Change Your Questions, Change Your Life: 10 Powerful Tools for Life and Work

Okładka książki Change Your Questions, Change Your Life: 10 Powerful Tools for Life and Work Marilee Adams
Marilee Adams Wydawnictwo: Berrett-Koehler Publishers nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Change Your Questions, Change Your Life: 10 Powerful Tools for Life and Work
Berrett-Koehler Publishers
2016-01-01
2016-01-01

Rzadko kiedy takie książki "poradnikowe" robią na mnie takie wrażenie.
Książka ta mówi o dwóch przeciwstawnych postawach czy też o sposobach myślenia i podejścia do życia. Jako sędzia i jako uczeń.
Ta druga opcja jest w opinii autorki korzystniejsza.
Polecam tym, którzy chcą coś w życiu zmienić.
Ja spróbuję.

Rzadko kiedy takie książki "poradnikowe" robią na mnie takie wrażenie.
Ta druga opcja jest w opinii autorki korzystniejsza.
Polecam tym, którzy chcą coś w życiu zmienić.
Ja spróbuję.

"Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie."

Książka stanowczo za długa – można było couchingowy słowotok zawrzeć w bardziej skondensowanej formie. Fabuła dość pretensjonalna

Sama metoda myślenia pytaniami i stawiania się w pozycji ucznia, a nie sędziego bardzo ciekawa i skłaniająca do refleksji. Zmiana rodzaju pytań z „dlaczego jest tak źle?’ na „co mogę zrobić by nie było tak źle” zmienia nastawienie z biernego na angażujące do działania.

Jest to poradnik dla osób, które coś zmienić coś w sobie, dla początkujących menadżerów, lub tych którzy mają problem z zespołem. Na końcu zestaw ćwiczeń, które pomogą ukierunkować nas w wielu dziedzinach życia.

Książka niby o rzeczach oczywistych, ale przedstawionych w skondensowanej formie. Autor skupia się na tym, że to prawidłowo skonstruowane pytania są kluczem do otrzymania właściwych odpowiedzi. Co więcej – pokazuje, że aby zadać właściwe pytanie warto wsłuchać się w siebie tak naprawdę, czemu o to pytam, co mną kieruje, czego się obawiam a czego potrzebuję. Podobnie ze słuchaniem pytań od innych osób poza słowami warto spojrzeć szerzej – na emocje, okoliczności. Warto też zastanowić się czemu pytający lub jego pytanie budzi w nas dane emocje.
Sposób w jaki formułujemy pytania – głównie te wewnętrze - dużo mówi o naszym postrzeganiu świata i ma ogromny wpływ na nasze życie, na sposób w jaki funkcjonujemy.
Co najważniejsze -> warto pytać i być otwartym na usłyszenie zarówno pytań jak i odpowiedzi – ile nieporozumień można by uniknąć gdybyśmy pytali i słuchali odpowiedzi a nie zakładali, że wiemy wszystko oraz wiemy „lepiej” co druga osoba myśli.

Wiele jest książek/ poradników, które głoszą o zmianie sposobu myślenia. Myślałeś x to teraz myśl y. Będzie inaczej. Czołowym argumentem jest to, że jak zmienia się tok myślenia to rzeczywistość będzie lepsza, kolorowa, taka jak my chcemy. Na składowe tej zmiany, składają się puste frazesy, które zwiększają balonik zwanym ego. W sytuacji "sprawdza", ten balonik pęka i wszystko wraca do szarej normy. Tutaj jest też o myśleniu na podstawie fikcyjnych postaci i wydarzeń. Autorka wskazuje na dwie postawy: wyrokującego i uczącego. Pierwsza to szukanie winnego, à la "czyja to wina?", "co zrobiłem nie tak?". Wskazuje na negatywne emocje i dalsze roztrząsanie problemu. Druga natomiast to uczącego się: "Co się stało?", "Co się przyda?", "Czego mogę się nauczyć?". Inaczej mówiąc, skupiania się na rozwiązaniu, dążenie do sytuacji win-win. Koniec książki zamyka rozdział z ćwiczeniami do przerobienia.

Wszelka wiedza przekazana w formie opowieści. Nie każdemu taki sposób się spodoba. Osobiście momentami odczuwałem znudzenie opowiadaną historią, ponieważ wiele dialogów w moim odczuciu nic nie wniosło do całości. Plus jednak z tego jest taki, że szybko można tę książkę przeczytać i dla niektórych analiza zawartych historii może być interesująca. Dla mnie za to na duży plus zasługują zaznaczone w tekście najważniejsze myśli, pytania, cytaty. Dzięki temu łatwo jest wyłapać w książce kluczowe treści, a to właśnie one najbardziej skłaniały mnie do przemyśleń. Drugą dużą zaletą tej pozycji, jest spis na końcu książki dwunastu narzędzi wraz z ćwiczeniami do myślenia pytaniami.

Pozycja obowiązkowa dla każdego managera.

Pozycja obowiązkowa dla każdego managera.

Krótka a i mimo to za długa. Mam wrażenie, że autorka chciała na siłę rozwlec coś co mogło zawrzeć się w kilkudziesięciu stronach.
Tematyka bardzo ciekawa, ale powieść z książki coachingowej jest dobra w przypadku kiedy nie jesteśmy zbyt obeznani z tego typu lekturami. Na pierwszy raz tak, na wszystkie pozostałe niekoniecznie.

Ciekawa książka ale nie lubię przedstawionych tak perfekcyjnie i w różowych okularach opowieści, tak sztucznie...

Książka coachingowo mało wnosząca, niewiele narzędzi, dużo objętości. Jeśli ktoś zmaga się z ocenianiem świata i innych i potrzebuje lekkiej lektury i drogowskazu to polecam.

Wystarczyłoby 100 stron. Przegadana. Ale rady dobre i dające do myślenia

Wystarczyłoby 100 stron. Przegadana. Ale rady dobre i dające do myślenia

• Rozwój
  • Biznes
  • Psychologia

Marilee Adams Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie Zobacz więcej