Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11468/granica-od-przyszlego-tygodnia-w-kinach-konkurs

„Granica” od przyszłego tygodnia w kinach [KONKURS]

1 wartościowy tekst

Szwedzki kandydat do Oscara w kategorii najlepsza charakteryzacja w przyszłym tygodniu zadebiutuje w polskich kinach. Jeśli już sprawdzacie, gdzie będą grane seanse, to mamy dla was propozycję. U nas możecie zdobyć bilety na pokaz przedpremierowy w Warszawie i dodatkowe bilety dla mieszkańców Poznania.

Jeden z najbardziej niezwykłych thrillerów ostatnich lat, oparty na opowiadaniu Johna Ajvide Lindqvista, który jest również współautorem scenariusza filmu. W Polsce ten mistrz powieści grozy znany jest głównie jako autor bestsellerowej książki Wpuść mnie, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”. 

Film zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach, został m.in. wyróżniony główną nagrodą sekcji Un Certain Regard podczas 71. MFF w Cannes, jest także nominowany do Oscara w kategorii najlepsza charakteryzacja. W tej samej kategorii zdobył Europejską Nagrodę Filmową. 

Głównymi bohaterami „Granicy” jest para trolli – postaci mocno zakorzenionych w kulturze skandynawskiej. Norwegowie znają je z baśni spisywanych przez Petera Christena Asbjørnsena i Jørgena Moego, Duńczycy za sprawą opowiadań Hansa Christiana Andersena, a Szwedzi – dzięki twórczości chociażby Selmy Lagerlöf. Potencjał stworów symbolizujących inność i wyobcowanie chętnie wykorzystywany jest też w filmach.  

Na przestrzeni lat trolle miały różne wcielenia, a samym mianem „troll” określano cały wachlarz postaci – od czarownic po mściwe wielogłowe potwory. Nawet stare dobre Muminki (szw. mumintroll) są w oryginale nazwane trollami!

We współczesnym kinie są twórcy, którzy z dobrodziejstwa mitologii nordyckiej czerpią w subtelny sposób, dekonstruując stereotypy odpychających, zdeformowanych baśniowych postaci. Jednym z nich jest reżyser Ali Abbasi, który w swoim najnowszym obrazie „Granica” umieszcza Innego w naszej codziennej rzeczywistości, wytykając nam samym wiele przywar... Bo co, jeśli takich trolli jest wokół nas (a może w nas?) więcej, niż nam się wydaje? I czy zawsze musi to oznaczać coś złego?

Konkurs

Mamy dla was 20 zaproszeń na pokaz przedpremierowy w Warszawie, który odbędzie się 19 lutego (wtorek) o godzinie 18:00 w kinie Elektronik. Natomiast dla mieszkańców Poznania mamy 6 biletów, które upoważniają do wejścia na seans w dniach 22-28 lutego w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek. 

Aby zdobyć bilety, wystarczy podać tytuły dwóch innych filmów, które wyreżyserował Ali Abbasi, oraz uzasadnić, dlaczego to właśnie wy powinniście wygrać. Macie czas do 18 lutego. Swoje odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs@lubimyczytac.pl i pamiętajcie, by w mailu wpisać nazwę miasta, w którym chcecie obejrzeć film.

artykuł sponsorowany


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2156
LubimyCzytać
15-02-2019 11:15
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 98
Adam-Dz
16-02-2019 21:09
Skandynawskie kino wyróżnia się stonowanym stylem wolnym od zbędnych fajerwerków. Od powszechnego Hollywood odróżnia je ponadto autentyczność postaci. Bohaterów nie stylizuje się na fotomodeli ale ukazuje z ich wszystkimi słabościami. Widzimy świat który jest odbiciem otaczającej rzeczywistości, a nie wygłaskanym wyobrażeniem.
Niewątpliwie sprawia to większe skupienie na treści
książek: 1138
Lokia
21-02-2019 17:46
Film jest rewelacyjny, jednak redakcja lubimyczytac.pl niestety się nie popisała. Właśnie największą zaletą tego filmu jest odkrywanie, kim są bohaterowie! Dla mnie to było kompletne zaskoczenie. A w Waszym tekście pojawia się jeden, wielki SPOJLER. Słabo...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Błędy wojenne polskich dowódców. Dziejowe zagadki. Dlaczego przegrywaliśmy wojny, bitwy i kampanie?

Ostrzeżenie: "Błędy wojenne polskich dowódców" to nowsza wersja książki tegoż autora, pt. "Największe błędy w wojnach polskich" - "Błędy wojenne" zawi...

zgłoś błąd zgłoś błąd