rozwiń zwiń

Hrabia F, Nobel i seks na piętnastym piętrze

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
15.07.2012
Okładka książki XXL.Tragikomedia erotyczna Jacek Melchior

Jacek Melchior to zdaje się nowa twarz na gejowskim parnasie. Bohater jego debiutanckiej powieści, Wojtek wypina dumnie pierś do przodu, eksponując cielesne i duchowe XXL. Pisarz wprowadza czytelnika w uroki socjalistycznej Polski, gdzie Wojtuś-Kędzierzawy, okularnik z podstawówki zaczyna poznawać okrutność życia we wspólnocie, od której sukcesywnie i skutecznie będzie uciekał, aż wreszcie trafi do swojego „schronu”. Melchior już na samym początku stara się uświadomić czytelnika, że z Wojtkiem nie będzie łatwo. Bo oto on, polonista z mnóstwem książek i brakiem zainteresowania do wszelakiej pracy poznaje na swej drodze nowych przyjaciół: Hrabiego F i Lejdi Du. Ta niesforna trójca przysporzy sobie wiele przyjemnych i nieprzyjemnych doznań.

Bohater mieszka w Warszawie, którą czytelnik poznaje wraz z Wojtkiem. Ten dociera do blaszaka na Placu Trzech Krzyży i na Dworzec Centralny, żeby zaspokoić swe seksualne pragnienia. Od historii do współczesności, pięknie pisze się opowieść przygód seksualnego amanta...

Paradoksalny bohater – niedostosowany społecznie, ciągle przyrównujący swoje życie do piosenek z dawnych lat, „sypiąc” cytatami z książek i filmów, ucieka jak najdalej od miłości i uczuć. Miłość to obciążenie […] to wór, który przytłacza nawet pożądanie. Tylko seks, pisanie i apoteoza internetowego czatu.

Taki typ niesfornego bohatera może zirytować czytelnika. Wojtek odrzuca wszystko, co daje mu życie, a w tle przyświeca jedynie święty i nieosiągalny Nobel w dziedzinie literatury...Wojtek pisze, pisze, by być bogatym i sławnym, nie dla umiłowania literatury, nie dla przyszłych pokoleń, lecz z czystej chęci zysku. Jego nieustająca „Walka O’Byt” oddala marzenia i wyrzuca książki z regałów do zsypu na śmieci. Jestem aktywnym pasywem, noblistą bez Nobla, żołnierzem bez karabinu, udającym Rambo I, Rambo II i Rambo III.

Jestem uwikłany, pisze Wojtek, i to uwikłanie daje znać o sobie bez przerwy. Uwikłany w „niedopisane” powieści, uwikłany w niby związki, których nie znosi, uwikłany nawet w ciążę i dziecko. Oto bohater tragiczny,o którym Jacek Melchior mówi już na samym początku powieści słowami ojca Wojtka - To się kurwa źle skończy.

W powieści pojawia się Luk, niesforny chłopiec, którego Wojtek nazwie Lujem. Tutaj nasuwa się analogia do dwóch powieści Michała Witkowskiego, gdzie Luj w „Lubiewie” i „Drwalu” odziany w dres i niezłomną chęć do używek, staje się dla Wojtka nową szansą i powieścią do opisania. Jednak nie należy zapominać, że życie Wojtka, to życie awaryjne...

Lekkie i przyjemne, a momentami bardzo irytujące powieścidło, jakie proponuje Jacek Melchior, jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak umiejętnie grać w grę zwaną życiem, tak, aby nas nikt nie lubił...

Grzegorz Śmiałek

Cytaty za: „XXL.Tragikomedia erotyczna”, Jacek Melchior, Instytut Wydawniczy Latarnik, Warszawa 2012.