Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje

Okładka książki Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje Jean-Baptiste Bienvenu
Okładka książki Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje
Jean-Baptiste Bienvenu Wydawnictwo: W drodze Seria: Psychologia i wiara poradniki
poradniki
Psychologia i wiara
Ils nous bouffent: Un guide TRES pratique et spirituel pour se libérer des écrans
W drodze
2024-01-08
2024-01-08
Beata Czarnomska

Kupiłem się na tytuł. Uwzględniając wszechobecną dominację wszelakich ekranów we wszystkich pokoleniach i wiele docierających do mnie głosów o nadmiarze tychże w ich życiu – liczyłem na książkę w stylu wprowadzania drobnych zmian, modyfikacji nawyków, bezpiecznych zachowań i takie tam w ten deseń. Bardziej czy mniej mądrze, ale coś w kierunku radzenia sobie z nadużywaniem zdobyczy cyfryzacji.
Książka duchownego przypomina bardziej kazanie niż poradnie a’la terapeutyczny. Za dużo wątków duchownych i religijnych, co w konsekwencji przypominało mi raczej moralizatorstwo i pouczanie a nie podążanie w kierunku poradzenia sobie. Mało konkretnych sposobów modyfikacji nawyków (chociaż kilka było),dużo odwołań przypominających kazanie. A biorąc pod uwagę 150 stron wydania… Nie trudno się domyśleć że o radzeniu sobie z nadmiarem „ekranów” w życiu za dużo tam nie jest. Gdyby co – nie lubię kazań, wolę opowieści.
Nie polecam ani nie odradzam. Takie nijakie, może komuś wpadnie.

Czy nie odnosisz czasem wrażenia, że mimo tego, iż świat wirtualny bardzo wiele nam daje, często też równie dużo zabiera? Chyba jest trochę tak, że w myśl tego, że chcemy mieć kontakt z innymi i że szukamy rozrywki, pozwalamy jednocześnie wciągnąć się wirtualnej rzeczywistości zbyt mocno. Awarie głównych mediów społecznościowych wywołują chaos i lęk, a zgubienie telefonu stan przedzawałowy… Jesteśmy zjadani przez ekrany. Minuta po minucie, często niezauważalnie.

Jakiś czas temu czytałam fenomenalną, bardzo szczerą, prostą i jednocześnie głęboką lekturę z Wydawnictwa W drodze. To kolejna publikacja z wartościowej serii „Psychologia i wiara”.

Ks. Jean-Baptiste Bienvenu zaprasza nas do wędrówki, w sam środek swoich nawyków (często zgubnych),do spojrzenia na przywiązanie do ekranów z pewnego dystansu oraz z dużą dawką rozumu i roztropności. Książka Zjadani przez ekrany! "Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje" mocno mnie poruszyła, zaskoczyła, otworzyła oczy i serce.

To, co pozytywnie zaskoczyło mnie w tej publikacji to zwyczajna, ludzka, prosta szczerość oraz zadawanie takich pytań czytelnikowi, które zmuszają go do stawania w prawdzie przed samym sobą, a jednocześnie nie sadzają oskarżycielskim tonem w kącie. Pozwalają jednak szukać dobrych rozwiązań. Ta lektura dotyka, otwiera oczy i uwalnia. Nazywa wprost mechanizmy, które nami rządzą. Pokazuje jak często sami sobie wmawiamy, że właśnie teraz telefon potrzebny jest mi do odpoczynku i że przecież nic złego nie ma w tym, że inaczej nie umiem już spędzać wolnego czasu.

Bardzo dotykały mnie życiowe przykłady, z pracy duszpasterskiej autora. Te, w których pisał o młodzieży uzależnionej od algorytmów i te, w których mówił o swoim osobistym doświadczeniu. Choćby o tym, że nie zabiera ze sobą telefonu na spotkania, bo w przeciwnym razie często sięga po niego odruchowo, niby na chwilę. Ta chwila kończy się na scrollowaniu i odpisywaniu na mało pilne wiadomości – szczególnie jeśli spotkanie, na którym właśnie jest, wydaje się trudne bądź nudne, łatwo mu wtedy pod stołem zająć się telefonem, będąc z innymi tylko ciałem.

Autor nie demonizuje ekranów. Nie mówi o tym, że każdy kto sięga do nich odruchowo, musi wylądować na oddziale leczącym uzależnienia. Mówi jednak o nieuporządkowanych przywiązaniach, nazywając nasze pustki i głody, które łatwo zapchać na chwilę ekranem. Analizuje to w sposób naukowy, a jednocześnie bardzo prosty i życiowy. Zaprasza jednocześnie do tego byśmy zadbali o relacje poza światem wirtualnym i daje wiele wskazówek jak to zrobić dobrze, odwołując się również do nauczania Kościoła i osobistego przeżywania wiary.

Mnie ta książka zmobilizowała do tego, by zadać sobie kilka ważnych pytań. O cel, sens, o to czy nie uciekam od życia realnego, w ten wirtualny. Z drugiej strony była dla mnie otuleniem i wsparciem na drodze porządkowania przestrzeni, które tego wymagają.

Bardzo polecam tę lekturę każdemu, kto choć raz czuł, że ekran go zjada, że nie kontroluje czasu spędzanego przed smartfonem. Jeśli tę lekturę potraktujemy z dużą otwartością i na poważnie, może okazać się, że nasze korzystanie z telefonu może przynosić wiele dobra, jednocześnie nie uwiązując nas do pikających powiadomień. Warto spróbować, polecam!

"Homo sapiens" brzmi dumnie a "Homo smartfonus"? O tym, jak bardzo życiem współczesnego człowieka rządzi technologia, przekonuje treść książki "Zjadani przez ekrany!", znakomita publikacja Wydawnictwa W drodze, z której czytelnik dowie się, "Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje". Dowie się i odniesie korzyść.

W swojej książce Jean-Baptiste Bienvenu dzieli się spostrzeżeniami, zagrożeniami oraz obawami związanymi z przyszłością człowieka. Pragnie uświadomić, jak bardzo niebezpiecznymi mogą okazać się przenikające różne dziedziny ludzkiego życia nowe media. Rozpoczynając – jak we wszystkim, co ma być trwałe – od fundamentów, autor dotyka zagadnienia świadomości (lub jej braku) zagrożeń dla harmonii życia rodzinnego, międzyludzkich relacji oraz marnowania czasu. Przestrzega przed naiwnością w bezkrytycznym używaniu produktów i usług, jakie proponowane są przez darmowe aplikacje. W relacji dostrzega fundament ludzkości, przestrzeń i czas czyni ramami więzi. Nieustannemu trwaniu w wirtualnym świecie przeciwstawia sen (chronić sypialnię przed inwazją smartfonów),dostrzega wartość szybko mijających chwil (dla chrześcijanina codzienność poszerzona jest o wymiar spotkań z Bogiem). Analizując czas spędzany przed ekranami (aplikacje, komunikatory, powiadomienia),uczy zarządzania nim oraz dbania o dobrą jakość czasu wolnego (wakacje i posiłki bez towarzystwa telefonów zwiększają radość z towarzystwa drugiego człowieka). By poprawić jakość międzyludzkich więzi, ćwiczy wraz z czytelnikiem umiejętność słuchania ("Słuchaj bliźniego swego jak siebie samego"),a także przekonuje, jak ważne jest wspólne działanie (cnota umiarkowania w kontekście ekranów, wizja ekosystemu z wciąż poszerzającą się przestrzenią życia wewnętrznego i międzyludzkich relacji).

Publikacja Wydawnictwa W drodze jest zbiorem wzbudzających czujność refleksji, wartych zastosowania rad, jasnych argumentów, konkretnych przykładów oraz satysfakcjonujących odpowiedzi. Krótkie rozdziały (z licznymi podrozdziałami) w zrozumiały sposób pokazują, jak ma postępować współczesny człowiek, by nie poddać się wpływowi wirtualnego świata (pozostać wolnym w świecie ekranów). Są w tekście pytania, uzasadnienia, uwagi, propozycje i ćwiczenia; są tabelki, ramki, kwestionariusze oraz matryca zarządzania czasem. Notki "Czas na działanie" opatrzone zostały konkretnymi poleceniami oraz wyliniowanym miejscem na notatki. Fragmenty szczególnie warte zapamiętania zapisano na różowym tle. W wielu miejscach autor odwołuje się do nauczania Kościoła, w Piśmie Świętym odnajduje słowa Chrystusa o podejściu do ducha świata (fragmenty biblijne opatrzono siglami). Pełne przestrogi rozważania Jean-Baptiste Bienvenu’a, stanowiąc kryteria pomocne w rozróżnianiu umiaru od przesady oraz prawdy od kłamstwa, pokazują zasadność publikacji.

Książka "Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje" przekonuje o czyhających w sieci niebezpieczeństwach. Warto więc jak najszybciej się z nią zapoznać.

W swojej książce Jean-Baptiste Bienvenu dzieli się...

• Flaki&Olej
  • Samodzielne
  • 📑📑 0<200 stron
  • Dokumenty
  • Poradniki
  • ZaaQ'24

Dodaj cytat z książki Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje