Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12665/ziemiomorze-wyplynie-jako-serial

„Ziemiomorze“ wypłynie jako serial

7 wartościowy tekst

Na to czekali fani fantastyki na całym świecie. Jedna z najważniejszych serii w historii literatury fantasy doczeka się kompletnej adaptacji serialowej.

Do tej pory do ekranizacji serii „Ziemiomorze”, napisanej przez Ursulę K. Le Guin, były dwa podejścia. Należący do NBC Universal kanał Sci-Fi Channel wyemitował w 2004 roku dwuodcinkowy miniserial, o którym sama pisarka wyrażała się bardzo krytycznie, a w 2006 roku powstał film anime „Opowieści z Ziemiomorza” w reżyserii Gorō Miyazakiego.

Jennifer Fox, producentka nagrodzonego w 2008 roku Oscarem za rolę drugoplanową filmu „Michael Clayton” z George'em Clooneyem, będzie wraz ze studiem A24 (znanym ze święcącego triumfy thrilleru „Midsommar. W biały dzień”) odpowiedzialna za wyprodukowanie serialu na podstawie prozy Le Guin. Sama pisarka fantasy przed swoim odejściem w 2018 roku zezwoliła Fox na zaadaptowanie „Ziemiomorza” na potrzeby telewizji. 

Będący największym dokonaniem pisarki, wielokrotnie nagradzanej najważniejszymi literackimi wyróżnieniami w świecie fantastyki, cykl liczy 5 powieści i uzupełniony jest 9 opowiadaniami. Od wydanego w 1964 roku opowiadania „Magiczne słowo” aż po kończący serię „Firelight”, opublikowany w 2018 roku w „Paris Review”, Le Guin tworzyła opowieść dziejącą się w położonej na skupisku wysp krainie Ziemiomorze. Głównym bohaterem cyklu jest czarodziej Ged, którego poznajemy od najmłodszych lat i obserwujemy, jak staje się najpotężniejszym magiem na świecie. 

W „Ziemiomorzu” Ursula K. Le Guin stworzyła fantastyczny, położony na wyspach świat pełen tajemnic, magii i smoków. Jako taki może okazać się bardzo kosztowny w produkcji, ale wierzymy, że zespołowi złożonemu ze studia A24 i Jennifer Fox to się uda. Nie jest jeszcze znana ani data premiery widowiska, ani nazwa stacji zainteresowanej zakupem praw do serialu. Czekamy z niecierpliwością. 

Powiązane treści:
Ile klasy w klasyku: „Ziemiomorze”

Rozpoczęty „Czarnoksiężnikiem z Archipelagu” cykl autorstwa Ursuli K. Le Guin tak głęboko wrył się w literacki kanon, że rzeczony pierwszy jego tom jest w Polsce nawet na liście lektur. Jako że jednak od jego premiery mija w tym roku równe pół wieku, rodzi się pytanie, czy magia cyklu „Ziemiomorze” nieco już nie zwietrzała?więcej
„Opowiadanie świata” Ursuli K. Le Guin zostanie przeniesione na duży ekran

Powstanie film na podstawie „Opowiadania świata”, uznanej powieści z cyklu o Ekumenie pióra zmarłej w styczniu tego roku Ursuli K. Le Guin. W pracach nad scenariuszem brała udział sama pisarka – podaje „The Hollywood Reporter”.więcej
Wszystkie światy Ursuli Le Guin

Skuta lodem planeta, na której żyje społeczeństwo androgynów. Karłowate hominidy o zielonym futrze zamieszkujące puszczę, którą ludzie próbują wyciąć i skolonizować. Smok, który stworzył świat, i magia oparta na nazywaniu rzeczy ich prawdziwymi imionami. Mag z pobliźnioną twarzą żeglujący przez ocean w pościgu za cieniem. To tylko kilka bardziej znanych pomysłów i obrazów z twórczości zmarłej w styczniu Ursuli K. Le Guin.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1358
asymon
06-09-2019 21:08
No nie wiem, jak sobie przypomnę serial wyprodukowany przez Hallmark, to jestem sceptyczny...
książek: 143
Gryzek
07-09-2019 14:15
Wspaniała książka, aż by się chciało jeszcze raz przeczytać, ale nie ma czasu :/
Obok Władcy Pierścieni jest to moja ulubiona książka fantasy. Fajnie, gdyby doczekała się godnego serialu.
książek: 3630
czytamcałyczas
07-09-2019 14:59
Sceptyk jest że mnie,bo mogą zepsuć.Zobaczymy jak nakręca.
książek: 1109
Skellen
09-09-2019 13:57
Widzę, że po Grze o tron nastała ostra moda na fantasy w tv. Ok. Zobaczymy co z tego wyjdzie. W międzyczasie Wiedźmin. Zapowiadają się ciekawe seriale.
książek: 1373
Monika
09-09-2019 23:39
Trzeba było w doniesieniu podawać oryginalny tytuł "Firelight" i tworzyć w serwisie stronę odnoszącą się do samego dzieła, nie do jego konkretnego wydania, jak jest to przyjętą na LC praktyką? Nie można było podać tytułu polskiego "Blask ognia" i podlinkować polskiej publikacji, w której opowiadanie zamieszczono?
Nowa Fantastyka 444 (09/2019)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Poza strachem

Z reguły omijam książki napisane w trzeciej osobie, ale tej dałam szansę. W sumie nawet mi się podobała, chociaż gdyby Jodie była narratorem z pewnośc...

zgłoś błąd zgłoś błąd