Mroczne umysły

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
14.05.2018
Okładka książki Detoks Krzysztof Domaradzki Logo Patronat

Tomasz Kawęcki, komisarz łódzkiej dochodzeniówki, stoi na krawędzi upadku. Jedyne co chroni go jeszcze przed wpadnięciem w przepaść nałogu to lojalni koledzy z zespołu śledczych. Czy ta lojalność opiera się na ludzkim odruchu chęci pomocy, strachu przed podobnym losem czy na świadomości, ze bez niego nie mają szans rozwikłać popełnionej właśnie w Łodzi potwornej zbrodni? Bez względu na powody, koledzy Tomka odnajdują go w przysłowiowym rynsztoku i stawiają do pionu, by ten mógł ocenić miejsce zabójstwa młodej kobiety. A zbrodnia ta nie jest zwykłym morderstwem. To akt. Potworne i krwawe dzieło sztuki. Obraz namalowany przez chory umysł, którego właściciela komisarz Tomek i jego koledzy będą musieli teraz znaleźć. A nie będzie to oczywiście zadanie łatwe. Niewiele śladów, tajemnicza ofiara, o której niemal nic nie wiadomo i skomplikowany śledczy z problemami, który swoje sprawy prowadzi i rozwiązuje nie zawsze zgodnie z literą prawa - to mieszanka, która z pewnością zapewni czytelnikowi rozrywkę do ostatniej strony.

Magda Giętka, młoda sierżant przydzielona jako partnerka Kawęckiego i Witold Ptak, jego dawny partner, dwoją się i troją, byleby tylko znaleźć jakiekolwiek ślady tajemniczego mordercy. Przenikliwy Kawęcki wydaje się jednak mało zainteresowany badaniem tego morderstwa w tradycyjny sposób. W jego głowie rodzi się szerszy obraz, w którym sprawca zabójstwa przewija się na kilku innych miejscach zbrodni popełnionych w Łodzi na przestrzeni lat. Czy zdziwaczały alkoholik ma rację? Czy łódzka dochodzeniówka trafiła na trop seryjnego zabójcy? I czy mroczny umysł Kawęckiego jest w stanie myśleć podobnie jak poszukiwany morderca i ująć go zanim ten znów zabije?

Debiut literacki Krzysztofa Domaradzkiego to książka dla ludzi o mocnych nerwach. Wyobraźmy sobie najgorsze obrzydliwości, jakie może wymyślić autor kryminału. Cóż, twórca „Detoksu" poszedł o krok dalej. Z pewnością jest to książka mocna, napisana świetnym językiem, tak sugestywnym, jakby autor sam długie lata spędził w łódzkim półświatku. Jakby sam był policjantem po przejściach. W jednej z postaci, pisarza Jakuba Możejki dopatrzyć się można nawet odzwierciedlenia nadziei i lęków Domaradzkiego jako debiutanta literackiego. W powiązaniach świata prawników, biznesmenów, dziennikarzy i przestępców możemy dostrzec odbicie doświadczeń autora jako dziennikarza świata biznesu. I to wszystko sprawia, ze ksiażka ma wiele płaszczyzn, nie jest jedynie prostolinijnym kryminałem o psychopatycznym zabójcy. Jedyny zawód jaki sprawia "Detoks" to brak jasnych odpowiedzi. Książka jest bowiem pierwszym tomem cyklu o komisarzu Kawęckim. Niestety na rozwiązanie wielu wątków będziemy musieli poczekać aż do wydania kolejnych tomów. Ja czekam z niecierpliwością!

Joanna Jurzyk