Jutro przypłynie królowa

Reportaż
Czarne
2013-03-20
2013-03-20
natura ludzka niebezpieczeństwo Ocean Spokojny Oceania Pitcairn podróż przemoc relacja z podróży reportaż szantaż tajemnica wyspa wyspa Pitcairn zagrożenie zło
Inne

Okładka książki 81:1. Opowieści z Wysp Owczych Marcin Michalski, Maciej Wasielewski
Ocena 7,2
81:1. Opowieśc... Marcin Michalski, M...
Okładka książki Obrażenia. Pobici z Polską Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski, Mirosław Wlekły, Agnieszka Wójcińska
Ocena 6,2
Obrażenia. Pob... Urszula Jabłońska,&...

Oficjalne recenzje i

Piekła istnieją – nie trzeba ich sobie wymyślać

Link do recenzji

436 9 63

Dobrze napisana książka opowiadająca bardzo ciekawą - choć czasami drastyczną - historię.

Na półkach: , , , , ,

Ocena tak wysoka nie dlatego, że jest to fajna książka lecz dlatego,że ten reportaż jest naprawdę warty uwagi i to BARDZO

Zapraszam na Instagrama książkowo-rysunkowego: @entropia_kontrolowana

🍊 Klaustrofobiczne piekło na Oceanie Spokojnym, „idealna komuna”, najodleglejsza - z wielu względów niedostępna - kolonia brytyjska i jej historia opowiedziana dzięki staraniom Macieja Wasilewskiego. Zarówno tematyka jak i sposób prowadzenia narracji czynią ten reportaż specyficznym i na długo zapadającym w pamięć.

🍊 Jak zwykle, na książkę trafiłam przypadkiem i dosyć długo pozwoliłam jej zalegać na stosiku wstydu. Mój błąd - nie przeczytałam blurba i pozwoliłam sobie na ociąganie z tematem.

🍊 Historia wyspy jest przerażająca, skłania do refleksji dotyczących ludzkiej natury i postrzegania wspólnoty/ społeczności jako tworu, rządzącego się swoimi prawami i zasadami. Tworu, którego zepsucie dostrzec można tylko z zewnątrz, a będąc skutecznie zniechęcanym (zmową milczenia, groźbami i troską o własne bezpieczeństwo) z zaskakującą łatwością przejść ponad tematem i zapomnieć.

🍊 Dzięki takim książkom nie zapominamy – i bardzo dobrze. Poczucie niesprawiedliwości związane ze skutecznym unikaniem odpowiedzialności przez winnych, degradacja ofiar próbujących przerwać błędne koło rozpaczy i przestępczości, wreszcie bezsilność zewnętrznych organów pomocy... Wszystkie te tematy i myśli pozostaną ze mną jeszcze na długo.

🍊 Jasne, nie wymyśliliśmy jeszcze sposobu na idealne społeczeństwo, aczkolwiek obserwacja pewnych zdarzeń i zachowań w mikroskali (liczba ludności wyspy na przestrzeni lat wahała się od 90 do 50 osób) uwydatnia i komplikuje wiele spraw. Tam gdzie rządzi siła nie ma miejsca na spokój. Tam gdzie nic się nie zmienia, nie ma miejsca na poprawę warunków. Można tylko uciekać.

Zapraszam na Instagrama książkowo-rysunkowego: @entropia_kontrolowana

Mocny. Jak człowiek człowiekowi może zmienić rajską wyspę w piekło na Ziemi.

Mocny. Jak człowiek człowiekowi może zmienić rajską wyspę w piekło na Ziemi.

Książka opisuje ekstremalnie trudny temat. Jest niewątpliwie poruszająca i skłaniająca do przemyśleń. Mam wrażenie, że większość ocen skupia się właśnie na temacie, a nie porusza kwestii tego jak książka jest napisana. Według mnie - kiepsko.
Książka ma zaledwie ~160 stron z czego 60% to mordęga. Kilkukrotnie miałem ochotę odłożyć książkę na stertę "zacząłem, ale nie zamierzam kończyć".
Momentami czytanie tej książki przypomina oglądanie filmu Patryka Vegi. Próbujesz nadążyć za poszarpaną logiką, ale czasami masz wrażenie, że autor nie wie co chce przekazać.

Bardzo wstrząsające świadectwo czynów hermetycznie zamkniętej społeczności na wyspie Pitcairn. Autor ze swojej podróży wycisnął maksimum przeżyć i historii, przelewając na papier tragiczne losy bohaterów, którym przyszło żyć na tym owianym złą sławą skrawku lądu wśród wód oceanu.

Wstrząsający reportaż ukazujący, w jakie pułapki może wpaść zamknięta mała społeczność, w której funkcjonowanie jednostek jest mocno uzależnione od silniejszych członków grupy.

Wstrzasajaca.

Wstrzasajaca.

Historia wyspy Pitcairn, czyli maleńkiego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii, założonego przez uciekinierów ze statku Bounty (Bunt na Bounty) w roku 1790.

Jednak nawet wyspa zamieszkana przez kilkudziesięciu ludzi, może mieć do opowiedzenia sporo historii, zwłaszcza jedną, dość mroczną...

Czytało się błyskawicznie dzięki świetnie oddanemu klimatowi klaustrofobicznej, odizolowanej od świata, maleńkiej wyspy z mroczną przeszłością. Nie wiem ile jest w tym reportażu a ile autor dodał od siebie, ale robi wrażenie.