Życie na beczce prochu

Inegrette Inegrette
21.04.2022
Okładka książki Miami 1980. Rok niebezpiecznych dni Nicholas Griffin

Nicholas Griffin spędził siedem lat pracy nad tą książką. Spisywał relacje, przekopywał się przez stosy dokumentów, notował, zapisywał i porządkował – wszystko, aby przywołać najprawdopodobniej najważniejsze 365 dni w historii Miami. Kiedyś to miasto Stanów Zjednoczonych, które dzisiaj kojarzy się raczej z idealnym miejscem na spędzenie wakacji, palmami i ogromnymi willami, było tak naprawdę beczką prochu, która w 1980 zaczęła się niebezpiecznie tlić.

Kryzys migracyjny, walki narkotykowe, konflikty na tle rasistowskim – każdy problem już sam w sobie jest niezwykle poważny, a gdy pojawiają się razem, tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową. Griffin skrupulatnie przeprowadza czytelnika po każdym z tych konfliktów, który wtedy trawił Stany Zjednoczone. Miami było jeszcze dalekie od tego, co widzimy teraz, dopiero zaczynała się jego historia. I choć niejeden czytelnik stwierdzi, że jest to jeden z mniej interesujących tytułów z „Serii Amerykańskiej” lub ilość wiedzy jest za duża, i podejmie decyzję o pominięciu tego tytułu, ale wtedy straci szansę na przeczytanie jednej z najlepszych pozycji z tego cyklu.

Bo choć materiału jest naprawdę sporo, to autor z niebywałą lekkością opisuje trudne wydarzenia, które ukształtowały symbol Florydy, a jednocześnie podaje wiedzę w sposób bardzo skondensowany i konkretny. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne zdania czy różnego rodzaju anegdotki – autor stawia jedynie na fakty czy relacje naocznych świadków. A jest o czym opowiadać.

Mimo małych rozmiarów jest to niezwykle rozbudowana książka. Griffin wściubia nos w każdą dziurę, opisuje wszystkie wątki – a jest ich od groma – w sposób tak przejrzysty, że czytelnik nie jest w stanie się w tym pogubić. Nawet jeśli sięga po ten reportaż bez żadnej początkowej wiedzy. W mojej opinii jest to jedna z najbardziej rozbudowanych i najlepiej napisanych książek z „Serii Amerykańskiej”. Naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wydaje się najbardziej interesujący.

Kinga Kolenda