Może morze cały rok?

KenGoKang KenGoKang
29.06.2023
Okładka książki Rok nad morzem Malwina Hajduk

Nadmorskie wyprawy kojarzą się nam zazwyczaj z gorącym, letnim czasem. Może niekiedy znajdą się chętni, żeby wyruszyć nad morze jesienią lub zimą, aby pobyć na plażach bez tłumów i nawdychać jodu, ale pozostają oni oczywiście w mniejszości. Wydana w serii „Rok w…” książka Malwiny Hajduk ma uświadomić najmłodszym (ale również i dorosłym), że morze jest ciekawe bez względu na porę roku.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia po raz kolejny oferuje czytelnikom starannie opracowaną i pięknie ilustrowaną publikację, która bez wątpienia zadowoli odbiorców zaznajomionych z tą serią. Tym razem wybierzemy się nie tylko na nadmorskie plaże, ale i w morskie głębiny, a także do wnętrza latarni. Naszymi przewodnikami będą bliźniacy: Manuela i Maurycy, lecz na kartach książki przewija się całe mnóstwo postaci. Odnajdziemy tam zakochaną starszą parę, która wybrała się nad morze wraz ze swymi pieskami, uwielbiającą malować pejzaże malarkę Klarę, latarnika Kamila, rybaków Ryszarda i Rafała oraz miejscowe foki, łabędzie czy mewy.

Dużo miejsca w publikacji poświęcono rozrywkom i zabawom, jakim można oddać się na piaszczystych plażach. Kiedy przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy jednak bardzo wyraźne i jasne przesłanie ekologiczne. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta cały rok zbierają śmieci pozostawione przez plażowiczów. Dzięki powyższej książce najmłodsi mają szansę uświadomić sobie, że plastikowe butelki bądź inne przedmioty, które z trudem ulegają rozkładowi, niosą ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

„Rok nad morzem” to jednak przede wszystkim świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Cieszę się bardzo, że najmłodsi (w wieku od około 2 do 6 lat, bo to dla nich przeznaczona jest publikacja) będą mieli okazję, aby uczyć się i bawić jednocześnie, zaś kolejna książka z serii z pewnością wzbogaci domowe biblioteczki przedszkolaków.

Ewa Szymczak