Nowe formaty książek

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.10.2015

Technologia wkroczyła w świat książek na dobre, kiedy pojawił się Kindle i e-booki zaczęły zawojowywać rynek. Książka tradycyjna do dziś nieźle się na rynku broni, ale rozwijająca się technika skłania do coraz większych eksperymentów w sposobie pisania i publikowania tekstów.

Nowe formaty książek

Kiedyś odpowiedź na pytanie, czym jest książka, była prosta: zwój pergaminu lub plik kartek ograniczony dwoma okładkami, na których opowiadano jakąś konkretną historię. Obecnie granice tej definicji się rozmywają, a nowe projekty książkowe są coraz bardziej innowacyjne i interesujące.

Już w 2012 roku New Yorker wydał książkę, a właściwie opowiadanie, które powstało z kolejnych wpisów publikowanych na Twitterze. Black Box, napisane przez Jennifer Egan, ukazywało się zdanie po zdaniu przez dziesięć nocy.

Moda na „cellphone novels” rozprzestrzeniła się z Japonii na kolejne kraje: USA, Niemcy czy RPA.

W Japonii od lat niezwykle popularne są „cellphone novels”, czyli powieści pisane na smartfonie (wcześniej na zwykłym telefonie komórkowym) w postaci wiadomości SMS. Moda ta rozprzestrzeniła się też w USA, Niemczech i RPA. Autorzy takich opowiadań często pozostają anonimowi, tematyka zaś oscyluje, podobnie jak „Harlequinów”, głównie wokół szeroko pojętych wątków romantycznych. W 2007 roku 98 takich powieści ukazało się nawet drukiem.

Dla poszukujących szybkiej i łatwo dostępnej rozrywki w podobnym klimacie istnieje nawet specjalne miejsce w sieci, Wattpad. Na Wattpad można zupełnie anonimowo tworzyć i dzielić się z innymi użytkownikami opowiadaniami czy miniksiążkami, których tematyką są głównie mniej lub bardziej odważne fantazje erotyczne, osadzone w stylistyce science fiction, fantasy czy kryminału. Jest tam wszystko: od zupełnie oryginalnych pomysłów po tak zwaną „fan fiction”. W pewnym momencie, na fali popularności 50 twarzy Greya, serwis uruchomił nawet specjalną aplikację do wyszukiwania opowiadań z pieprzykiem.

Hooked to aplikacja na smartfony, dzięki której użytkownik uzyskuje dostęp do opowiadań i książek prezentowanych w formie SMS-ów i obrazków.

W ten nowy trend eksperymentalnych powieści elektronicznych wpisuje się też nowy projekt małżeństwa Parag Chordii i Prerny Gupty pod nazwą Hooked. Jego celem nie jest zrewolucjonizowanie rynku książki, a jedynie zwiększenie dostępności do treści literackich i dopasowanie ich do współczesnego stylu życia. Hooked to aplikacja na smartfony, dzięki której użytkownik uzyskuje dostęp do oryginalnych, pisanych tylko na potrzeby Hooked, opowiadań i książek, które prezentowane są potem w formie wiadomości tekstowych i obrazów. Czyta się tyle, ile się chce i kiedy się chce. Historie publikowane w Hooked mają być proste, ale intrygujące – na tyle intrygujące, by skłoniły użytkowników do zapłacenia 3 dolarów miesięcznie za nieograniczony dostęp do bazy tekstów. Zebrane przez aplikację dane co do popularności poszczególnych publikacji pomagają w tworzeniu nowej zawartości serwisu i dostosowaniu jego tematyki do upodobań czytelników.

Trudno na razie ocenić, jaka (jeśli w ogóle) jest przewaga takiej bardzo mobilnej i fragmentarycznej formy podawania literatury nad przykładowo e-bookiem albo czy takie „mobilne książki” mają szansę zmienić nasze czytelnicze nawyki. Tekst książki mobilnej może i jest lepiej dopasowany do rozdzielczości ekranu, ale wpisuje się w raczej dynamikę rozmowy SMS-owej, a nie czytelnictwa przez duże C. Trudno sobie wyobrazić przekazywanie w tej formie treści bardziej skomplikowanych i wymagających głębszego skupienia.

Kolejną kwestią, która wydaje się interesująca, to zmiana podejścia do literatury jako takiej. Czy książki, czy może po prostu, teksty, pisane dokładnie tak, i dokładnie o tym, o czym chcą czytelnicy, mają jeszcze znamiona literatury?


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kinderkiss  - awatar
kinderkiss 25.10.2015 07:37
Czytelniczka

Ja lubię Wattpad ponieważ można znaleźć tam dużo różnych opowiadań, książek. Jednak niestety trafiam zbyt często na pewnego nastoletniego idola, albo poprostu na bubel książkowy bez większej wartości. Ale szukać zawsze warto. :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AleksandraO  - awatar
AleksandraO 24.10.2015 01:24
Czytelniczka

"Na Wattpad można zupełnie anonimowo tworzyć i dzielić się z innymi użytkownikami opowiadaniami czy miniksiążkami, których tematyką są głównie mniej lub bardziej odważne fantazje erotyczne"
Nie, nie, nie. Na Wattpadzie wcale takie książki nie dominują, jest tam naprawdę dużo wartościowych książek, które nie opierają się na wątku seksu. Szczerze mówiąc stwierdzenie, że są...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paweł Jankowski - awatar
Paweł 23.10.2015 21:22
Czytelnik

Ot, ciekawostka. Eksperymencik. Szczurek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer  - awatar
Kramer 23.10.2015 12:01
Czytelnik

To nie jest nowy format książek. To jest nowy rodzaj twórczości. Wpisujący się w obecny tryb życia: w ruchu, online i na bieżąco. W porządku, świat idzie do przodu i pojawiają się nowe możliwości. Niepokoi mnie tylko to, że o ile obecnie widok kilku znajomych siedzących razem, z których każdy wlepiony jest w swojego smartfona jeszcze bywa przedmiotem żartów, o tyle już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.10.2015 13:58
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post