Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/rozmowy/11476/5-pytan-do-czytelnika-bartosz-bosacki

5 pytań do czytelnika – Bartosz Bosacki

5 wartościowy tekst

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada Bartosz Bosacki.

1. Kto rozbudził w Panu miłość do książek i jakie są najważniejsze książki Pana dzieciństwa?

Z miłością do książek to bym nie przesadzał – lubię dobrą lekturę, ale nie należę do osób, które czytają jedną książkę za drugą. Na pewno nie mogę porównywać się do mojej mamy, która naprawdę dużo czyta. Najważniejsze książki z dzieciństwa to chyba te, których jeszcze sam nie potrafiłem przeczytać. Pamiętam jednak doskonale swoją ekscytację, gdy tato czytał mi kolejne pozycje z serii książek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim.

2. Czy jest książka, której nigdy Pan nie zapomni?

Czy foka jest biała? Czesława Centkiewicza. Ten tytuł ciągnie się za mną do dzisiaj, za sprawą mojej mamy, która często wraca do tej pozycji w żartach. To była jedna z pierwszych lektur szkolnych, które czytałem i chyba trochę opornie mi szło – być może ze względu na wielostronicowe opisy północnych mórz skutych lodem, a może ze względu na temat: polowania na foki, morsy i inne zwierzęta.

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pan najczęściej i dlaczego?

Nie mam ulubionych gatunków, chyba nawet trudno byłoby mi wymienić ulubionych autorów. Jeśli jakaś książka mnie zainteresuje, to po prostu po nią sięgam, ale też muszę się przyznać do tego, że zdarza mi się nie skończyć lektury, której czytanie nie sprawia mi przyjemności.

4. Czy jest książka, którą powinien Pan przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

Chyba nie mam tak, że fakt nieprzeczytania książki wywołuje u mnie wyrzuty sumienia. Mam na półce kilka książek, które na mnie czekają, ale na szczęście książki się nie starzeją!

5. Która książka Pana zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

To trudne pytanie, bo w tym roku lubimyczytać.pl nominowało tyle świetnych pozycji, że właściwie odpowiedź wydaje się niemożliwa. Ponieważ jednak całe moje życie związane było ze sportem, a poza piłką nożną narciarstwo i góry to moje wielkie pasje, kibicuję lekturom, które pokazują, jak piękny i fascynujący jest ten świat: Artur Hajzer. Droga słonia Bartka Dobrocha, Kurtyka. Sztuka wolności autorstwa Bernadette McDonald czy TOPR. Żeby inni mogli przeżyć Beaty Sabały-Zielińskiej.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Bartosz Bosacki – rodowity poznaniak, piłkarz, były obrońca reprezentacji Polski. Debiutował w ekstraklasie w barwach Lecha Poznań w 1995 r. w meczu z Zagłębiem Lubin (2:2). Z Amicą Wronki zdobył Puchar Polski w 1999 i 2000 roku oraz Superpuchar Polski w 1999 roku. Sukces ten powtórzył w 2004 i 2009 roku z Lechem Poznań, dwukrotnie zdobywając krajowy Puchar i Superpuchar. W latach 2004–2006 był zawodnikiem 1. FC Nürnberg. W sezonie 2009/2010 jako kapitan Lecha sięgnął z tym klubem po mistrzostwo Polski. Piłkarzem tego klubu był do sezonu 2010/2011. W reprezentacji naszego kraju zadebiutował w 2002 r. Na Mistrzostwach Świata 2006 r. w grupowym meczu z Kostaryką (2:1) zdobył dwie bramki, czym zapewnił honorowe zwycięstwo polskiej reprezentacji. Były to jedyne bramki zdobyte przez polską reprezentację na tych mistrzostwach.

Powiązane treści:
5 pytań do czytelnika – Marcin Meller

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada Marcin Meller.więcej
5 pytań do czytelnika – Igor Herbut

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada lider zespołu LemON, Igor Herbut.więcej
5 pytań do czytelnika – Anna Cieślak

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Anna Cieślak. więcej

Pokaż wszystkie rozmowy
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 10  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 849
PonuryDziadyga
18-02-2019 18:55
Chyba jeden z niewielu piłkarzy, którzy czytają coś poza wpisami na fejsie :D
książek: 1025
Zuba
18-02-2019 21:46
Z powyższego wywiadu wcale to nie wynika. Kibicuje tytułom o szeroko rozumianym sporcie, co nie oznacza, że je czytał. Ale przynajmniej jest szczery, to już coś.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3397
filozof
18-02-2019 20:00
U mnie też nie ma książek ,sumien.Bo zacznę to kończe.
książek: 1760
Renax
19-02-2019 05:19
Czyli książki otwierające świat już od dzieciństwa.
książek: 1101
Boogna
19-02-2019 16:19
Z tą miłością do książek to bym nie przesadzał - dobrze powiedziane. Takie motto tego serwisu ;)
książek: 240
Łukasz
20-02-2019 08:34
Wystąpił w teledysku Peji Slumsattack
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ghostwriter

Książkę zaczynałam czytać dwa razy,udało się za trzecim. Widząc tyle pozytywnych opinii,przemogłam się i doczytałam do końca,i tak szczerze powiem to...

zgłoś błąd zgłoś błąd