7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską

reportaż
Otwarte
2022-09-19
2022-09-19
Korea Południowa Koreańczycy różnice kulturowe reportaż podróże literatura faktu

7736 kilometrów z Korei do Polski

Bardzo ciekawa książka! Chętnie przeczytałabym jeszcze więcej podobnych ciekawostek.

Bardzo ciekawa propozycja od koreanki mieszkającej w Polsce. Autorka udowadnia, że Koreańczyków i Polaków łączy więcej niż moglibyśmy się spodziewać. Opisuje zwyczaje panujące w Korei Południowej, m.in. zamiłowanie do kimchi, k-pop i k-dramy tak popularne obecnie w Polsce, zdradza, że piękni aktorzy zazwyczaj są po operacjach plastycznych, a za najmniejszą wpadkę celebrytów, ceną jest często silny hejt ze strony ich obserwatorów. Opisuje zwyczaje randkowania, zaślubin, przesądów, czy różnic w naszych służbach zdrowia i dbania i wygląd. Jest to książka dla wszystkich którzy kochają Koreę i nie tylko.

Sympatyczna książka, lekko się ją czytało. Najbardziej mi się podobały chyba rozdziały o szkolę i koreańskich świętach, bo w poprzednich książkach o Korei Południowej, które czytałam, tego nie było. Generalnie perspektywa kogoś kto urodził się w Korei Południowej jest inna niż polskich autorów, którzy tam pojechali czy nawet założyli tam rodzinę. Śliczne ilustracje. Mimo, że ma ponad 300 stron to szybko się czyta. Polecam.

Zwykle omijam takie pozycje na polskim rynku szerokim łukiem, gdyż nadziałam się już kilkakrotnie na ich niską zgodność z prawdą lub na obecność krzywdzących stereotypów wobec Koreańczyków, Polaków czy fanów koreańskiej popkultury. Tym razem skusiła mnie obecność Mijin Mok na Targach Książki w Krakowie i jej niezwykle przyjazne podejście do każdego kto podszedł po podpis.
"7736 km" jest bardzo przyjemnym przewodnikiem po tym co koreańskie, szczególnie w mojej opinii dla osób, które lubią kpop czy kdramy i chciałyby zacząć dowiadywać się o tej kulturze czegoś więcej. Choć i ja, interesująca się tematem od lat i zamieszkała w Korei przez jakiś czas, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Przede wszystkim Mijin nie sili się na rolę eksperta. Jej styl opowiadania przypomina mi moich znajomych Koreańczycy, którzy próbowali przybliżyć mi swój styl życia, zachowania, wytłumaczyć zjawiska, które mnie zaskakiwały. Autorka nie generalizuje, nie próbuje kategoryzować, a przede wszystkim nie ocenia ani Koreańczyków ani Polaków. Zwyczajnie stara się podzielić miłością do obu tych kultur i informacjami, które pozwolą skrócić czytelnikowi ten tytułowy dystans.
Bawiłam się świetnie czytając tę książkę. Choć domyślam się jak trudny musiał być proces jej tworzenia, ostatecznie w stylu pisania tego nie widać, to po prostu lekka i przyjemna opowieść. Chętnie przeczytałabym więcej z perspektywy Mijin, choćby o koreańskiej ludowości, wierzeniach, zagłębiłabym się w szczegóły, jeśli tylko podałaby je równie przystępnie.
Polecam!

Cieszę się, że wbrew chwilowemu impulsowi po kilku pierwszych stronach, żeby jednak porzucić tę książkę, ostatecznie przeczytałam całość. Autorka w ciekawy, przystępny i, wbrew pierwszemu wrażeniu, nieinfantylny sposób opowiada o wybranych aspektach kultury koreańskiej i życia codziennego. Dwie rzeczy najbardziej zwróciły moją uwagę: po pierwsze, pokazanie podobieństw między Polską i Koreą - wiadomo, że taki zabieg dobrze działa na odbiorcę i jego psychikę :) Po drugie, autorka nie skupia się jedynie na samych kontrowersyjnych tematach pokazujących jaki to "dziwny" świat, na czym często jednak bazują książki opisujące np. Japonię czy Rep. Korei. Bardzo podoba mi się ta "normalność" i dobór materiału i mimo poruszanych różnych wątków nie mam wrażenia nagłego przeskakiwania między nimi.

To bardzo dobra książka i mówię to jako osoba, która Koreą Południową interesuje się od dawien dawna. Autorkę znam też z jej kanału na YT (który prowadzi w ciekawy sposób, lubię jej czasami posłuchać).

Nie jest to książka bardzo szczegółowa, pełna dokładnych informacji, ale to świetna lektura, aby dowiedzieć się więcej o odległym kraju i jego kulturze. Pozwala ona też zrozumieć niektóre zachowania koreańskich artystów czy bohaterów z koreańskich dram. Autorka stara się też walczyć z niektórymi mitami, które nadal są utrwalone w naszym myśleniu o Korei.

Lektura na pewno spodoba się tym, którzy niewiele wiedzą o Korei Południowej, a chcieliby poznać ją trochę lepiej, a także starym wyjadaczom, o ile nastawią się na dobrą zabawę, a nie szczegółową relację.

To, co na pewno należy docenić, to to, że autorka - rodowita Koreanka, studentka filologii polskiej w Seulu, która od raptem trzech lat mieszka w Polsce - napisała SAMODZIELNIE całą książkę po polsku. Mistrzostwo!

Nie wiem czy z racji mody na Koreę, czy z faktycznych pobudek jestem oczarowana ostatnio tym zakątkiem świata. Niby tak ,a autorka pokazała mi tyle podobieństw. Pierwszą połowę książki przeczytałam niemal jednym tchem , z drugą było odrobinę gorzej, ale i tak książka godna polecenia. Mimo ze pozycja napisana przez Koreankę nie odczułam tego. Gdyby ktoś dał mi przeczytać tą pozycję w ciemno pomyślałabym , że to książka pisana przez Polaka, co świadczy o dobrym opanowaniu naszego języka. Choć graficznie nie jest to mój styl to chciałabym może nieco więcej zdjęć. Tak czy owak pozycja warta uwagi, przybliża nam kulturę, historię i także codzienność Korei, która coraz bardziej wydaje mi się odmienna- od tej widzianej w dramach. Autorka zwróciła moją uwagę również na trudności z jakimi borykają się Koreanki każdego dnia (brak równości) , a także na problem mojego pokolenia... (kariera zamiast rodziny) Skłania do refleksji. Polecam

Cześć!

Dziś przychodzimy do Was z książką, którą czytaliśmy już jakiś czas temu, a mianowicie w ramach listopadowego wyzwania, jednak jest to książka, która zasługuje na osobny post, dlatego szybciutko to nadrabiamy!

Jest to “7736 km pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok. 🇰🇷

Być może znacie Mijin z youtube’a, gdzie prowadzi kanał @koreanka.mijinka
Mijin, jak można się domyślić, pochodzi z Korei Południowej, gdzie studiowała polonistykę, a obecnie mieszka w Polsce, gdzie uczy języka koreańskiego i prowadzi swojego vloga. Jej spostrzeżenia na temat Polski i Polaków są bardzo ciekawe. Często zauważa rzeczy, których my o sobie nie zauważymy, a dodatkowo porównuje je do rzeczywistości koreańskiej. My bardzo jej kanał lubimy, Mijin jest przesympatyczną osobą, dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na jej książkę 😁.

I było warto! Mijin na swój sposób opisuje tradycje oraz elementy kultury i kuchni koreańskiej i zestawia je z tym, co poznała w Polsce. Z tej książki można się wiele dowiedzieć na temat tego, co Koreańczycy jedzą, jak wygląda system szkolnictwa i rynek pracy, co Koreańczyków przeraża, fascynuje, a co inspiruje. Mijin uczy nas nawet podstaw koreańskiego i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat życia w Korei. Zestawienie dwóch kultur niewątpliwie stanowi największy atut tej książki. Czasami fajnie jest spojrzeć na nasz kraj oczami obcokrajowca i dostrzec to, czego sami nie dostrzegamy.

Książkę czyta się lekko i z ogromnym zainteresowaniem. Dla osób, które nie wiedzą wiele o tym egzotycznym (choć już coraz mniej) dla nas kraju, jest to bardzo dobre kompendium wiedzy i ciekawostek, chociaż jako że w książce poruszono tak wiele wątków, są one zazwyczaj potraktowane dość powierzchownie, niemniej jest to wystarczające dla zupełnych amatorów. Dla osób, które interesują się Koreą lub Dalekim Wschodem, z pewnością książka nie odkryje nic nowego, mimo wszystko jednak czyta się ją tak przyjemnie, że polecamy każdemu! 🤗

Cześć!

Jest to “7736 km pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok. 🇰🇷

Być może znacie Mijin z youtube’a, gdzie prowadzi kanał @koreanka.mijinka
Mijin, jak...

Ciekawa książka pokazująca różne perspektywy, polecam :)

Ciekawa książka pokazująca różne perspektywy, polecam :)

Jeśli oglądasz dramy nałogowo, to niewiele rzeczy Cię zaskoczy, niemniej uporządkujesz swoją wiedzę.

• Reportaż
  • Korea