Polowania na tornado

Robert Fryga Robert Fryga
23.03.2015

Możecie nie wiedzieć kim jest Reed Timmer. Przypuszczalnie, nie jesteście również widzami/ miłośnikami pewnego (jego) programu na kanale Discovery. Mogę się jednak założyć, że widzieliście film „Twister” z Helen Hunt w roli głównej. Reed może nie jest ładną blondynką, ale ma identyczne zainteresowania co odtwarzana przez Hunt bohaterka filmu. Drobna różnica polega na totalnie zakręcony na punkcie wiatru facet imieniem Reed istnieje naprawdę i można go spotkać na amerykańskiej Alei Tornad.

Może to być trudne do zrozumienia. Gdzieś na świecie jest człowiek żyjący z tego, że ugania się za trąbami powietrznymi, huraganami i innymi tsunami. Ba, podstarzały geek, traktujący tę zabawę jako hobby jeszcze by uszedł. Co innego młody, dobrze wyglądający facet, który nie dość, że nie mieszka z rodzicami i nie przymiera głodem, to jeszcze na swojej pasji potrafi zarobić ‘trochę’ grosza. Co ciekawsze, Reed to nie tylko pasjonat ale również meteorolog-naukowiec, z łatwością łączący talent medialny z pasją odkrywcy oraz – poniekąd, z konieczności – smykałką do marketingu.

Razem z młodym meteorologiem wyruszamy do Alei Tornad na spotkanie żywiołu: przerażających burz, ulewnego deszczu i wiatru, który wyrywa drzewa z korzeniami. Towarzyszymy Reedowi w nagrywaniu mrożących krew w żyłach amatorskich nagrań z bezpośrednich spotkań z huraganem, w rozwijaniu badań naukowych nad mechaniką trąb powietrznych. Razem kształcimy się w zawodzie meteorologa, a niedługo potem zakładamy firmę, która w przyszłości doprowadzi Reeda do własnego programu na kanale Discovery Channel.

Książka to w przeważającej większości relacje z kolejnych wypraw Timmera. Chociaż lepiej mu wychodzi występowanie przed kamerą niż pisanie, to książka potrafi się obronić. Niezła dynamika i barwne opisy rekompensują średni warsztat pisarski. Miałem pewne obawy, ale na szczęście książka nie wydaje się być zwykłym odcinaniem kuponów od popularności. Jest jakby kolejnym etapem w karierze Reeda. Autor nie spoczywa na laurach. Program na Discovery Channel pozwalał mu na pokazanie swojej pasji w formacie live-action, tu i teraz, szerszemu gronu ludzi niż tylko znajomym i najbliższej rodzinie. Książka to poniekąd zarys autobiografii. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się masy wcześniej nieznanych faktów o Reedzie: o edukacji na meteorologa i początkach niesamowitej pasji. Jest też druga funkcja książki – edukacyjna. Między kolejnymi przygodami, autor przemyca miniwykład o powstawaniu tornad, tu i ówdzie wtrąci dygresję o mechanice i cechach charakterystycznych dla kolejnych klas huraganów, na koniec dorzuci jeszcze parę rad jak przeżyć spotkanie z niszczycielskim żywiołem.

„Łowca Burz” to oryginalna i wciągająca lektura. Mimo, że zalicza się do non-fiction, przykuwa na długie godziny niczym dobra powieść science fiction. I, jak mówi sam Reed Timmer, jego opowieść można porównać do filmu „Twister”, z tą różnicą, że jego przygody, działy się naprawdę. Przeczytajcie – dreszczyk emocji lepszy niż po obejrzeniu filmu.

Robert Fryga