Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8057/nominacje-do-paszportow-polityki

Nominacje do Paszportów Polityki

6 wartościowy tekst

To już 24. edycja nagród Paszporty Polityki. Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i nowej od tej edycji – kultura cyfrowa. Kogo jurorzy nominowali w tym roku w kategorii Literatura?​

Nagrody Paszporty Polityki wyróżniają utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. W kategorii Literatura w tym roku nominacje otrzymali:

Stanisław Łubieński

Nominowany do Paszportu za książkę Dwanaście srok za ogon (Wydawnictwo Czarne). Od dziecka interesuje się przyrodą, a w szczególności ptakami. Praca nad książką trwała cztery lata, autor w poszukiwaniu ptaków zjeździł całą Polskę: od Bałtyku, przez bocznice Dworca Zachodniego, po szczyty Tatr. Spędził prawie dwa miesiące na obozach obrączkarskich (podczas których bada się fenomen ptasich wędrówek).

 „Łubieński pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o mało ostatnio przyjaznym świecie ludzi i przyjrzeć się wielkiemu pięknu świata ptaków. Obserwuje, tropi, zachwyca się, zaskakuje. O srokach, wróblach i innych gatunkach opowiada z pasją, dzieląc się wiedzą i wciągając czytelnika w opowieść o małych stworzeniach, którym dano przywilej patrzenia na nas z góry”- członek jury Michał Nogaś „Wyborcza.pl”

Natalia Fiedorczuk

Debiutem literackim jest nominowana do Paszportu książka Jak pokochać centra handlowe (Wielka Litera). Z jednej strony jest ona bezlitosnym obrazem rodzicielstwa w dzisiejszej Polsce (nie tylko doświadczenia matki, ale i ojca), a z drugiej – zapisem rozpadu, nieradzenia sobie z życiem. I to już nie dotyczy tylko macierzyństwa, może być doświadczeniem każdego.

 „za żywy, pełen poczucia humoru literacki język, który nie boi się absurdów i nagłych zmian stylu a także za próbę zrozumienia przestrzeni znanej i codziennej, ale pełnej elementów zaskakujących i nieoczywistych, dotąd w polskiej prozie nieopisanych” – członek jury dr. Zofia Król „Dwutygodnik.com.

Zośka Papużanka

Nominowana do Paszportu za książkę On (Wydawnictwo Znak Literanova). Powieść „On” jest powrotem do lat 80., do peerelowskiej podstawówki, powrotem jednak niesentymentalnym. Papużanka jest świetną i czułą obserwatorką peerelowskiej codzienności, szkoły, miasta i jego dziwaków. Okazuje się też, że każdy ma w sobie coś ze Śpikia-dziwaka

 „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę” – pisał w uzasadnieniu członek jury Piotr Kofta ‘Dziennika gazeta Prawna”.

Nowa kategoria „Kultura cyfrowa” obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych.

Nagroda specjalna, jaką jest „Kreator Kultury", trafia w ręce wybitnych twórców, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury.

Laureatów wybranych przez Kapitułę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i będzie transmitowana w telewizji TVN. Relacji z Gali będzie też można posłuchać w radiu TOK FM.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1806
LubimyCzytać
07-12-2016 10:46
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Moje serce i inne czarne dziury

Przejmująca historia dwojga ludzi, którzy chcieli popełnić samobójstwo, ale zabrakło mi czegoś w tym zakończeniu. Było takie nijakie moim zdaniem...

zgłoś błąd zgłoś błąd