Strajk. Historia buntów pracowniczych

Okładka książki Strajk. Historia buntów pracowniczych Jarosław Urbański
Okładka książki Strajk. Historia buntów pracowniczych
Jarosław Urbański Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Ludowa Historia Polski historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Ludowa Historia Polski
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2024-04-25
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-25
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381515603
Tagi:
ludowa historia Polski historia Polski historia Polska strajk strajki ruch robotniczy prawa pracownicze
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowy Obywatel nr 41 (92) Anna Adamowicz, Roman Adler, Piotr Bogdański, Krzysztof Brzeźniak, Wojciech Jasiński, Paweł Kaczmarski, Jarosław Kamiński, Monika Kostera, Piotr Krupa, Michał Kukuła, Filip Leśniewicz, Kacper Leśniewicz, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Anna Musiała, Remigiusz Okraska, Piotr Ostrowski, Felix Syrovatka, Angelika Szelągowska-Mironiuk, Jarosław Urbański, Agata W., Konrad Wernicki
Ocena 9,0
Nowy Obywatel ... Anna Adamowicz, Rom...
Okładka książki Przeciwko wyzyskowi i dewastacji. Inicjatywa Pracownicza wobec kryzysu klimatycznego i ekologicznego Maria Dębińska, Lorenzo Feltrin, Jakub Grzegorczyk, Matt Huber, Paweł Nowożycki, Anna Siekierska, Jarosław Urbański, Antoni Wiesztort
Ocena 8,0
Przeciwko wyzy... Maria Dębińska, Lor...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2819
1547

Na półkach: , , ,

"Seria Ludowa Historia Polski ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. "

"Strajk. Historia buntów pracowniczych" to kolejna książka z serii "Ludowa Historia Polski", której lekturę mam już za sobą. Przyznam, że dość mocno wciągnęłam się w ten cykl i chociaż każda z tych książek ma różne swoje wady, to ma także zapewne zalety i jest ich zdecydowanie więcej niż wad. Można się dowiedzieć z tej serii o mało znanych faktach historycznych. Moi nastoletni wnukowie również sięgają po książki z tej, bo dzięki ich lekturze potrafią "zabłysnąć" zwłaszcza na lekcjach historii. I chociaż ostatnio coraz bardziej widać, że młodzież a zwłaszcza chłopcy nie lubią czytać, to w mojej rodzinie nie ma takiego problemu. No, ale i moje dzieci i wnuki tak jak ja uwielbiają czytać książki...

Ta książka to bardzo dobra pozycja, chociaż może powinien być nieco inny podtytuł, gdyż większą część książki Jarosław Urbański poświęcił Zakładom Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i strajkom właśnie tam organizowanym. Owszem, wspomina także o innych, lecz tylko pobieżnie. Może więc niektórzy mogą się rozczarować.

"Od dłuższego czasu powracała do mnie myśl, aby napisać książkę o robotnikach zakładów Hipolita Cegielskiego. Kilkakrotnie nawet ją zaczynałem. Objętość notatek i zebranych materiałów ciągle rosła, ale projektu nie udało się sfinalizować."
"Cegielski, śmiem twierdzić, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm w Polsce, zarówno z tytułu funkcji, jaką pełniła i pełni ona w rozwoju przemysłu, jak i - może nawet bardziej - z powodu robotniczego zrywu z 1965 roku."
O strajkach napisano dość dużo, lecz nie zawsze są to prawdziwe historie. W czasach słusznie minionych w mediach więcej było kłamstw niż prawdy, lecz takie pewnie były wtedy wymogi.
To ważna i potrzebna książka, która pokazuje nam, że tak naprawdę nie znamy całej historii Polski, bo ciągle w szkołach niejako "wałkujemy" tylko te znane wszystkim fakty i to jeszcze niezbyt dokładnie a nawet nie zawsze zgodnie z prawdą...
Autor ma zamiar w tej książce jakby przeciwstawić się różnym mitom i stereotypami i nadać odpowiednie znaczenie społeczne dziejom ruchu robotniczego.
Niektórym może się wydawać, że jest to nudna historia, ale ja odebrałam jednak ją zupełnie inaczej, jako wręcz fascynującą opowieść o zmianach klas społecznych, o transformacji chłopów w robotników, o miejskiej biedocie, o wyzysku, o zwykłych ludziach, o których nie wspomina się w książkach. I wreszcie o niesprawiedliwości jaka tak naprawdę istnieje do tej pory. Chodzi o płace. O różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.

"We wszystkich sektorach gospodarki mężczyźni przeciętnie zarabiali od 50 do 250 procent więcej niż kobiety."
Autor dobrze opisuje położenie klasy nie tylko robotniczej, ale także chłopskiej i zachodzące w nich zmiany. Niezadowolenie robotników z płacy i warunków pracy skutkowało strajkami. Często próbowano na różne sposoby osłabiać te zrywy przez zatrudnianie tak zwanych łamistrajków, którzy najczęściej pod przymusem mieli zastąpić strajkujących robotników.
W czasach PRL-u także nie brakowało strajków, lecz ta bliższa historia jest już bardziej znana, chociaż i tu można znaleźć wiele przekłamań...
Autor pokazuje nam również wady systemu komunistycznego i upadek naszych największych stoczni. Kończy o strajkach w podpoznańskim Amazonie.
I chociaż momentami książka sprawia wrażenie pracy naukowej, to czytanie nie sprawia zbytniej trudności.
Polecam wszystkim miłośnikom nie tylko tej serii i pasjonatom opowieści historycznych, ale także tym, którzy chcą się dowiedzieć o historii strajków w naszym kraju.

Pani Edycie z Wydawnictwa RM dziękuję za egzemplarz recenzencki.

"Seria Ludowa Historia Polski ma stanowić przyczynek do odzyskania zapomnianych dziejów zwykłych ludzi. "

"Strajk. Historia buntów pracowniczych" to kolejna książka z serii "Ludowa Historia Polski", której lekturę mam już za sobą. Przyznam, że dość mocno wciągnęłam się w ten cykl i chociaż każda z tych książek ma różne swoje wady, to ma także zapewne zalety i jest ich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
31
30

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja. Autor poświęca sporo miejsca na opisanie położenia klasy pracowniczej i chłopskiej w XIX wieku. Opisuje nie tylko czas pracy, ale także jej charakterystykę i pewne zmiany prawne dotyczące ludzi pracujących w tamtym okresie, a także niezadowolenie i strajki robotników spowodowane różnymi czynnikami. Ważną pozycję w pierwszych rozdziałach w książce zajmuje opis ówczesnych partii, związków zawodowych, a także dzieje ówczesnego ruchu feministycznego. Temu opisowi towarzyszy opis dziejów fabryki Cegielskiego, innych poznańskich fabryk, ogólny opis ówczesnego kapitalizmu, czy opis wsi. W kwestii PRL-u i transformacji autor nie poszedł jednak dalej za ciosem. Nie wspomina o roli związków zawodowych w czasach PRL-u, nie wgłębia się zbyt mocno w zmiany prawne zmieniające położenie robotników, a miejscami są nawet przekłamania, np. jakoby dyrektorzy PRL-owskich przedsiębiorstw mieli dużo władzy (w rzeczywistości byli mocno ograniczani przez aparat partyjno-administracyjny PRL-u). Jednak i ta część książki jest wartościowa, ponieważ autor uwypukla wady systemu komunistycznego, przedstawia walkę robotników Cegielskiego i stoczniowców o swój byt, a także w miarę dobrze oddaje ducha tamtych czasów. Co więcej zauważa, że kapitalizm i komunizm mają pewne cechy wspólne: kryzysy, spiętrzenia strajków zarówno w jednym jak i w drugim systemie występują w podobnych okresach czasowych. Narracja jest więc bardzo ciekawa i dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy i mimo pewnych niedociągłości - polecam tę książkę!

Bardzo dobra pozycja. Autor poświęca sporo miejsca na opisanie położenia klasy pracowniczej i chłopskiej w XIX wieku. Opisuje nie tylko czas pracy, ale także jej charakterystykę i pewne zmiany prawne dotyczące ludzi pracujących w tamtym okresie, a także niezadowolenie i strajki robotników spowodowane różnymi czynnikami. Ważną pozycję w pierwszych rozdziałach w książce...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
218
6

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja, tylko trochę za dużo naobiecywała okładką. Nie jest to żadna historia strajków, a w 80% historia Poznania, Zakładów Cegielski i ruchów pracowniczych tamże. I tak warto, ale jeżeli ktoś oczekuje przeglądówki po historii oporu pracowniczego na świecie, to się rozczaruje.

Bardzo dobra pozycja, tylko trochę za dużo naobiecywała okładką. Nie jest to żadna historia strajków, a w 80% historia Poznania, Zakładów Cegielski i ruchów pracowniczych tamże. I tak warto, ale jeżeli ktoś oczekuje przeglądówki po historii oporu pracowniczego na świecie, to się rozczaruje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
479
478

Na półkach:

„Jak się Panu/ Pani udawało pozyskać ludzi do działania? / Bogdan Borusewicz a propos strajku w stoczni / Udawało się nam zebrać ludzi, odwołują się do haseł i uczuć patriotycznych. Tylko one odnosiły skutek. Absolutnie żadne postulaty socjalne”!

Rafał Ziemkiewicz



Strajki, które zespalały społeczeństwo jeszcze w latach osiemdziesiątych, dziś dla leniwego i nastawionego na socjale narodu nic nie znaczą, a już na pewno nie zachęcają do ich powtarzania, na tak wielką skalę, jak te w stoczniach, czy podczas protestów wielomilionowego ruchu Solidarność.

Co się stało z naszym krajem, można by zapytać. Zmiana wartości, przyczyniła się do zmiany myślenia. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu, szybujące ceny paliw wywołałyby kilkuset tysięczny bunt, jeśli nie milionowy. Dziś drożyzna w sklepach i fasola po 60 zł za kilogram nikogo nie obchodzą. Od lat strajki doprowadzały do poprawy sytuacji strajkujących, a i całego kraju, patrząc na to, co dzieje się dziś, kiedy zboże z Ukrainy wjeżdża do Polski, trując nasze dzieci, a ceny energii szybują ospałość społeczeństwa, jest wręcz niezrozumiała.

Prawdopodobnie pierwszy strajk w Polsce miał miejsce w 1690 roku w kopalni soli w Wieliczce, kiedy zarząd kopalni obniżył taryfę, według której górnicy mogli zamieniać własny deputat solny na gotówkę. Nieudane pertraktacje pracowników z kierownictwem doprowadziły do strajku. Co, to były za czasy… Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę rządzącą Edwarda Gierka. "Nieuzasadnione przerwy w pracy" - jak głosiła partyjna propaganda i pisały ówczesne gazety — zaczęły się w początkach lipca. Rozumiecie, to? PODWYŻKI CEN MIĘSA I WĘDLIN… Aż się nie chce wierzyć, że dziś szybujące ceny nas nie ruszają.

O strajkach w naszym kraju napisano wiele… Szkoda, że w mediach były, to raczej kłamstwa niż prawda. Nad tematem pochylił się także Pan Jarosław Urbański w swej najnowszej książce Strajk historia buntów pracowniczych. Pozycja ta, jest kolejną w serii Ludowa historia Polski, oraz kolejną, która mnie zachwyca. Autor porusza temat strajków na przestrzeni lat, w naszym kraju począwszy od tego w fabryce Cegielskiego.

Strajk, który wybuchł o godzinie 6.30 28 czerwca 1956 r. w Zakładach Przemysłu Metalowego Hipolit Cegielski (noszących wówczas nazwę Zakłady im. Józefa Stalina),przerodził się w pierwszy w PRL spontaniczny protest przeciw władzy. Robotnicy w milczeniu wyszli z zakładów i skierowali się w stronę centrum Poznania.

Dalej możemy przeczytać, o polskich stoczniach (w ostateczności rozgrabionych i sprzedanych zagranicznym inwestorom),a także o kobietach, które walczyły o zmianę w strukturach pracy, płacy i dostępności artykułów pierwszej potrzeby.

Jak już pisałam wyżej, ta publikacja jak i cała seria mnie zachwyca. Mam wielką nadzieję, że będzie ona bardzo mocno rozbudowana, bo dzisiejsze społeczeństwo i pokolenia naszych dzieci nie ma pojęcia o prawdziwej Polsce, a także w życiu w niej. Dla mnie książki Pana Urbaniaka wnoszą wiele, w świadomość społeczną, tak dziś potrzebną, a tak jednocześnie zaginioną. Potrzebujemy Pisarzy, którzy poruszą najważniejsze wątki naszej historii, w sposób, który da do myślenia narodowi i doprowadzi do zmian w kraju. Zaślepieni technologią IT, internatem, mediami społecznościowymi w ogóle nie orientujemy się nie tylko we własnej historii, ale przede wszystkim w tym, co doprowadziło do upadku naszego narodu, biedy, zacofania, strajków i życia, które jeszcze niedawno prowadzili nasi dziadkowie, czy rodzice. Książka ważna i potrzebna, otwierająca pole do szerokiej dyskusji, zwłaszcza w kwestii tego, że historia lubi się powtarzać.

zaczytanizkawa.blogspot.com

„Jak się Panu/ Pani udawało pozyskać ludzi do działania? / Bogdan Borusewicz a propos strajku w stoczni / Udawało się nam zebrać ludzi, odwołują się do haseł i uczuć patriotycznych. Tylko one odnosiły skutek. Absolutnie żadne postulaty socjalne”!

Rafał Ziemkiewicz



Strajki, które zespalały społeczeństwo jeszcze w latach osiemdziesiątych, dziś dla leniwego i nastawionego...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
351
327

Na półkach:

Sądzę, że podtytuł przedstawianej książki powinien uwypuklić, że Autor omawia temat bazując na doświadczeniach Poznania i fabryki Hipolita Cegielskiego. Myślę, że jest to istotna wiadomość do umieszczenia nie tylko w opisie, aby Czytelnik nie czuł się rozczarowany. Jeśli chodzi o treść, to książka ma charakter naukowy i czytanie jej sprawiło mi trudność. Uważam zatem, że "Strajk" sprawdzi się raczej w roli jednego ze źródeł w pracy dyplomowej/naukowej na odpowiedni temat aniżeli lektury dla mniej doświadczonego pasjonata historii.

Sądzę, że podtytuł przedstawianej książki powinien uwypuklić, że Autor omawia temat bazując na doświadczeniach Poznania i fabryki Hipolita Cegielskiego. Myślę, że jest to istotna wiadomość do umieszczenia nie tylko w opisie, aby Czytelnik nie czuł się rozczarowany. Jeśli chodzi o treść, to książka ma charakter naukowy i czytanie jej sprawiło mi trudność. Uważam zatem, że...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
650
453

Na półkach: , ,

Historia ruchu pracowniczego na przykładzie Zakładów Cegielskiego istniejących bez przerwy ponad 170 lat. Autor przedstawił historię strajków, robotników i robotnic. Dzięki tej osi jaką była Fabryka Cegielskiego nie jest to nudna historia, ale fascynująca opowieść o zmianach, przez które przechodzili ludzie podczas transformacji z chłopów w robotników, a później w klasę robotniczą.

Rozmowa z autorem w audycji:
https://www.spreaker.com/episode/149-strajk--59577411

Historia ruchu pracowniczego na przykładzie Zakładów Cegielskiego istniejących bez przerwy ponad 170 lat. Autor przedstawił historię strajków, robotników i robotnic. Dzięki tej osi jaką była Fabryka Cegielskiego nie jest to nudna historia, ale fascynująca opowieść o zmianach, przez które przechodzili ludzie podczas transformacji z chłopów w robotników, a później w klasę...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    2
  • Polityka
    1
  • Wygrane w konkursie/recenzenckie
    1
  • Wishlist
    1
  • Zakupy
    1
  • 2024
    1
  • O Polsce i Polakach
    1
  • Do Zdobycia
    1

Cytaty

Więcej
Jarosław Urbański Strajk. Historia buntów pracowniczych Zobacz więcej
Jarosław Urbański Strajk. Historia buntów pracowniczych Zobacz więcej
Jarosław Urbański Strajk. Historia buntów pracowniczych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne