Wiarołomcy, Bzikuski i Młoda Najłaskawsza czyli podróż do Edefii

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
22.10.2012
Okładka książki Serce dwóch światów Anne Plichota, Cenderine Wolf Logo Patronat

Magiczne wydarzenia „Serca dwóch światów”, stworzone przez Anne Plichotę i Cendrine Wolf są kontynuacją dwóch poprzednich części, w których dzielna i niezwykła,
a jednocześnie bardzo wrażliwa nastolatka Oksa Pollock musi zmierzyć się
z przeciwnościami losu i przyjąć do wiadomości, że świat wokół niej diametralnie się zmienia. To magiczna powieść drogi, ucieczki z Londynu, który przestał być miejscem bezpiecznym. Oksie towarzyszą jej przyjaciele - tajemniczy Tugdual i zakochany w niej Gus, jak i wiele innych osób z rodziny. Cały świat, który znała ulega zagładzie. Nieustające kataklizmy Ze-Wnętrza sprawiają, że Oksa Pollock będąca Młodą Najłaskawszą wyrusza do krainy swoich przodków - Edefii.
To powieść o ludziach o ciemnoatramentowych oczach, którzy otwierają zamki przy pomocy zielonego chrząszcza, potrafią „pionowzlatywać”, ukoić ból i poprawić nastrój używając magicznych eliksirów. To również niezwykła historia Garonov, Zgadurków, Gretoryksów, Deficytków czyli niezwykłych stworzeń towarzyszących Tym-Którzy-Uszli, jak to nazywano grupę ludzi żyjącej poza Edefią. Ciekawymi postaciami mającymi w sobie wiele ciepła
i uroku są Bzikuski:

„[…] stworzenia w ogrodniczkach barwy zielonego jabłuszka […] Jedno było tłuściutkie, drugie podłużne; oba miały jednak ogromne oczy […] i szerokie twarze, a ich różową skórę pokrywał półprzejrzysty meszek.”

Edefia i świat Ze-Wnętrzny utraciły swoją równowagę i tylko Oksa Pollock może przywrócić harmonię i uratować wszelkie istnienie. Wyprawa do Edefii nie będzie prosta, a Oksę jak
i innych członków wyprawy czeka wiele wyrzeczeń i niemiłych chwil. Ale dzięki Atramentowemu Smokowi, który wyłania się z tatuażu i Wańce-Pyskacz – niezrównanemu latającemu informatorowi, dotrze do celu, jednak będzie to zaledwie początek kłopotów
i zmian.

Czym żywi się Bladolicy, dlaczego tajemnicza Komnata Peleryny nie chce się otworzyć
i dokąd prowadzi labirynt, do którego Oksę zapraszają Wróżki Bez-Wieku?

Wiele nieodkrytych tajemnic, wiele postaci i wiele zdarzeń i przygód czeka na czytelnika Oksy Pollock. Minusem jest to, że trudno zaczyna się wyprawę z Oksą od trzeciej części. Mimo skrótowych przypomnień na samym początku powieści „nowy” czytelnik może zupełnie się pogubić. Radzę zacząć od początku…

Grzegorz Śmiałek

Cytaty za: "Oksa Pollock. Serce dwóch światów", Anne Plichota i Cendrine Wolf, Wydawnictwo Czarna Owca, Wrocław 2012.