Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/5867/gdyby-nazisci-wygrali-wojne

Gdyby naziści wygrali wojnę...

7 wartościowy tekst

Fani książek science fiction w końcu doczekali się ekranizacji powieści Philipa K. Dicka ”Człowiek z Wysokiego Zamku”. Na jej podstawie Amazon Studios stworzy 10-odcinkowy serial. Na razie dostępny jest jedynie pierwszy odcinek, który można obejrzeć bezpłatnie w wybranych krajach na stronie Amazon.com.

Philip K. Dick to amerykański pisarz science fiction, mający ogromny wpływ na rozwój tego gatunku. W 2014 Amazon Studios podjęło się realizacji serialu na podstawie książki Człowiek z Wysokiego Zamku z 1961, za którą Dick zdobył nagrodę Hugo, jedną z najważniejszych z dziedziny literatury fantastycznej. Reżyserem jest David Semel (twórca seriali bijących rekordy popularności m.in.: „American Horror Story”, „Homeland”, „Dr House”), producentem zaś sam Ridley Scott. Książka przedstawia alternatywną wersję zakończenia II wojny światowej: jest druga połowa XX wieku, światem rządzą zwycięskie państwa Osi: Rzesza Niemiecka, Włochy i Japonia. Akcja rozgrywa się w Ameryce, która jest podzielona na 3 części: zachodnie wybrzeże znajduje się pod okupacją japońską, wschodnie pod niemiecką a środkowa część to strefa neutralna. W pierwszym odcinku poznajemy dwóch głównych bohaterów: Joe Blake'a (w tej roli Luke Kleintank) młody mężczyzna, który dołącza do ruchu oporu na wschodzie oraz Julianę Crain (Alexa Davalos), mieszkankę San Francisco, która z entuzjazmem poznaje japońską kulturę, mimo że Japończycy są odpowiedzialni za śmierć jej ojca. Jej podejście powoli zmienia się, kiedy otrzymuje film niezwykle istotny dla ruchu oporu - dokument przedstawiający klęskę Rzeszy, co nasuwa Julianie myśl, że żyją w zakłamanej rzeczywistości, a bieg wydarzeń był zupełnie inny od tego, który im wmówiono.

Na chwilę obecną jest dostępny tylko pierwszy odcinek, który można obejrzeć w wybranych krajach bezpłatnie na stronie Amazon.com. Wynika to z polityki Amazona, która jest nieco inna niż stacji telewizyjnych. Mianowicie, produkują tylko pierwsze odcinki kilku nowych propozycji serialowych, a decyzja o kontynuacji produkcji zależy od pozytywnego przyjęcia przez widzów. 18 lutego Amazon.com ogłosił, że ”Człowiek z wysokiego zamku” dostał zielone światło i jego produkcja zostanie dokończona wraz z czterema innymi serialami. Na razie nie jest znana data premiery całego sezonu. Internauci w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech będą mogli oglądać serial w ramach usługi Prime Instant Video Amazonu.

Nie jest to pierwsza ekranizacja książek Dicka. W 1982 roku na podstawie jego powieści zatytułowanej Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? powstał film nominowany do Oskara „Łowca androidów” w reżyserii Ridleya Scotta i z Harrisonem Fordem w roli głównej. Akcja rozgrywa się w Los Angeles w roku 2021. Wybucha bunt replikantów, istot wyglądem przypominających ludzi, wykorzystywanych do niebezpiecznych misji w pozaziemskich koloniach. W wyniku tego buntu, ich obecność na Ziemi zostaje uznana za nielegalną, a do walki z nimi zostają powołane specjalne jednostki policyjne, tzw. łowcy androidów. W 2012 roku powstał pierwszy w Polsce audiobook z efektami 3D również na podstawie tej powieści, w którego realizację byli zaangażowani m.in. Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Anna Dereszowska, Marian Dziędziel.

Zekranizowano również inne powieści Dicka, m.in.: Wyznania łgarza (1992), Raport mniejszości (2002), ”Władcy umysłów” (2011) z Mattem Damonem oraz Emily Blunt na podstawie opowiadania ”Ekipa dostosowawcza” czy ”Pamięć absolutna” (2012) z Colinem Farrellem w roli głównej na podstawie opowiadania ”Przypomnimy to panu hurtowo”.

Philip K. Dick to nie jedyny pisarz, który snuł wyobrażenia o tym, jak wyglądałby świat, gdyby wojnę wygrali naziści. W oczekiwaniu na kolejne odcinki zapraszamy do zapoznania się z listą najciekawszych, według nas, powieści o podobnej tematyce:

Brunatna rapsodia Otto Basil - przedstawia świat, w którym Niemcy jako pierwsi stworzyli bombę atomową. Zostaje ona zrzucona na Londyn, całkowita eksterminacja Żydów zostaje przeprowadzona z sukcesem, a w Ameryce rządzi kierowany przez Berlin Ku-Klux-Klan. Po śmierci Hitlera rozpoczyna się walka o władzę, Japończycy atakują Rzeszę wywołując III wojnę światową.

Vaterland Robert Harris - jest rok 1964. Prezydent Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy przyjeżdża do Niemiec na 75 urodziny Hitlera, aby zakończyć zimną wojnę i nawiązać stosunki dyplomatyczne.

Spisek przeciwko Ameryce Philip Roth - w 1940 Amerykanie wybierają na prezydenta nie F.D. Roosevelta, ale Charlesa Lindbergha - zwolennika faszyzmu. W związku z czym, Stany Zjednoczone przyłączają się do wojny po stronie nazistów.

Przypadek Adolfa H. Eric-Emmanuel Schmitt - autor zastanawia się jak przyjęcie do Akademii Sztuk Pięknych Adolfa Hitlera wpłynęłoby na losy Europy.

Związek Żydowskich Policjantów Michael Chabon - kryminał rozgrywający się na Alasce, gdzie Żydzi znaleźli schronienie po Holocauście.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 110
GreenBook
28-07-2015 11:56
Niech się wypchają skoro w Polsce nie udostępniają.
książek: 694
tivrusky
28-07-2015 12:39
O! Widzę, że motyw książki w książce został zastąpiony filmem w filmie. Trailer pozwala mieć nadzieję, że autorzy skupią się na nim dość mocno. Miałem obawy, że dostaniemy tylko "historię alternatywną", ale zwiastun pozwala spodziewać się wysokiego poziomu "dickowości".
So good!
książek: 1035
Mateusz
28-07-2015 18:16
Pierwszy odcinek obejrzałem już jakiś czas temu i jako całość może mnie nie powalił, ale twist w zakończeniu był genialny i zachęcił do sprawdzenia dalszego ciągu.
książek: 3
PaulinaB
28-07-2015 18:33
Akcja Blade Runnera dzieje się w 2019, a nie w 2021. Replikanci nie "przypominali ludzi" tylko wyglądali dokładnie jak ludzie i odróżnić ich można było jedynie używając testu Voight-Kampffa. Test ten był przeprowadzany właśnie przez Blade Runnerów. To właściwie wiadomo po 15 minutach filmu ;) Co do ekranizacji to zapomnieliście o tych najlepszych: Impostorze, Screamers, Total Recall Verhoevena... Akcja Blade Runnera dzieje się w 2019, a nie w 2021. Replikanci nie "przypominali ludzi" tylko wyglądali dokładnie jak ludzie i odróżnić ich można było jedynie używając testu Voight-Kampffa. Test ten był przeprowadzany właśnie przez Blade Runnerów. To właściwie wiadomo po 15 minutach filmu ;) Co do ekranizacji to zapomnieliście o tych najlepszych: Impostorze, Screamers, Total Recall Verhoevena a nie ten szajs z Farelką ;) i Przez Ciemne Zwierciadło.

"Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave."
pokaż więcej
książek: 129
lam4
31-07-2015 09:56
W tej książce są poruszane naprawdę głębsze tematy. Historia alternatywna jest tu tłem. Owszem ważnym i ciekawym ale tylko służy wyostrzeniu zmysłów czytelnika.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Jowita

Jowita to debiutancka książka Zachariasza Suchodolskiego od wydawnictwa Videograf. Jest to historia 18 letniego chłopca Karola który,wkraczając w doro...

zgłoś błąd zgłoś błąd