Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie

Okładka książki Myślenie pytaniami.  Zmień swoje pytania a zmienisz siebie
Marilee Adams Wydawnictwo: StudioEMKA nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Change your questions, change your life
StudioEMKA
2008-01-01
2008-01-01
Data 1. wydania:
2016-01-01
Anna Wojtaszczyk
psychologia

Pozycja obowiązkowa dla każdego managera.

Pozycja obowiązkowa dla każdego managera.

Krótka a i mimo to za długa. Mam wrażenie, że autorka chciała na siłę rozwlec coś co mogło zawrzeć się w kilkudziesięciu stronach.
Tematyka bardzo ciekawa, ale powieść z książki coachingowej jest dobra w przypadku kiedy nie jesteśmy zbyt obeznani z tego typu lekturami. Na pierwszy raz tak, na wszystkie pozostałe niekoniecznie.

W skrócie - niedługa, ale pouczająca książka.
„Myślenie pytaniami” nie okazała się być lekturą na jeden wieczór, przede wszystkim dlatego, że książka skłania do licznych refleksji. Niestety znaczącym progiem zwalniającym jest też dość pretensjonalna fabuła i w mojej ocenie nieatrakcyjny główny bohater (I’m so sorry Ben).
Jednakże zawarta w książce metoda myślenia pytaniami jest niezwykle interesująca. Autorka podpowiada jak dzięki zadawanym pytaniom zmienić perspektywę, poszukiwać rozwiązań i w efekcie .. osiągnąć sukces (:
Z pewnością poleciłabym książkę początkującym menadżerom oraz innym osobom które dopiero rozpoczynają swoją drogę z rozwojem osobistym.
"Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie."

W skrócie - niedługa, ale pouczająca książka.
Jednakże zawarta w książce metoda myślenia...

Bardzo interesująca książka. Niby taka oczywista i prosta w swoim przesłaniu, a jednak jasno przedstawiła, że wybory jakich dokonuje się na co dzień, są świadectwem tego, jakie rzeczywiście ma się nastawienie lub jakie najczęściej góruje. Nie dziwię się, że na kursie z coachingu wśród proponowanych lektur widniało m.in. ten tytuł. Książka jest przeznaczona dla coachów jak i dla kierowników/liderów w firmach, ale nic nie stoi na przeszkodzie by ktoś spoza tych zawodów/stanowisk przeczytał, ponieważ nastawienie krytyczne (w szerokim tego słowa znaczeniu) bądź otwarte pojawia się także w życiu osobistym.

Jak wiadomo, można komuś podpowiedzieć co i jak ma zrobić, tylko że później się okazuje, że albo ktoś zrobił zupełnie po swojemu albo zrobił tylko część. Może być tak, że nawet wraca z pretensjami, że się nie powiodło lub sytuacja się pogorszyła. Sama też to zauważyłam, mam na ten temat swoje doświadczenia. W dodatku przyznaję się bez bicia, że gdy ktoś daje mi instrukcje co mam zrobić, o ile nie dotyczy spraw technicznych, to czuję pewien dyskomfort.

Dlatego tytuł mi się spodobał, ponieważ opowieść o Benie, nieważne, że zmyślona, dała przykład tego, jak można za pomocą trafnych pytań zmienić wizerunek w stosunku do siebie, innych i sytuacji, i tym samym otworzyć się na nowe możliwości. Poza tym postać Josepha uważam za intrygującą. Sposób w jaki dał wsparcie niby był taki prosty, ale dał świetne wyniki. Ostatnia część książki została zadedykowana na wyjaśnieniu co się w danej chwili opowieści działo, podając także inspirujące dla mnie podpowiedzi i pytania, dające swego rodzaju trampoliny do działania.

Jedynym minusem były zbyt częste powtórzenia. Chyba były dla wypełnienia stron, bo raczej ktoś, kto sięga po książkę nie jest na tyle ciemny by miał tendencję do gubienia wątków albo nie potrafił łączyć faktów.

Autorka podała swoją stronę internetową na której m.in. można pobrać za darmo tzw. mapę wyboru, o której się wspomina przez całą lekturę. Mapka jest bardzo fajna i coś mi się wydaje, że zostanie ze mną na długo…

Serdecznie polecam, naprawdę warto.

Samo przesłanie książki jest jak najbardziej dobre i sensowne. Mimo to, daje 3 ponieważ jest ona napisana jak dla idio*ty. Nie da się tego wytrzymać i w połowie miałam dosyć. Zgadzam się też z tym, że całość możnaby strescic na 10 stronach.

Bardzo ciekawy sposób patrzenia na świat i na ludzi. Książka krótka, przyjemna w lekturze, a dużo fajnego może wnieść w nasze spojrzenie na ludzi i świat.

Bardzo racjonalna i rozsądna ksiazka. Rzeczywiscie jak zaglebic sie w tematyke to ma to sens, ze odpowiednio postawione pytanie (nacechowane pozytywnymi slowami i pozstawiajace nam "otwarta furtke" na odpowiedzi) moze wplynac na kazda dzidzine naszego zycia! Teraz pozostalo wykorzystac wiedze w praktyce.

Lekka lektura. Sprawdzę system pytań w praktyce.

Lekka lektura. Sprawdzę system pytań w praktyce.

Bardzo lekko się czyta. Prosty język, dużo przykładów. Rzeczywiście dla wielu osób może być zmieniająca lub/i odkrywcza.

Idea książki sama w sobie jest sensowna. Filozofia osadzona w fabule i poparta pewną historią, która wpływa na lepszy odbiór i zrozumienie „co autorka miała na myśli. Można by rzec, że stajemy się obserwatorami stosowania na żywym organizmie filozofii „myślenia pytaniami.
„Wielki osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań. Zmień swoje pytania, a zmienisz siebie” i właśnie o tym jest ta książka. Miejscami historia może zbyt rozbudowana, przez co mi osobiście się „dłużyła” i kilka razy musiałem podejść do dokończenia jej. Niby pozycja ciekawa, ale czegoś jej brakuje - podobnie jak tej opinii.

Marilee Adams Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie Zobacz więcej