rozwiń zwiń

Irlandzcy więźniowie stworzyli książki dla niewidomych dzieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.10.2017

Skazańcy z więzienia w Maghaberry na północy Irlandii pomogli stworzyć ponad sześćdziesiąt książek dla niewidomych dzieci z południowo-wschodniej Afryki. Pośród tytułów znalazło się sporo klasyków literatury dziecięcej.

Irlandzcy więźniowie stworzyli książki dla niewidomych dzieci

Kilkunastu osadzonych, głównie skazanych na dożywocie, przez sześć miesięcy pracowało nad przygotowaniem książek dla dzieci alfabetem Braille’a. Więzienna pracownia jest jedynym takim zakładem w północnej Irlandii. Książki zostały przekazane kościelnym organizacjom charytatywnym do dystrybucji w szkołach takich krajów jak Kenia, Republika Malawi i Tanzania. Pośród sześćdziesięciu tytułów dla niewidomych dzieci znalazły się Piotruś Pan, Księga dżungli, Bambi i Żyrafa, Peli oraz ja autorstwa Roalda Dahla.

Alfabet Braille’a jest pismem dotykowym. Stworzył go w 1821 roku niewidomy od trzeciego roku życia Luis Braille. Każda litera tego alfabetu składa się z maksymalnie sześciu wypukłych punktów ustawionych w dwóch kolumnach. Sposób czytania polega na przejeżdżaniu palcami po każdej grupie znaków symbolizującej literę lub znak interpunkcyjny.

Dyrektor służb więziennych w północnej Irlandii, Ronnie Armour, podkreślił, że działalność zakładu karnego w Maghaberry jest idealnym przykładem tego, jak aktywność więźniów w ramach resocjalizacji może zmienić czyjeś życie:

Te kraje należą do jednych z najbiedniejszych na świecie, ubóstwo to dla większości mieszkańców codzienność. Jestem przekonany, że wysiłek więźniów przy tworzeniu tych książek będzie doceniony przez dzieci i nauczycieli, którzy będą z nich korzystać.

Źródło: BBC


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cynik 16.10.2017 22:04
Czytelnik

Pomysł fajny. Wiem, ile pracy wymaga adaptacja jednej książki na pismo brajlowskie, bo wymaga tego kwalifikacja mojego kierunku w technikum. Btw. uważa się, że zwrot "alfabet Braille'a" jest mało poprawny i powinno się stosować zwrot "pismo Braille'a".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MIXER 16.10.2017 10:17
Czytelnik

Mieszkam w Irlandii Północnej od ponad 10 lat i wiezienie w Maghaberry to jedno z najgorszych, jak nie najgorsze wiezienie. Nie zmienia to faktu ze więźniowie wykonali świetną robotę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
efinslibrary 14.10.2017 20:49
Czytelniczka

I takie więziennictwo jest dla społeczeństwa pożyteczne. Po co panowie/panie mają spędzać życie na koszt podatników zbijając bąki? Świetny przykład jak przez prace charytatywne mogą odkupić trochę win.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 13.10.2017 11:20
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post