubię twórczość Pratchetta. Ale dajcie tym ludziom co odkryli nazwać ten pierwiastek po swojemu.
książek: 8492
Beata
07-01-2016 19:29
Niech sobie odkryją jakiś inny. ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 141
Dźwiedź
10-01-2016 01:31
Nie miałem jeszcze styczności z twórczością Pratchetta, ale wiele na prawdę pozytywnych opinii o niej słyszałem, więc petycję również i ja popieram!
A zaległości obowiązkowo nadrobię :D
książek: 482
Jarosław
11-01-2016 05:52
Gorąco popieram wszystkie inicjatywy, które mają na celu zniesienie tych paskudnych i odpychających nazw nowych pierwiastków w stylu "ununcośtam". Prawie każda nazwa będzie lepsza od tego co mamy dzisiaj pod koniec układu okresowego pierwiastków. A jeśli tam mogło by być nawiązanie książkowe i literackie, to już tym bardziej jestem za. Podpisuję się obiema rękami :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Hollywood: Romanse i skandale

Skandale i romanse w świecie Hollywood od lat 20-tych po 80-te XX wieku. Autor opisuje nam szeroko sylwetki znanych i lubianych gwiazd kina. Wiele...

zgłoś błąd zgłoś błąd