rozwiń zwiń

Święto kultury jidysz w Warszawie

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.08.2013

(materiały prasowe)

Święto kultury jidysz w Warszawie

Jutro w stolicy rozpocznie się jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, coroczne święto muzyki, teatru, filmu, literatury i sztuk wizualnych. Gościem honorowym festiwalu będzie syn Isaaca Bashevisa Singera, izraelski dziennikarz, Israel Zamir.

Już po raz dziesiąty uczestnicy festiwalu przeniosą się do świata, o którym pisał kiedyś patron wydarzenia, pisarz Isaac Bashevis Singer. Jak co roku, kultura jidysz zaprezentuje się w Warszawie na koncertach plenerowych, przedstawieniach, wystawach, pokazach filmowych, warsztatach kulinarnych, tanecznych, plastycznych i literackich spotkaniach.

Pierwszy edycja festiwalu odbyła się w stulecie urodzin Singera i trwała 4 dni. Przez lata festiwal rozwijał się i obecna, dziesiąta już odsłona, potrwa dłużej, od 24 sierpnia do 1 września 2013 roku.

Gościem premierowej edycji wydarzenia był syn Isaaca Bashevisa Singera – izraelski dziennikarz, Israel Zamir. I tym razem będzie on obecny, przyjeżdża do Polski razem ze swoimi dziećmi, i jak zapowiadają organizatorzy, spotka się z uczestnikami festiwalu. Jak zaznacza Remigiusz Grzela, który poprowadzi festiwalowe spotkania literackie, relacja, która łączyła Israela Zamira z ojcem, była trudna. Pisarz wyemigrował do Stanów w 1935, kiedy jego syn miał pięć lat i dopiero po dwudziestu latach, w 1955 roku, spotkali się ponownie w Nowym Jorku. Isaac zaproponował wówczas Israelowi tłumaczenie jego dzieł na język hebrajski.

W trakcie festiwalu organizatorzy zaprezentują zarówno spektakle muzyczne, jak i teatralne. Do Warszawy przyjadą grupy z Izraela, Rumunii, nie zabraknie również artystów z Polski. Teatr Żydowski z Warszawy wystawi tegoroczne premiery, między innymi spektakl „Kafka Tańczy” według tekstu autorstwa czołowego australijskiego dramaturga, Timothy'ego Daly’ego, który spotka się z polskimi widzami pierwszego dnia festiwalu. Dla uczestników zagrają m.in. Tomasz Stańko z zespołem Kroke, izraelski kantor Dudu Fisher, kanadyjski pianista jazzowy i kompozytor, Ron Davis oraz kantor Yaacov Lemmer. Podczas Nocy Klezmerów wystąpi światowej sławy zespół The Other Europeans.

W literackiej części programu również sporo atrakcji. W ramach cyklicznego „Żydowskiego salonu literackiego” odbędzie się kilka spotkań pod przewodnictwem Remigiusza Grzeli. Władysław Bartoszewski cofnie się do 1963 r., gdy w jerozolimskim instytucie Yad Vashem opowiadał o działalności Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Dziennikarz Maciej Wierzyński przybliży kulisy swoich rozmów z Janem Karskim, emitowanych w połowie lat 90. na antenie "Głosu Ameryki", a o swej nowej książce "Ptasie ulice" opowie Piotr Paziński, laureat Paszportu "Polityki" i Europejskiej Nagrody Literackiej. Jerzy Stanisław Majewski – autor licznych artykułów i książek o Warszawie, oprowadzi uczestników po Muranowie, a śladami Singera i innych pisarzy żydowskich będzie można przespacerować się z literackim przewodnikiem, Janem Jagielskim. Oprócz tego w programie spotkania z Ryszardem Markiem Grońskim i Bellą Szwarcman-Czarnotą, tłumaczką polskiego wydania „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa. O żydowskich kontekstach twórczości Juliana Tuwima opowie prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Jacob Weitzner poprowadzi warsztaty „ABC literatury jidysz”, a opowiadania Singera przeczytają aktorzy Teatru Żydowskiego. W różnych lokalizacjach Warszawy odbywać się będzie „Przystanek poezja”.

Na ulice stolicy wyjedzie także specjalny piętrowy autobus promujący warszawski festiwal. Gołda Tencer, dyrektorka Fundacji Shalom, zapowiada: W pierwszą sobotę przybliży on gościom żydowską Warszawę, w drugą - planujemy uruchomić autobus literacki, gdzie będzie można posłuchać klasyki jidysz. W trakcie festiwalu odbędzie się także akcja, w ramach której będzie można przynieść książki, najlepiej o tematyce żydowskiej i wymienić je na inne.

Na uczestników festiwalu czeka więc prawdziwa artystyczna uczta. Jak co roku odbędzie się ona w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Wstęp na większość wydarzeń będzie wolny.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.08.2013 10:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post