Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8713/w-sieci-o-ksiazkach-2017---wyniki-ankiety

W sieci o książkach 2017 - wyniki ankiety

14 wartościowy tekst

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji badania „W sieci o książkach”, przeprowadzonego ponownie we współpracy z Polską Izbą Książki. Podobnie jak rok wcześniej, za cel postawiliśmy sobie sprawdzenie, jak czytają polscy czytelnicy.

Ile książek i w jaki sposób czytają miłośnicy książek? Jak wykorzystują Internet do szukania informacji o swoich lekturach? M.in. na te pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi, przeprowadzając badanie. Jego wyniki zostały zaprezentowane po raz pierwszy w czwartek, 18 maja podczas spotkania „W sieci o książkach”, które odbyło się na Warszawskich Targach Książki. Ich analizy i opracowania podjął się dr Paweł Kuczyński z Polskiej Izby Książki. W spotkaniu wzięli również udział: Izabela Sadowska (prezes lubimyczytać.pl), Anna Misztak (redaktorka naczelna lubimyczytać.pl) i Marcin Zwierzchowski (publicysta, project manager w storytel.pl).

W tym roku ankietę wypełniło 6067 osób. Wypełnienie ankiety zajęło średnio prawie 10 minut. Dziękujemy Wam, że poświęciliście swój czas, by odpowiedzieć na nasze pytania!

A zatem jak czytają Polacy? Z wyników badania wynika m.in., że czytamy więcej książek papierowych niż w 2016 roku i słuchamy nieznacznie więcej audiobooków, za to mniej chętnie sięgamy po ebooki. Ponadto czytelnicy deklarują, że z reguły czytają 2-3 książki jednocześnie i z reguły doczytują je do końca. Co ciekawe, w minionym roku w weekendy chętniej sięgaliśmy po czytniki ebooków, a mniej korzystaliśmy ze smartfonów.

Gdzie czytelnicy najczęściej szukają informacji o książkach? Zazwyczaj w Internecie. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosło znaczenie informacji o książkach wyszukiwanych w sieci – w lubimyczytać.pl i na książkowych vlogach. Z kolei rzadziej szukamy informacji na stronach księgarni i wydawnictw czy innych portali informacyjnych.

Co wpływa na to, że sięgamy po konkretną książkę? Głównie kierujemy się własnymi zainteresowaniami przy wyborze lektur. Chętnie rozmawiamy o przeczytanych książkach ze znajomymi, rzadziej z nauczycielami, księgarzami czy osobami, które zajmują się profesjonalnie literaturą.

A gdzie czytelnicy najchętniej kupują książki? W ostatnim roku wzrosło znaczenie księgarni internetowych i bibliotek, za to znacząco spadło znaczenie księgarni sieciowych takich jak np. Empik. Średnio na książki czytelnicy wydają 100-500 zł w skali roku. W ocenie ankietowanych zarówno książki papierowe, jak i ebooki są za drogie – cena tych pierwszych nie powinna przekraczać 35 zł, a tych drugich – 25 zł. Czy spadek cen książek sprawi, że będziemy czytać więcej? Zdaniem ankietowanych niekoniecznie będzie to miało wpływ na wzrost czytelnictwa.

Zapraszamy do lektury pełnych wyników:

Czekamy na Wasze komentarze i sugestie. Chcemy, aby przyszłoroczna ankieta była jeszcze lepsza!

Powiązane treści:
W sieci o książkach - wyniki ankiety

23 976! Tyle osób wypełniło naszą internetową ankietę! To imponująca liczba i wyniki również są imponujące. Przypominamy - nie mieliśmy na celu zbadania CZY Polacy czytają książki, ale JAK czytają - dlatego przeprowadzenie tej ankiety w naszym serwisie miało sens - przecież tu są same mole książkowe. Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi wynikami!więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 22  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1292
Shirohane
19-05-2017 11:44
Bardzo ciekawe wyniki ankiety, fajne :)
książek: 1116
Zuba
19-05-2017 12:34
O ile pamiętam w pytaniu o akceptowalna cenę ebooków, najniższym progiem było 25 zł. Uważam, że to i tak za wysoka cena za ebook, nie miałam jednak możliwości wpisania niczego innego. Dla mnie ceną bazową jest 15 zł za plik.
książek: 919
Katarzynai
19-05-2017 14:46
Ja czytam czasami kilkanaście książek w miesiącu w zależności od wolnego czasu i treści danej powieści i uważam że książki powinny być o wiele tańsze bo wiem że nie wszystkich stać na zakup nawet jednej książki nie mówiąc o takich jak ja, którzy odkładają jedną książkę sięgają po następną.
książek: 27
jola
20-05-2017 21:19
Czytam ebooki . I to od kilku lat,a odkąd mam Legimi nie muszę miesiącami polować na książkę w bibliotece bo w dniu jej premiery mam ją w czytniku :)
Jedynym moim problemem jest teraz to, czy znajdę czas, żeby przeczytać to co chcę bo wciąż dokładają nowości.A gdy nie czytam to słucham audiobooki -w podróży są idealne !
książek: 188
leppakaklifoth
16-06-2017 08:51
Boże uchroń mnie przed e-bookami, czytam tylko książki papierowe. Staram się kupować kilka książek w miesiącu i zgadzam się z opiniami przedmówców, że książki powinny być tańsze.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć

O karierze zyciowej Scotta Kelly'ego zadecydowaly przeczytana w czasach przygotowan do studiow medycznych "S-kadra" Wolfe i wieczna...

zgłoś błąd zgłoś błąd