rozwiń zwiń

Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy

Okładka książki Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy
Tadeusz M. Płużański Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
372 str. 6 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
372
Czas czytania
6 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380790063
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 2(6) / kwiecień 2017 Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Jarosław Wąsowicz
Ocena 10,0
Kwartalnik "Wy... Tadeusz M. Płużańsk...
Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 2 / kwiecień 2016 Tomasz Greniuch, Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Krzysztof Szwagrzyk, Jarosław Wąsowicz
Ocena 10,0
Kwartalnik "Wy... Tomasz Greniuch, Ta...
Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 1 / styczeń 2016 Szymon Nowak, Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Krzysztof Szwagrzyk
Ocena 8,2
Kwartalnik "Wy... Szymon Nowak, Tadeu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
6196
3469

Na półkach:

Witold Pilecki jest postacią dość kontrowersyjną. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz, autor raportów o holokauście, a po wojnie uwięziony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Zabity w 1948 roku. Przez lata zapomniany jako aktywny obrońca ojczyzny i zaliczany do grona "bandytów". W 1990 roku unieważniono wyrok skazujący, w 2006 nadano mu Order Orła Białego, a w 2013 awansowano do stopnia pułkownika.
W "Rotmistrzu Pileckim" Tadeusza Płużańskiego czytelnicy poznają historię ojca autora książki powiązaną z bohaterską postacią rotmistrza. Pamięć współtowarzyszy broni i współwięźniów pozwoliła na przekazywanie poczucia konieczności odkrywania prawdy o śmierci oraz śledztwie związanym z Pileckim. Autor w książce porusza kwestie, które są ważne dla wszystkich rodzin, w których są ofiary ubeckich mordów. Płużański szuka odpowiedzi na pytanie kto i jak torturował rotmistrza, czy w momencie wykonania kary śmierci więzień jeszcze żył, czy kat strzelał do trupa. Stara się również śledzić losy brutalnych funkcjonariuszy, kariery morderców sądowych.
Książka pozwala nam uświadomić sobie w jak trudnych czasach żyli ówcześni Polacy, z jak wieloma przeszkodami mieli do czynienia, jak bardzo musieli uważać na władzę kontrolującą obywateli. Autor każe nam spojrzeć na więźniów z perspektywy gorszych obywateli, których polityczna retoryka wykluczyła z życia i zepchnęła poza margines społeczny. Losy Płużańskiego pozwalają nam uzmysłowić sobie jak bardzo złe jest kategoryzowanie ludzi, ich ocenianie tylko z jednej perspektywy niepodważalnych wartości wyznaczonych przez określony obóz rządzących.
Wielkim plusem publikacji jest jej stylistyczna lekkość. Całość czyta się jak opowieść o losach ludzi wykluczonych, a nie książkę popularnonaukową. "Rotmistrz Pilecki" to świetna lektura dla wszystkich zainteresowanych zarówno historią jak i obecnymi wydarzeniami w kraju. Historie żołnierzy wyklętych mogą się stać pretekstem do rozmyślań o kierunkach podejmowanych przez różne obozy rządzących.

Witold Pilecki jest postacią dość kontrowersyjną. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz, autor raportów o holokauście, a po wojnie uwięziony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Zabity w 1948 roku. Przez lata zapomniany jako aktywny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    76
  • Przeczytane
    74
  • Posiadam
    40
  • Teraz czytam
    5
  • Historia
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polska
    2
  • 2018
    2
  • PŁUŻAŃSKI
    2
  • Historia Polski
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy


Podobne książki

Przeczytaj także