Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie

Marilee Adams Wydawnictwo: StudioEMKA nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Change your questions, change your life
Anna Wojtaszczyk
StudioEMKA
psychologia
Change your questions, change your life
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Anna Wojtaszczyk
psychologia

#284 - Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie. - Marilee Adams - Wydawnictwo Studio EMKA

#37/52/2020

Książka ma 214 stron i jak mówi jej podtytuł - "Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie."

Składa się ona z dwóch części - teoretycznej, oraz zeszytu ćwiczeń.

Książka jest bardzo konkretna, a...

Książka krótka, bardzo konkretna, znajdziemy w niej dużo przydatnych treści oraz narzędzi do pracy później.
Myślenie pytaniami zmienia perspektywę postrzegania wydarzeń i ludzi, którzy biorą w nich udział. Dzięki niej w łatwy sposób można podjąć próbę zdystansowania się od zdarzeń, w których uczestniczymy by w efekcie czego podejmować lepsze decyzje i działania.
Wg...

Ogólnie książka jest napisana w inny sposób niż się tego spodziewałam, ponieważ oprócz zestawu ćwiczeń (na końcu), zawiera również 10 rozdziałów, w których Czytelnik ma możliwość poznać fikcyjnego Bena, który jest głównym bohaterem tej książki. Poprzez tą postać, według autorki, łatwiej jest zrozumieć o co chodzi w tej metodzie i jak ona w rzeczywistości działa. Muszę...

Pomimo bardzo prostego języka i świetnych przykładów, to nie jest książka "narzędziowa". Pomimo jasnej ścieżki postępowania z rozwiązywaniem problemów, to nie jest podręcznik. Najważniejsza jest w tej książce idea, że to pytania, które zadajemy, prowadzą nas przez życie. To wybór wolności lub niewoli pomiędzy tym jak reaguję a jak chcę zareagować.

Łatwa, dobra książka w sam raz, jako lektura do polecenia zwłaszcza na początku rozwoju osobistego

Idea w książce jest sensowna i zarazem pomocna, jednakże forma w jakiej jest podana uważam za ciężkostrawną.

„Myślenie pytaniami” autorstwa M. Adams to jedna z tych książek, których przeczytanie zajmuje moment (3 godziny?) a wdrożenie proponowanego przez autorkę sposobu myślenia – całe życie. Czy warto?

Warto, nawet jeśli autorka książki świetną ideę weryfikacji stawianych sobie pytań i koncepcji wyrokującego/uczącego się ubrała w ckliwą opowieść o Benie - miłym panu, któremu w...

Autorka opisuje proaktywny sposób myślenia nastawiony na poszukiwanie rozwiązań. Książka napisana w lekko fabularyzowanym stylu, co akurat sprzyja zrozumieniu. Polecam tym, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu albo na co dzień pracują z innymi ludźmi.

Codziennie stajemy przed wieloma wyborami. Codziennie zadajemy sobie pytania. Ważne jest, aby zrozumieć, że to, jakie pytania zadajemy sami sobie - warunkuje nas. Powinniśmy nauczyć się tak zadawać pytania, aby być na drodze uczącego się, a nie wyrokującego.

Fabularyzowana opowieść o managerze, któremu pomógł swoimi pytaniami coach. Pytania i sama metoda są świetne, bardzo odświeżające i dające do myślenia. Raziła mnie natomiast forma książki w formie opowiedzianej historii, nieco sztucznych dialogów (choć i tak niebo lepszych niż w serii "Jednominutowy manager" Blancharda). Wolę jednak poradnik, który kawa na ławę wyłuszcza...

• Biznes
  • 2018