7736 kilometrów z Korei do Polski

Anna Sierant Anna Sierant
09.11.2022
Okładka książki 7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską Mijin Mok

Książka Mijin Mok pt. „7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” najpierw przyciągnęła mnie okładką. Jak przeczytałam już po lekturze, zaprojektowała ją Natalia Zych, która jest również autorką ilustracji zawartych w książce. Mijin Mok sama wybrała tę twórczynię do współpracy, a efekt jest zachwycający – ilustracje stanowią bowiem ważny element publikacji.

Jednak przecież nie samym „ocenianiem książki po okładce” czytelnik żyje, bo ważniejsza, a przynajmniej co najmniej ważna, jest jej treść. Mijin Mok napisała publikację, którą czyta się płynnie, a co za tym idzie – również szybko. To dla mnie jej jedyny minus, ponieważ musiałam sobie dawkować lekturę, by nie pochłonąć całości za jednym podejściem. Sięgając po „7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską”, spodziewałam się przede wszystkim, że poznam mnóstwo ciekawostek o kraju znanym obecnie przede wszystkim ze swojej kuchni, k-popowych zespołów i hitowych produkcji, takich jak „Parasite” czy „Squid Game”. Mijin Mok zdecydowanie zaspokoiła moje oczekiwania. Nie wiedziałam bowiem wcześniej, że w Korei deszcz określa się wieloma różnymi słowami, pecha przynosi liczba 4, a na SOR-ze czeka się, uwaga, bo pewnie padniecie z zazdrości tak jak ja, około połowy godziny. Mijin Mok wspomina też jedną ze swoich wizyt u lekarza: okazało się, że miała w piersi zmianę, którą należało usunąć. Niestety dzień po wizycie miała lecieć do Polski, lekarz postanowił więc, że… wykona zabieg jeszcze tego samego dnia, wieczorem. Coś takiego wydaje się w Polsce niemożliwe, jednak Mok wspomina również o tym, jak wiele Koreańczycy płacą za to, by system ochrony zdrowia działał tak sprawnie, wyjaśnia, jak funkcjonuje koreańska rodzina, jak ważna jest hierarchia w pracy i nie tylko, jak wygląda koreański system edukacji (tu już przestałam tak bardzo Koreańczykom zazdrościć) i dlaczego koreańskie miasta, w przeciwieństwie do europejskich, nocą nie zasypiają.

„Ale właściwie dlaczego Mijin Mok postanowiła napisać po polsku o Korei?” – moglibyście spytać. Dlatego że sama studiowała polonistykę w Seulu, a przed budynkiem jej wydziału stał znak, który informował o odległości między Polską a Koreą – ta wynosi (mniej więcej) właśnie tytułowe 7736 km. Mok tak polubiła swoje studia i ich przedmiot, że nieraz Polskę odwiedziła, a od 3 lat mieszka we Wrocławiu, ma męża Polaka i prowadzi na YouTube kanał Koreanka. Od 2019 uczy języka koreańskiego na Uniwersytecie Warszawskim (kilku słów i zwrotów możecie się nauczyć z jej książki), prowadzi również własną szkołę językową.

„7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” to jednak pozycja traktująca nie tylko o Korei, ale i o Polsce – autorka w wielu miejscach porównuje oba kraje, każdy z nich traktując z życzliwością, nie starając się porównywać ich w kategoriach lepszy czy gorszy, a pokazując ich podobieństwa, różnice. Książka Mijin Mok nieraz was zadziwi, rozśmieszy, zasmuci, no i (najprawdopodobniej) wciągnie od pierwszej strony.

Anna Sierant