rozwiń zwiń

„Portugalia” - zilustrować tęsknotę

corbeau corbeau
27.09.2016
Okładka książki Portugalia Cyril Pedrosa

Cyril Pedrosa to francuski twórca komiksów, rysownik i animator. Pracował przy filmach Disneya „Dzwonnik z Notre-Dame” i „Herkules”. W Polsce ukazał się także jego komiks „Trzy cienie”, który zdobył jedną z głównych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme. Jego dziadkowie, podobnie jak dziadkowie bohatera komiksu, pochodzili z Portugalii.

Album „Portugalia” to ponad 250-stronicowa opowieść o szukaniu tożsamości, własnych korzeni i sensu życia. Francuz Simon Muchat pochodzi z rodziny portugalskich imigrantów. Jest autorem komiksów, jednak od dłuższego czasu cierpi na kryzys twórczy. Kryzys przechodzi również jego związek. Dopiero wyjazd na festiwal komiksu do Portugalii wytrąca go z apatii i nadaje jego życiu – i stronom komiksu – nowych, ciepłych barw, pozwalając Simonowi rozpocząć sentymentalną podróż do zrozumienia siebie i innych.

Podzielony na trzy części komiks pozwala śledzić kolejne etapy poszukiwań i rozwoju bohatera. Okazuje się, że całe życie za czymś tęsknił i dopiero w Portugalii odkrywa, za czym. Portugalczycy na taką melancholijną tęsknotę mają specjalne określenie: saudade, będące ważnym elementem portugalskiej kultury i tak złożone, że jest uważane za nieprzekładalne na inne języki. A jednak „Portugalia” Pedrosy pięknie ilustruje jego znaczenie.

Najbardziej podobały mi się sceny rozgrywające się właśnie w Portugalii – na tamtejszych wąskich uliczkach kolory nabierają wyraźnie cieplejszych odcieni. Do tego zachowane po portugalsku dialogi otaczających Simona ludzi pozwalają czytelnikowi wczuć się w jego sytuację – co prawda nie rozumie znaczenia słów, ale za to rozkoszuje się znaną z dzieciństwa melodią języka. To, co w albumie liczy się najbardziej, to nie rozbudowana fabuła czy nagłe zwroty akcji, ale pięknie ukazane relacje, uczucia, emocje i proste radości. Uczta dla oczu i ducha.

Agnieszka Kruk