rozwiń zwiń

Langer, Paderborn i Remigiusz Mróz w nowej superprodukcji Audioteki

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
03.04.2024

„Paderborn” jest najlepszym dowodem na to, że w powieściach jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy nie brakuje emocji. Teraz w świat nowej powieści Remigiusza Mroza można zatopić się dzięki superprodukcji Audioteki. Paderborn i Langer – w interpretacji Piotra Stramowskiego i Mateusza Damięckiego – ponownie uderzą wzajemnie w swoje najczulsze punkty.

Langer, Paderborn i Remigiusz Mróz w nowej superprodukcji Audioteki

Joannę Chyłkę czytelnicy znają z tak poczytnych książek, jak „Kasacja” (tom pierwszy cyklu) czy „Zarzut” (wydany w 2023 roku tom siedemnasty). Dzięki tej bezkompromisowej prawniczce poznajemy także jej kolegów, na przykład niezłomnego prokuratora Olgierda Paderborna, z którym nieraz walczyła w sądzie, czy też wrogów, jak Piotra Langera. To właśnie dwaj ostatni mężczyźni wysuwają się na pierwszy plan w nowym cyklu Remigiusza Mroza. Audioteka postanowiła nadać nową formę powieści„Paderborn” (wydawnictwo Czwarta Strona) i losy Padera oraz Langera możemy teraz śledzić w niezwykłej formie superprodukcji.

Wielkie emocje, wielkie nazwiska

Remigiusz Mróz wie, jak stopniować napięcie, choć trudno mówić o sekwencji emocji, gdy opowieść zaczyna się – jak u Hitchcocka – trzęsieniem ziemi. Oto Nina Pokora, była żona prokuratora Paderborna, przeżywa prawdziwy horror. Jest uwięziona przez jednego z najbardziej brutalnych morderców w historii Polski, którego wcześniej śledziła. Nie ma nadziei na ratunek. Rzeźnik znad Odry dokonuje mordów, od których jeży się skóra. Jego narzędziami zbrodni są lęk i ból – tym gorsze, że wymuszane na ofiarach doprowadzanych niemal do szaleństwa i zmuszanych do przekraczania własnych granic.

Sprawę tropią Olgierd Paderborn i Karolina Siarkowska, która po awansie staje się jego przełożoną. Duet ten otrzymuje wiadomość od Piotra Langera, który sugeruje, że to właśnie ciało Niny może być kolejnym, które śledczy znajdą nad Odrą. Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem. Kto go wygra? Psychopata będący w trakcie procesu mordu, starający się przygotować ofiarę doskonałą? A może śledczy, którzy nie cofną się przed niczym (i nikim), by powstrzymać zło? Sprawa nie jest łatwa, ponieważ nie jest znany klucz doboru ofiar. Wiele tu tajemnic, ślepych uliczek i mylnych tropów, a gra toczy się o największą stawkę.

Langer, Paderborn, czyli Mateusz Damięcki i Piotr Stramowski

Audioteka starannie wybiera książki, które adaptuje w formie superprodukcji. Taka forma wymaga wielkich nakładów czasu i pracy – ale wszystko to procentuje, co można zauważyć przy odsłuchaniu już pierwszego odcinka. Reżyserię superprodukcji powierzono Piotrowi Cieńskiemu, a w bohaterów wykreowanych przez Remigiusza Mroza wcielają się gwiazdy znane z wielkiego ekranu. W rolach głównych występują Piotr Stramowski (Olgierd Paderborn), Karolina Gorczyca (Karolina Siarkowska) i Mateusz Damięcki (Piotr Langer). Czujne ucho wychwyci także głosy Lidii Sadowej, Aleksandry Adamskiej oraz Magdaleny Cieleckiej, która powróci jako Joanna Chyłka. W roli narratora występuje natomiast Robert Jarociński.

Warto podkreślić, że to właśnie świetne portrety psychologiczne głównych bohaterów wpłynęły na sukces uniwersum Remigiusza Mroza. Wspomniana wcześniej Joanna Chyłka teraz oddaje pole kolegom po fachu, Paderowi i Siarce, oraz Langerowi. Ci tworzą trio wyrazistych, nietuzinkowych i niejednoznacznych postaci, oddanych na kartach książki – oraz w dźwiękach słuchowiska – niezwykle realnie i błyskotliwie. Dodatkowo lektorzy świetnie wcielają się w swe role, portretując złożone i silne emocje szarpiące bohaterami – od niepewności i lęku aż po pewność siebie i determinację. Wiernie oddają też lekkość błyskotliwych i naturalnych dialogów, których po prostu dobrze się słucha.

Superprodukcja Audioteki – coś więcej niż zwykłe słuchowisko

Ale na doświadczenie płynące ze słuchawek czy głośników składa się więcej niż tylko głosy lektorów. Tło złożone z muzyki i różnego rodzaju dźwięków tworzy ramy świata przedstawionego przez Remigiusza Mroza – i zamyka w nich słuchacza jak w potrzasku. Ciężka i gęsta atmosfera sprawia, że łatwo wejść w świat „Paderborna”, poczuć na plecach oddech ścigającego i krzyki tropiących, zatracić się w doświadczeniu, którego stajemy się częścią. 

Powieść „Paderborn” świetnie sprawdza się jako źródło słuchowiska także dzięki swej konstrukcji. Kolejne rozdziały ukazują perspektywy poszczególnych bohaterów – możemy przedstawianym wydarzeniom przyjrzeć się oczami Paderborna, ale też Siarki, Langera czy Rzeźnika znad Odry. Dynamiczna akcja nie zwalnia, fabularne zakręty kończą się zaskoczeniami i cliffhangerami, które skutecznie zniechęcają do naciśnięcia przycisku końca odtwarzania.

Zbrodnia na tle gwiazd

W „Paderbornie” autor zaskakuje czytelnika, wykorzystując astrologię jako zbrodnicze tło. Czy to oznacza, że Remigiusz Mróz stawia horoskopy? Prawie! W rozdziałach, które poznajemy z perspektywy Rzeźnika znad Odry, odnotowane są godziny wschodu i zachodu, fazy Księżyca oraz znaki zodiaku, w które wchodzi Słońce. Szybko okazuje się, że gwiazdy i planety, sfery i wpływy, retrogradacje, koniunkcje, ingresy i inne astronomiczne aspekty są tu wykorzystywane z wyczuciem, wydatnie przyczyniając się do tworzenia niesamowitego klimatu. Prowokują do zadania pytania o losy spisane przez astrologów. Kto może liczyć na sprzyjające ruchy ciał niebieskich? Co jest zapisane dla nas w gwiazdach? A może to tylko zasłona dymna, która nie pozwala dostrzec prawdy?

Remigiusz Mróz i Audioteka razem tworzą świetną rozrywkę dla wymagającego współczesnego odbiorcy. Czytelnicy znający już wcześniejsze odsłony uniwersum Chyłki, w tej docenią powrót lubianych bohaterów. Z kolei słuchacze ceniący dobry thriller otrzymają wciągającą opowieść o bezwzględnym psychopacie. Jedni i drudzy mogą liczyć na dreszcze przebiegające po plecach.

Posłuchaj rozdziału „Paderborna” – posłuchaj pierwszego, bezpłatnego odcinka audioserialu

Superprodukcja „Paderborn” jest już dostępna w Audiotece. Odcinek finałowy i cały audiobook pojawią się w serwisie już 24 kwietnia.

--

Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z  serwisem Audioteka


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paulina 04.04.2024 12:59
Czytelniczka

Wiem, że
Paderborn można czytać jako oddzielną historię, ale najpierw wolałabym jednak przeczytać
Langer. A bezpłatnego odcinka chętnie posłucham w wolnej chwili. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Paderborn  Langer
Ewa Cieślik 03.04.2024 19:30
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post