rozwińzwiń

Człowiek jednowymiarowy

Okładka książki Człowiek jednowymiarowy Herbert Marcuse
Okładka książki Człowiek jednowymiarowy
Herbert Marcuse Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Współczesnych Filozofów filozofia, etyka
317 str. 5 godz. 17 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Współczesnych Filozofów
Tytuł oryginału:
One-dimensional man
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
317
Czas czytania
5 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
8301100419
Tłumacz:
Stanisław Konopacki
Tagi:
neomarksizm szkoła frankfurcka
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
118
88

Na półkach:

Spodziewałem się wiele po tej pozycji, ale niestety trochę się zawiodłem. Jest tutaj klasyczny podział na potrzeby prawdziwe i fałszywe (s. 21-22),a także interesująca koncepcja zinternalizowanego zniewolenia przez Rozum (s. 9, 27) oraz rozważania o urzeczowieniu człowieka (s. 36, 54). Generalnie początek był najbardziej interesujący, a potem to już raczej mętny i mało interesujący wywód (jak to często z filozofami bywa).

Spodziewałem się wiele po tej pozycji, ale niestety trochę się zawiodłem. Jest tutaj klasyczny podział na potrzeby prawdziwe i fałszywe (s. 21-22),a także interesująca koncepcja zinternalizowanego zniewolenia przez Rozum (s. 9, 27) oraz rozważania o urzeczowieniu człowieka (s. 36, 54). Generalnie początek był najbardziej interesujący, a potem to już raczej mętny i mało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
93

Na półkach:

Większość książki jest na wysokim poziomie, prezentując coś w rodzaju ideologii całościowo negującej panujący porządek kulturowo-społeczny. Marcuse chce "zaorać" kulturę, bo ta jest niszcząca dla ludzi - w zamian nie proponuje barbarii, ale kulturę nowo-przemyślaną, niestawiającą zysku w centrum aksjologii społeczno-kulturalnej. Śmierdzący natomiast jest koniec książki, gdzie oprócz głębokich przemyśleń filozoficznych pojawiają się ideologiczne bzdury (lewicowe). Do Marcusego warto przeczytać np. Heideggera czy Juengera. : )

Większość książki jest na wysokim poziomie, prezentując coś w rodzaju ideologii całościowo negującej panujący porządek kulturowo-społeczny. Marcuse chce "zaorać" kulturę, bo ta jest niszcząca dla ludzi - w zamian nie proponuje barbarii, ale kulturę nowo-przemyślaną, niestawiającą zysku w centrum aksjologii społeczno-kulturalnej. Śmierdzący natomiast jest koniec książki,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
211
3

Na półkach: , ,

"Człowiek Jednowymiarowy" Herberta Marcuse otworzył ludziom oczy...
Tak potocznie mówi się o dziele Marcuse'a. Lata 60-te zapisały się na annałach historii dużą wolnością i obyczajową frywolnością. To czas rodzenia się właściwych kontrkultur, eksperymentów z LSD i innymi środkami odurzającymi. To czas aktywności hipisów i kulturowego szoku. Okres ten nazywamy "Telewizyjnym", w którym to telewizja właśnie, jako najsilniejsze medium doprowadziła do stagnacji, marazmu oraz intelektualnego letargu poddanych jej niewolników pilota, którzy bezmyślnie przejmowali wzorce i postawy ze swych ekranów telewizyjnych. Telewizja miała moc relaksowania mas i wprowadzania ich w stan ekspansywny, czyli bezwolny. Twórcy jak Marcuse i jemu podobni poprzez swe dzieła krytycznie wypowiadali się wobec zastanej rzeczywtości społecznej. Zanegowali pochwałę konsupcjonizmu, kapitalizmu, a także radykalny permisywizm społeczny. Krytykowanoprzede wszystkim marazm i apatię społeczną, a także nawoływali do masowego sprzeciwu wobec takiemu stanu rzeczy. Tak narodziła się kontestacja, która ma część swej genezy dzięki tej właśnie książce Marcuse;a.
Publikacja ta ma kapitalną i nieocenioną wartość poznawczą. Zwraca uwagę umiejętność prowadzenia wywodu wymagającego odniesień do wielu faktów i różnych obszarów refleksji. Moim zdaniem ksiązka ta, to wybitne osiągnięcie naukowe, socjologiczne i literackie.

"Człowiek Jednowymiarowy" Herberta Marcuse otworzył ludziom oczy...
Tak potocznie mówi się o dziele Marcuse'a. Lata 60-te zapisały się na annałach historii dużą wolnością i obyczajową frywolnością. To czas rodzenia się właściwych kontrkultur, eksperymentów z LSD i innymi środkami odurzającymi. To czas aktywności hipisów i kulturowego szoku. Okres ten nazywamy ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    190
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    11
  • Filozofia
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2.1. Pisma filozoficzne
    1
  • Niedoczytane
    1
  • Filozofia/religie/ekonomia/antropologia/psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Człowiek jednowymiarowy


Podobne książki

Przeczytaj także