Oswoić strach

corbeau corbeau
15.04.2020
Okładka książki Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków Milada Rezková

Kiedy mały Jurek po raz pierwszy spotyka w lesie strach, nie ucieka, ale podejmuje z nim dialog. Dzięki temu może go poznać, lepiej zrozumieć i stopniowo chociaż trochę oswoić. W książce „Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorów” lęk przybiera postać czarnej kulki, całkiem sympatycznej, kiedy już lepiej się go pozna. A wtedy okazuje się, że nie taki strach straszny, jak by się mogło wydawać. Co więcej, czasem może się okazać przydatny, a nawet przyjemny! Trzeba tylko odważyć się stanąć z nim twarzą w twarz, do czego zachęcają autorzy tej książki.

Nad książką „Nie bój się Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorów” pracowało aż troje autorów z Czech: Mileda Rezková, Lukáš Urbánek i Jakub Kaše. Stworzyli pokaźnych rozmiarów album pełen anegdot, faktów i ciekawostek, które pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć, czym jest strach i jak można sobie z nim radzić. Książka wyjaśnia między innymi, co się dzieje z ciałem, kiedy się boimy, skąd się biorą koszmary, czym się różni lęk, przerażenie, fobia i panika i jakie znaczenie mają w tym wszystkim banany, czekolada i ruch.

Pod względem formy mieszają się tu różne style: od prostych komiksów, przez zabawę z kolażami, aż po piękne ryciny owadów i morskich stworzeń. Cała książka utrzymana jest głównie w czerni i bieli oraz w kolorach podstawowych: czerwonym, niebieskim (czy raczej turkusowym) i żółtym. Także język jest dość zróżnicowany: autorzy raz podają niemal naukowe definicje, z uwzględnieniem łacińskich terminów, aby następnie bawić krótkimi wierszykami czy dialogami. Dzięki temu jest to książka zarówno naukowa, jak i rozrywkowa i przyniesie dużo radości zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Do tego jest to w pewnym stopniu książka interaktywna, która zachęca do dodawania własnych rysunków, zadawania pytań, rozmowy, uzupełniania krzyżówek i rozwiązywania quizów. Tego rodzaju ćwiczenia angażują dzieci w lekturę, sprawiając, że książka nie jest tylko czymś, co się odbiera, ale też czymś, co można współtworzyć.

Poza ciekawą formą najważniejsze jest przesłanie albumu: strach jest czymś naturalnym, dlatego nie należy się go wstydzić. Kiedy zrozumiemy, jak działa, łatwiej będzie nam sobie z nim poradzić. A jeśli to nam się nie uda, zawsze warto poprosić kogoś o pomoc. Taka wiedza z pewnością przyda się dzieciom w wielu życiowych sytuacjach i pomoże im lepiej radzić sobie z własnym lękiem.

Agnieszka Kruk