rozwiń zwiń

Poczwarki

Okładka książki Poczwarki
Gosia Kulik Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2020-11-26
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-26
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366128521
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Święta cały rok Gosia Kulik, Tomasz Żarnecki
Ocena 7,0
Święta cały rok Gosia Kulik, Tomasz...
Okładka książki Śląski Wyspiański Julian Brudzewski, Kazimierz Bugiel, Krzysztof Kałuszka, Gosia Kulik, Grzegorz Mitas, Piotr Perłowski, Marceli Szpak, Marek Turek, Anna Wieszczyk, Jacek Zygmunt
Ocena 6,8
Śląski Wyspiański Julian Brudzewski, ...
Okładka książki Chore historie Gosia Kulik, Tomek Żarnecki
Ocena 7,3
Chore historie Gosia Kulik, Tomek ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1189
1157

Na półkach:

Ech... w zasadzie nie wiem, jak do tego tekstu się zabrać. Recenzja to nie będzie, bo zwyczajnie w świecie nie przebrnąłem przez "Poczwarki". Nie prosiłem o ten komiks, nie czekałem na niego, ale wydawca, z tego co mi wiele razy mówił, ceni moje opinie, więc... no właśnie. Z redaktorskiego obowiązku powinienem przeczytać go od dechy do dechy, ale fizycznie nie dałem rady. Odpadłem gdzieś w połowie. W sieci huczy od pochwalnych opinii, jednak autentycznie nie rozumiem czemu, bo dla mnie "Poczwarki" to zdecydowanie zmarnowany potencjał.

Od czego by tu rozpocząć moją litanię złorzeczeń? Tak, litanię, bo jest tego naprawdę sporo, choć zastanawiam się czy nie skrócę całej wypowiedzi do kilku najważniejszych elementów, które odrzuciły mnie od tego dzieła. Może jednak na start napiszę kilka słów otuchy. Nie uważam "Poczwarek" za kompletne gówno, choć jego akurat w całym komiksie jest tyle, niczym przy wybiciu szamba w deszczowy dzień. Jednak o tym potem. Zatem co w dziele pani Gosi Kulik uważam za ciekawe? Cóż, porusza interesujące tematy, jak wiara w samego siebie, przemiana młodego człowieka czy to jak jest postrzegany przez otoczenie oraz jak on patrzy na inne osoby. Świetnie też skonstruowano od strony graficznej tło poszczególnych stron komiksu i napisano narrację.

Niestety elementów, które mnie odrzucały jest zbyt dużo abym był wstanie spojrzeć przychylnym okiem na ten komiks. Zacznijmy od rysunku - ma być groteskowy, przerysowany i uwypuklający ludzkie przywary. Okej, kupuję to, ale i tak stylistyka nie odpowiada mojej estetyce. W efekcie czego rysunek z początku mnie interesował, ale nim przebrnąłem 10 stron zaczął męczyć. Szczerze powiedziawszy, gdybym chwycił za "Poczwarki" w dowolnej księgarni, to po przejrzeniu kilku stron odstawiłbym je na półkę i zapomniał, że istnieją.

Jednak to bym jeszcze przetrawił (z trudem). Elementami kompletnie mnie odrzucającymi jest totalnie z kosmosu pojawienie się nagłego fanatyzmu u jednego z głównych bohaterów oraz ciągłe wspominanie o fekaliach. To męczy. Kompletnie nie kupowałem powodów dla których główna postać w tak krótkim czasie tak mocno się zradykalizowała. To było strasznie naciągane. Lepiej wypadła pierwszoplanowa postać żeńska w tej materii, ale ona miała konkretne tło oraz powody aby przeciwstawiać się duchownemu, robiącemu w tym komiksie za worek do bicia. Co więcej nie popadła w fanatyzm i jej historia trzyma się... kupy. Tymczasem chłopaczek-fanatyk, którego poznajemy jako pierwszego i obserwujemy przemianę jest po prostu pieprznięty i moim zdaniem powinien wylądować u czubków. Na osiedlu, gdzie dorastałem miałem takiego świra na klatce. Krzyż pański był z tym człowiekiem, nim faktycznie nie wylądował na kilka miesięcy w pokoju bez klamek.

No i wspomniane fekalia. Chryste, jest tego tyle, że szambonurek mógłby w tym pływać przez miesiąc i dna by nie znalazł. Dostajemy tym tematem w twarz już niemal na starcie i przewija się nader często. Niesmaczne to, nie wnoszące, przynajmniej dla mnie, nic ciekawego do treści komiksu i odstraszające. Ja tego nie kupuję. Z tego powodu cierpią też dialogi, bo gdy narracja daje radę, choć czasem się powtarza i usypia, tak teksty wypowiadane przez postacie nieraz bolą.

Komiks kosztuje 99,90 złoty i szczerze - w moich oczach nie jest wart tych pieniędzy. Kultura Gniewu ma w swym dorobku o wiele, wiele więcej ciekawszych komiksów. "Obiecanki", "Koniec lipca", "Czarna studnia", "Anastazja" czy wręcz genialny "Judasz". Każdy z tych komiksów porusza trudne tematy w intrygujący sposób nie musząc uciekać się do tandetnej kontrowersji. W "Poczwarkach" nie widzę owego geniuszu autorki, o którym prawi tylu recenzentów. Dla mnie to przerost formy nad treścią, dlatego nie polecam tego tytułu i zachęcam do sięgnięcia po inne od Kultury Gniewu. Z pewnością będą to lepiej wydane pieniądze.

Ech... w zasadzie nie wiem, jak do tego tekstu się zabrać. Recenzja to nie będzie, bo zwyczajnie w świecie nie przebrnąłem przez "Poczwarki". Nie prosiłem o ten komiks, nie czekałem na niego, ale wydawca, z tego co mi wiele razy mówił, ceni moje opinie, więc... no właśnie. Z redaktorskiego obowiązku powinienem przeczytać go od dechy do dechy, ale fizycznie nie dałem rady....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    6
  • Komiks
    5
  • Komiksy
    3
  • 2021
    3
  • 2022
    2
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Komiks
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poczwarki


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Nightwing: Bitwa o serce Blüdhaven Adriano Lucas, Bruno Redondo, Tom Taylor
Ocena 8,0
Nightwing: Bit... Adriano Lucas, Brun...
Okładka książki Świat Akwilonu: Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni. Tom 06 Pierre-Denis Goux, Nicolas Jarry
Ocena 6,5
Świat Akwilonu... Pierre-Denis Goux, ...
Okładka książki Szczyt bogów #5 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Ocena 9,0
Szczyt bogów #5 Jirō Taniguchi, Bak...

Przeczytaj także