Magiczne zwierzęta

KenGoKang KenGoKang
21.02.2022

„Dawny człowiek – zagubiony jeszcze w świecie, stawiający w nim pierwsze kroki – postrzegał zwierzęta jako te, które przeniknęły tajemnicę życia. Te, Które Rozumieją” – czytamy we wstępie książki „Dzicy przewodnicy”. Jeżeli chcecie, drodzy czytelnicy, przenieść się razem ze swoimi dziećmi do świata dawnych mitów i baśni, powyższa książka umożliwi wam podobną podróż.

Pięknie wydana publikacja to powrót do starych wyobrażeń i wierzeń, które rządziły umysłami ludzi, niebędących jeszcze panami przyrody. Zwierzęta, takie jak wilki czy rekiny, budziły w umysłach naszych przodków zrozumiały podziw i lęk. Nic dziwnego więc, że przypisywano im nadprzyrodzone moce, bądź łączono z takimi cnotami jak siła czy mądrość.

Niewielka książeczka opowiada o poszczególnych zwierzętach, takich jak koty, węże, czy żaby. Znajdziemy w niej odniesienia do wierzeń ludów afrykańskich, mitów greckich czy hinduskich, Biblii. Dowiemy się na przykład, że ślimaki w wielu kulturach łączono z rosnącym i malejącym księżycem, a księżycowego boga Azteków, Tecucizeztecatla, przedstawiano jako starca ze ślimaczą muszlą na plecach.

Podobnych ciekawostek, jakie znajdziemy w publikacji, nie sposób zliczyć. Książka jest wprawdzie adresowana do młodego czytelnika, którego z pewnością oczaruje pięknymi ilustracjami, lecz również dorośli powinni być nią zachwyceni. I chociaż znałam część podań i legend, o których mowa w książce, to stała się ona także dla mnie źródłem wielu ciekawych informacji, wzbogacając tym samym moją wiedzę na temat starych wierzeń.

We wstępie czytamy również: „w baśniach często to dzieci mają dar rozumienia mowy zwierząt. Być może nasi czytelnicy jeszcze go nie stracili i nadal czują się częścią tego pięknego i zagadkowego, niepodzielnego świata?”. Jeśli jednak znajdą się dorośli, którzy wewnątrz czują się po trochu dziećmi, również i oni z przyjemnością odbędą wyprawę do świata mitów.

Jedno mogę wam zagwarantować. Książka jest naprawdę przepiękna i z pewnością podbije serce niejednego czytelnika, starszego bądź młodszego. To kolejna publikacja, wydana przez Naszą Księgarnię, która znakomicie prezentuje się na półce i do której z przyjemnością się powraca.

Ewa Szymczak