Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/3022/witold-gorecki-nagrodzony

Wojciech Górecki nagrodzony

  wartościowy tekst

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną autorom najlepszych tekstów na temat innych kultur, religii i cywilizacji, otrzymał wczoraj Wojciech Górecki za książkę „Abchazja”, reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora.

Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku, a ustanowiono ją na podstawie  ostatniej woli dziennikarki, pisarki i reportażystki, zmarłej 12 października 2002 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

Wyróżnienie wręczane jest autorom, którzy w  języku polskim publikują teksty traktujące o innych religiach, kulturach i cywilizacjach. Tegoroczny lauret Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu dwudziestu lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi abchaskie parapaństwo o spornych granicach i niejasnym statusie. Abchazja (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013), reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora, rozpoczęty Planetą Kaukaz i Toastem za przodków, opowiada o państwowym organizmie, posiadającym władze, armię i media, a którego nie uznaje nie tylko Polska, ale i większość krajów na świecie.

Maria Kruczkowska, członek kapituły decydującej o przyznaniu Nagrody, tak mówiła w laudacji:

Abchazja to podwójne opowiadanie: o parapaństewku na Kaukazie i o przygodzie zawodowej autora. To książka bardzo osobista. „Kaukaz wciąga, bo na małej powierzchni jest dużo wszystkiego. To dziesiątki narodów, języków, religii i kultur. Ten mikrokosmos można zgłębiać latami”- przyznaje autor. By go zrozumieć wypił morze wódki i przegadał noce z abchaskimi intelektualistami, artystami, politykami. Powstały z tego frapujące portrety postaci.(...) Wszystko notował, a pióro ma lekkie i precyzyjne, język ta plastyczny, że czytelnik to wszystko widzi i czuje.

Oprócz Wojciecha Góreckiego do nagrody nominowani byli: Dorota Kozińska (Dobra pustynia, W.A.B., Warszawa 2012), Adam Leszczyński (Zbawcy Mórz, Wielka Litera, Warszawa 2013), Andrzej Muszyński (Południe, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013), Krzysztof Środa (Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesując..., Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012), Maciej Wasielewski (Jutro przypłynie królowa, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013).


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2033
LubimyCzytać
15-10-2013 11:09
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zagadka dębów rogalińskich

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości Wydawnictwa Debit otrzymałem dla mojego siostrzeńca Calvina komplet bajek z serii o Meli i Ignacym na tropie złod...

zgłoś błąd zgłoś błąd