Przeklęte tajemnice

Wojtek Wojtek
26.10.2021
Okładka książki Najsłabsze ogniwo Robert Małecki Logo Patronat
Czytelnicy: 2010 Opinie: 266

„- Może po prostu wszyscy mamy swoje tajemnice – uznał.
Zmarszczyła czoło.
- Wszyscy? – spytała.
- No.
- My też?”

Nie ukrywam, że byłem bardzo ciekaw najnowszej powieści Roberta Małeckiego pod tytułem „Najsłabsze ogniwo”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Autor jest już doskonale znany polskim czytelnikom. Ten filozof, dziennikarz i nauczyciel kreatywnego pisania był wielokrotnie nagradzany. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Równie dobrze zostały przyjęte jego thrillery. Tak się składa, że miałem przyjemność recenzowania ostatniego z nich, pod tytułem „Zmora”.

„Najsłabsze ogniwo” to kolejny thriller w dorobku pisarza. Głównym bohaterem powieści jest Piotr Warot. Wydaje się oczywistym, że postać ta to alter ego autora. Piotr jest bowiem pisarzem, prowadzącym także warsztaty kreatywnego pisania. Akcja powieści rozgrywa się latem 2019 roku w – sennej zdawałoby się – wsi pod Toruniem. W pewien piątek do Piotra przyjeżdża brat Aleks, na umówionego wcześniej grilla. Gospodarz dziwi się nieco, że Aleks przyjechał sam, bez swojej dziewczyny. Brat zapewni go jednak, że wszystko jest w porządku. Z jego obecności bardzo cieszą się dzieci Piotra. Również jego żona lubi Aleksa. Jego beztroskie podejście do życia oraz pozytywna energia zarażają innych. Wydawać by się mogło, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Aleks wygłupia się z dziećmi, mężczyźni piją piwo, jedzą kiełbaski.

Jednak następnego dnia Aleksa nigdzie nie ma. Szybko okazuje się, że nie został na noc u brata. Nie można się do niego dodzwonić. Co gorsza, wkrótce okazuje się, że zaginęła także jego dziewczyna Alina. Piotr bardzo przeżywa ich zaginięcie i całym sobą angażuje się w odnalezienie obojga. Szybko okazuje się, że nie będzie to wcale takie proste.
Niemal równocześnie z domu ucieka nastoletni syn sąsiadów. Jego ojciec jest policjantem i znajomym Piotra. Czy to możliwe, że te dwie sprawy coś ze sobą łączy? Dlaczego Kuba uciekł z domu? Co się stało z Aleksem i Aliną? Czy klucz do rozwiązania zagadki tkwi – jak zawsze – w przeszłości?

Piotr Warot nie przypuszcza nawet, że angażując się w sprawę zaginięcia brata, ściągnie na siebie poważne kłopoty. Okazuje się bowiem, że ktoś robi wszystko, aby rzucić na znanego pisarza cień podejrzeń. Niestety rodzinne tajemnice i skrywane sekrety jeszcze bardziej wszystko gmatwają. Czy Piotr pozna prawdę? Czy Aleks z Aliną się odnajdą?
Robert Małecki napisał bardzo dobry thriller. Jako czytelnik niemal od pierwszych stron zaangażowałem się w opisywaną historię. Styl i język autora nie budzą żadnych zastrzeżeń. Widać, że Małecki naprawdę potrafi pisać. Okazuje się, że można napisać dobrą powieść, która nie epatuje seksem, okrucieństwem i w której na każdej stronie nie leje się alkohol. Być może dla kogoś to detale, jednak ja zwracam uwagę na takie szczegóły. Osadzenie akcji w małej miejscowości – choć nie zaskakuje – jest jednak udanym zabiegiem. Sąsiedzi, którzy wszystko o sobie wiedzą, tkwią w pajęczynie wzajemnych układów i zależności.

Książka jest intrygująca, a kreacjom bohaterów nie mam nic do zarzucenia. Zastanawiam się jedynie, czy cała historia jest wystarczająco realna. Oczywiście jest tak przez zdecydowaną większość książki, jednak zakończenie skręciło w kierunku, którego się zupełnie nie spodziewałem. Muszę przyznać, że autor zdecydował się na mocny i jednoznaczny finał, który – w mojej ocenie – może nie do końca koresponduje z całą poprzedzającą go akcją. Chociaż to oczywiście każdy czytelnik sam oceni.
Sporo miejsca w powieści zajmuje problem dochowania tajemnicy. Czy można czasem złamać dane słowo? Czy dochowanie sekretu jest najważniejsze w każdych okolicznościach?

„Najsłabsze ogniwo” przekonuje nas, że Robert Małecki dobrze się czuje jako autor thrillerów. Miejmy zatem nadzieję, że to nie ostatnia książka z tego gatunku, którą napisał. Oceniam na osiem gwiazdek ze względu na zakończenie, które jednak mnie nie do końca przekonało. Jak będzie z wami? Przekonajcie się sami.

Wojciech Sobański