Przyjaźń w czasach apokalipsy

Helluo_librorum
19.11.2019
Okładka książki Nowy świat Ałbena Grabowska
Średnia ocen:
5,7 / 10
44 ocen
Czytelnicy: 150 Opinie: 22

Ałbena Grabowska na stałe zapisała się w annałach polskiej literatury jako autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. „Nowy świat” to osiemnasta powieść w literackim dorobku autorki i pierwsza, w której pisarka sięgnęła po odmienne niż dotychczas rozwiązania. Tym razem postanowiła spróbować swoich sił w nieco innej konwencji i przedstawić wizję świata po apokalipsie. Z niezłym skutkiem.

„Nowy świat” to historia trójki przyjaciół, którzy próbują sobie poradzić w trudnym i surowym świecie stworzonym po buncie maszyn. Po ucieczce z Kolebki, w której poddawani byli licznym eksperymentom, Sky, Estra i Maroon starają się przetrwać, nie ściągając na siebie uwagi władz. Pomagają im w tym ich niezwykłe umiejętności, a towarzyszy mówiący kot – Freud.

W „Nowym świecie” znajdziemy klasyczne elementy powieści osadzonej w świecie przyszłości. Dla fanów gatunku nie będzie nowością podział społeczeństwa na grupę uprzywilejowaną i biedotę pracującą na jej rzecz, a także bezwzględna i wszechobecna kontrola obywateli. To, co wysuwa się jednak w powieści Ałbeny Grabowskiej na pierwszy plan, to relacja głównych bohaterów i ich przygody.

Książka przypomina nieco pod tym względem trylogię Leopoldo Gouta „Geniusz”. Oto bowiem mamy trójkę przyjaciół obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami i wspólnie stawiających czoła próbującym ich wykorzystać dorosłym. To właśnie relacja głównych bohaterów jest tutaj najważniejszym elementem powieści. Relacja ta, silna i oparta na wielu wspólnych przeżyciach, wciąż ewoluuje, a charakter relacji między przyjaciółmi zmienia się na oczach czytelnika.

Autorka bardzo dokładnie przedstawiła trójkę bohaterów, stworzyła dla nich ciekawe historie i osobowości. Niestety po macoszemu potraktowała postaci drugo- i trzecioplanowe. Tych bowiem czytelnik nie ma okazji zbyt dobrze poznać – pojawiają się i odgrywają swoją rolę, odchodząc bez echa. Podobnie pewien niedosyt pozostawia przedstawianie rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć bohaterom. Sam pomysł na stworzenie świata jest ciekawy, dlatego chciałoby się przeczytać więcej o zasadach w nim panujących i jego historii. Wydaje się, że opowieść Ałbeny Grabowskiej zyskałaby, gdyby autorka zdecydowała się na przedstawienie jej w dwóch częściach. Pozwoliłoby to nie tylko na dopracowanie i rozbudowanie pewnych elementów, ale także nieco wolniejsze poprowadzenie fabuły, która w pewnym momencie posuwa się do przodu nieco za szybko i zbyt chaotycznie. Ostatecznie prowadzi do zakończenia, które nie tylko rozczarowuje, ale także zdaje się burzyć stworzone wcześniej kreacje głównych bohaterów, którzy zachowują się zupełnie inaczej niż w trakcie całej powieści.

„Nowy świat” to ciekawa pozycja wśród powieści dla młodzieży, jednak pełna niewykorzystanego potencjału. Całość jest nie do końca dopracowana i przemyślana, chociaż punkt wyjścia dla całej historii wydawał się właściwy. Zdecydowanie jest to ciekawa propozycja dla fanów gatunku, którzy jednak na niektóre pytania dotyczące świata przedstawionego będą musieli odpowiedzieć sobie sami.

Andronika Sawicka

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd