Decimus Fate i ludzie gorsi niż demony

corbeau corbeau
05.12.2022
Okładka książki Decimus Fate i Rzeźnik z Guile Peter A. Flannery

Decimus Fate, mag, który odrzucił magię, i Opiekun, były łowca demonów, ponownie łączą siły przeciwko stworzeniom ciemności, alchemikom, czarownicom, pustynnym wojownikom, piekielnym ogarom i najgorszym z potworów: ludziom. W Guile rodzi się legenda o Rzeźniku – mordercy tropiącym swoje ofiary w labiryntach tuneli i kanałów pod miastem. Gdy Decimus Fate i Opiekun angażują się w poszukiwania dwóch zaginionych mężczyzn i sprawę śmierci bratanicy przedstawiciela jednego z najznamienitszych rodów, nawet nie przypuszczają, z jak potężnymi mocami przyjdzie im się zmierzyć i ile razy otrą się o śmierć. Czy uda im się rozwiązać magiczno-kryminalną zagadkę Rzeźnika z Guile, zanim zginą kolejne niewinne osoby? I czy to rzeczywiście Rzeźnik jest największym potworem w mieście?

„Decimus Fate i Rzeźnik z Guile” to druga odsłona cyklu Petera A. Flannery’ego o przygodach byłego maga i byłego łowcy demonów. Być może Decimus Fate rzeczywiście wyrzekł się magii, ale świat magii wciąż o nim pamięta i raz za razem odnajduje do niego drogę, czasem żeby mu pomóc, ale częściej żeby go zniszczyć. Podobnie jak w przypadku pierwszej powieści cyklu, książka jest naładowana akcją, a napięcie nie tyle rośnie, ile utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Gdy tylko bohaterom udaje się zapanować nad jakimś problemem, natychmiast pojawiają się kolejne. Trudności szybko zaczynają się piętrzyć, a wrogowie mnożyć. Decimus Fate musi się wykazać nie lada sprytem, żeby chronić siebie i swoich przyjaciół bez uciekania się do magii. Na szczęście może liczyć na amulety i magiczne artefakty, a także na pomoc starych przyjaciół i nowych sprzymierzeńców.

W tym tomie nieco mniej jest demonów, a za to większą rolę odgrywają czarownice i Faerianie czy pustynni wojownicy. Najciekawszą i najbardziej zaskakującą postacią jest tytułowy Rzeźnik z Guile, choć nie uważam, żeby to jego wątek był w powieści najważniejszy. Doskonale sprawdził się pomysł połączenia wątków magicznych i kryminalnych, a także przeniesienie części akcji do labiryntu kanałów i podziemi zamieszkanych przez stworzenia mroku. Dowiadujemy się też nieco więcej o planach osobistego czarodzieja cesarza, Oruthiana Bohra, które prawdopodobnie zyskają na znaczeniu w kolejnych tomach.

Ogólnie powieść jest klimatyczna, zdecydowanie bardziej nastawiona na akcję niż na emocje (co można odebrać zarówno jako zaletę, jak i wadę), stosuje ciekawe rozwiązania i wprowadza nietuzinkowe postaci. Może tylko scenom walki brakuje nieco ikry, ale mimo to przygody Decimusa Fate’a i Opiekuna śledzi się z niesłabnącym zaangażowaniem i z nadzieją na ich kontynuację w kolejnych odsłonach serii.

Agnieszka Kruk