Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7122/w-sieci-o-ksiazkach---wyniki-ankiety

W sieci o książkach - wyniki ankiety

48 wartościowy tekst

23 976! Tyle osób wypełniło naszą internetową ankietę! To imponująca liczba i wyniki również są imponujące. Przypominamy - nie mieliśmy na celu zbadania CZY Polacy czytają książki, ale JAK czytają - dlatego przeprowadzenie tej ankiety w naszym serwisie miało sens - przecież tu są same mole książkowe.

Wyniki zostały pierwszy raz zaprezentowane podczas zakończonych w niedzielę Warszawskich Targów Książki. Ich analizy i opracowania podjął się dr Paweł Kuczyński z Polskiej Izby Książki, który określił społeczność ankietowanych mianem "nowej internetowej galaktyki Gutenberga". Na uznanie zasługuje, jego zdaniem, liczba wypełnionych ankiet - prawie 24 tys. to imponująca liczba danych do analizowania. Wypełnienie ankiety zajęło średnio prawie 10 minut - dziękujemy, że poświęciliscie tyle czasu na to, aby odpowiedzieć na nasze pytania. W dyskusji ponadto wzięli udział: Monika Frankiewicz z Wydawnictwa Otwarte, Anna Dziewit-Meller - pisarka, dziennikarka i vlogerka książkowa, Marcin Zwierzchowski - dziennikarz portalu naekranie.pl oraz współpracownik lubimyczytać.pl. Całość moderowała Izabela Sadowska - prezes lubimyczytać.pl.

Jedno z pytań w ankiecie brzmiało Dzięki komu/ czemu zaczęliśmy czytać książki. I odpowiedzi potwierdzają znaną prawdę, że miłość do książek wynosi się z domu. Ciekawą dyskusje wywołał dość niski wpływ szkół - odezwały się głosy z sali, że odpowiadania na pytania "co autor miał na myśli" zabijają przyjmność czytania wśród dzieci i młodzieży. Ale padło też wyznanie jednego ze słuchaczy, że w nim miłość do książek rozbudził nauczyciel od... fizyki.

Ciekawie też wyglądają odpowiedzi na pytanie o tytuł pierwszej książki przeczytanej dla przyjemności. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie połowa ankietowanych to osoby w wieku 15-24 lata nie dziwi obecność na pierwszym miejscu Harry'ego Pottera. Znaczące są też dysproporcje w liczbach czytelników - pierwsze miejsce 1 350 osób, ale już piąte miejsce tylko 193.

 

Również żadnym zaskoczeniem nie będzie odpowiedź na pytanie gdzie szukamy informacji o książkach. Oczywiście, że na lubimyczytać.pl! Wysoko są też strony księgarń internetowych. Zaproszeni goście zaskoczeni byli faktem, że strony wydawnictw są źródłem informacji tylko dla 41% ankietowanych.

Zapraszamy do lektury pełnych wyników:

Czekamy na Wasze komentarze i sugestie. Chcemy, aby przyszłoroczna ankieta była jeszcze lepsza!

Powiązane treści:
W sieci o książkach - wstępne wyniki

Miesiąc temu poprosiliśmy Was o wzięcie udziału w internetowym badaniu czytelnictwa, które przeprowadzaliśmy wspólnie z Polską Izbą Książki. Zebraliśmy ponad 23 tys. ankiet. Dzisiaj prezentujemy wstępne wyniki, a po całość zapraszamy na Targi Książki w Warszawie.więcej
W sieci o książkach - badanie czytelnictwa

W ubiegłym tygodniu całą czytającą Polską wstrząsnęły wyniki badań Biblioteki Narodowej, z których wynika, że ta cała czytająca Polska, to tak naprawdę raptem 37%. Zdecydowaliśmy się więc, wspólnie z Polską Izbą Książki, przeprowadzić własne badania czytelnictwa na czytelnikach! Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie! Na Wasze głosy czekamy do 4 kwietnia!więcej
Raporty czytelnictwa w Polsce za rok 2015

Biblioteka Narodowa udostępniła wyniki badania stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2015. Zestawiamy je z raportem Polskiej Izby Książki, który został opublikowany niewiele wcześniej. Analitycy w obu przypadkach są zgodni: w 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% badanych.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 64  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 104
Karola
27-05-2016 17:04
Uśmiechnęłam się widząc, że cykl o Tomku spod pióra A. Szklarskiego nie tylko mnie otworzył drogę do świata książek :)
książek: 482
Kamil
31-05-2016 00:58
A mnie ukształtowała pod tym względem szkoła, a konkretnie pani bibliotekarka, która nie tylko fascynująco referowała o literaturze, ale również traktowała mnie, gimnazjalistę, w sposób równy sobie. Nigdy Jej tego nie zapomnę!
książek: 2788
8_oclock
31-05-2016 09:13
Co do sugestii na przyszłość, zmodyfikowałabym formę pytania "jaka była pierwsza książka przeczytana dla przyjemności?"

Udzielając dokładnej odpowiedzi na tak precyzyjnie postawione pytanie, nie miałam nic ciekawego do powiedzenia (przypuszczam, że jakaś bajka dla dzieci lub wierszyk.) Nie pamiętam. Dziwię się, że w ogóle ktoś pamięta.

Natomiast gdyby zapytać szerzej, która książka otworzyła...
Co do sugestii na przyszłość, zmodyfikowałabym formę pytania "jaka była pierwsza książka przeczytana dla przyjemności?"

Udzielając dokładnej odpowiedzi na tak precyzyjnie postawione pytanie, nie miałam nic ciekawego do powiedzenia (przypuszczam, że jakaś bajka dla dzieci lub wierszyk.) Nie pamiętam. Dziwię się, że w ogóle ktoś pamięta.

Natomiast gdyby zapytać szerzej, która książka otworzyła drogę do czytania dla przyjemności - tu świetnie pamiętam książkę i okoliczności (nawiasem mówiąc, do przeczytania jej dla przyjemności zostałam zmuszona;) Więc znowu nie mieszczę się w pytaniu.)

Nie wiem, czy jasno to opisałam, w każdym razie chodzi mi o bardziej otwierającą formę pytania.
pokaż więcej
książek: 3
Jarosław
31-05-2016 12:21
Ciekawe wyniki. Interesujące jest, że jeśli ktoś nie zacznie czytać w dzieciństwie to szansa, że w późniejszym wieku sięgnie po książkę jest bardzo mała.
To czego mi zabrakło to analiza rynku e-boków, i audiobooków w stosunku do książek papierowych. Czytam dużo nawet bardzo ale mniej więcej od 5 lat nie kupuję książek papierowych (no chyba, że naprawdę nie ma e-booka) tylko e-booki do...
Ciekawe wyniki. Interesujące jest, że jeśli ktoś nie zacznie czytać w dzieciństwie to szansa, że w późniejszym wieku sięgnie po książkę jest bardzo mała.
To czego mi zabrakło to analiza rynku e-boków, i audiobooków w stosunku do książek papierowych. Czytam dużo nawet bardzo ale mniej więcej od 5 lat nie kupuję książek papierowych (no chyba, że naprawdę nie ma e-booka) tylko e-booki do czytania w czytniku, lub audiobooki, które słucham w samochodzie lub na spacerach z psem.
Dużo podróżuje i w ten sposób mogę wozić całą bibliotekę z sobą :) a dodatkowo mam małe mieszkanie pełne książek, gdzie ich więcej już naprawdę się nie zmieści.
pokaż więcej
książek: 764
martin
02-06-2016 14:18
Pewnie spłynie po portalu obfitym strumieniem potok komentarzy. I dobrze, bo trzeba to komentować, i zachwycać się, a jakże. Własnie takie portale mobilizują i motywują do czytania. I w cale nie musi to być czytadło z literackiego parnasu. Jeżeli prawie połowa osób, która wzięła udział w ankiecie przeczytała ponad 20 książek rocznie, to hello, duch w narodzie nie ginie i buduje się nowa klasa... Pewnie spłynie po portalu obfitym strumieniem potok komentarzy. I dobrze, bo trzeba to komentować, i zachwycać się, a jakże. Własnie takie portale mobilizują i motywują do czytania. I w cale nie musi to być czytadło z literackiego parnasu. Jeżeli prawie połowa osób, która wzięła udział w ankiecie przeczytała ponad 20 książek rocznie, to hello, duch w narodzie nie ginie i buduje się nowa klasa oświeconych, która nie da sobie mydlić oczu ani dmuchać w kaszę.Bez ironii. Naprawdę podniosło mnie to na duchu. Wiem, że przynajmniej dzisiejszy dzień będzie pozytywniejszy niż mógłby być bez tej informacji.

Przynajmniej taką mam nadzieję, że rzesza czytających to ludzie inni niż inni. Że dobre słowo, myśl inspirująca zostaną w głowie i będą unosić się długo po lekturze, dając czytelnikowi strefę buforową na różne odpryski populistyczne, niczym warstwa ozonowa przeciwko promieniowaniu UV ;) Pozdrawiam

Ps. A co do mnie, to zacząłem czytać dość późno. Jakoś w liceum dopiero. Niepewnym krokiem i z drżeniem wszystkich członków moich, udałem się do biblioteki pewnego dnia. I mentalnie w niej utknąłem, dlatego i czytam, i gromadzę... Każda książka, to coraz większe pragnienie czytania, wzmacniane i potęgowane, jak picie morskiej wody. I tak do dziś... :)
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Muszę to wiedzieć

Recenzja pochodzi ze strony www.zksiazkadolozka.pl Czy sprawny umysł analityczki CIA potrafi wykryć kłamstwo, aby obdarzyć zaufaniem właściwe osoby...

zgłoś błąd zgłoś błąd