Kora i Maanam: podwójna linia życia

Okładka książki Kora i Maanam: podwójna linia życia Olga Jackowska
Okładka książki Kora i Maanam: podwójna linia życia
Olga Jackowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
1998-01-01
1992-01-01
83-207-1576-8

Okładka książki Bluszcz, nr 12 (39) / grudzień 2011 Joanna Bator, Grzegorz Brzozowicz, Katarzyna Enerlich, Józef Hen, Olga Jackowska, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Paweł Konnak, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Juliusz Machulski, Irena Matuszkiewicz, Zbigniew Mentzel, Piotr Metz, Mirosław Pęczak, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Marta Syrwid, Marta Szarejko, Dubravka Ugrešić, Agnieszka Wolny-Hamkało
Bluszcz, nr 12... Joanna Bator, Grzeg...
Okładka książki Kolorowo na rockowo 1. 66 przebojów Agnieszka Chylińska, Dariusz Dusza, Marek Dutkiewicz, Jacek Dybek, Robert Gawliński, Olga Jackowska, Andrzej Jakubowicz, Lech Janerka, Krzysztof Jaryczewski, Piotr Klatt, Marek Kościkiewicz, Beata Elżbieta Kozidrak, Lech Krasucki, Paweł Kukiz, Andrzej Kuryło, Tomasz Lipiński, Anita Lipnicka, Bogdan Loebl, Bogdan Bolesław Łyszkiewicz, Bogdan Olewicz, Andrzej Piaseczny, Ryszard Henryk Riedel, Anna Saraniecka, Kuba Sienkiewicz, Krzysztof Skiba, Stanisław Sojka, Katarzyna Maria Stankiewicz, Muniek Staszczyk, Katarzyna Szczot, praca zbiorowa
Kolorowo na ro... Agnieszka Chylińska...
Okładka książki Kolorowo na rockowo. 2. 77 przebojów Agnieszka Chylińska, Grzegorz Ciechowski, Marek Dutkiewicz, Robert Gawliński, Andrzej Ignatowski, Olga Jackowska, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, Krzysztof Jaryczewski, Urszula Kasprzak, Aleksander Klepacz, Marek Kościkiewicz, Kasia Kowalska, Beata Kozidrak, Paweł Kukiz, Anita Lipnicka, Bogdan Loebl, Bogdan Bolesław Łyszkiewicz, Andrzej Mogielnicki, Bogdan Olewicz, Andrzej Piaseczny, Ryszard Riedel, Anna Saraniecka, Kuba Sienkiewicz, Jacek Skubikowski, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, praca zbiorowa
Kolorowo na ro... Agnieszka Chylińska...

Przeczytana na fali wspomnień po śmierci Kory. Ciekawe teksty, piękne zdjęcia, żal, że to już czas przeszły, ale wciąż można słuchać wspaniałych piosenek z poetyckimi słowami...

Po mojemu zespół Maanam był jednym z najlepszych grup muzycznych w Polsce, bez wątpienia zresztą. A wokalista, Olga Jackowska (dzisiaj już Sipowicz) jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci. Tak więc sięgnąłem po autobiografię, Kora i Maanam: podwójna linia życia.

Całe życie uwielbiałem Korę, do tej pory na ścianie w moim mieszkaniu wisi jej portret, który namalowała dla mnie przyjaciółka. Całe życie uważałem Korę za kobietę bardzo inteligentną, twórczą, wybitną.

Trochę zmieniłem zdanie. Wciąż uwielbiam piosenki i całe albumu Maanamu, ale po lekturze, Kora jaką znałem stała się kimś zupełnie innym. Gdzieś kiedyś słyszałem, że nie warto bliżej poznawać swojego idola, bo się można rozczarować. Coś w tym jest.

Kora opisuje swoje życie od najmłodszych lat, ale to wszystko napisane jest bardzo, miałem takie wrażenie, na siłę. Napisane językiem uczennicy z liceum, która pisze wypracowanie na język polski. Wszystko jest dla niej uduchowione, wszystko ma głębsze znaczenie. Ok, może tak być, ale to wszystko jest w pewien sposób, po mojemu, przerysowane.

Kora porusza wiele drażliwych tematów. Religia, pedofilia w kościele, patologia w rodzinie, trudne dzieciństwo, znęcające się zakonnice, narkotyki, seks. Ale w tym wszystkim znalazłem wiele sprzeczności z tym, co pisze. W jednym momencie pisze, że brzydzi się zdrady, a w drugim pisze, że zdradziła swojego ukochanego na jego oczach.

Niemniej, jest to bardzo ciekawa historia kobiety, która opowiada o trudnościach młodej dziewczynki, która musiała przejść przez piekło, by dojść tam gdzie jest. Są próby samobójcze, są narkotyki, są głębokie zwierzania. I mimo, że Kora to wszystko pisze szczerze, wyczuwam w tym trochę fałszu.

Książka składa się, oprócz tych autobiograficznych elementów, z tekstów piosenek napisanych przez Korę oraz maleńkiego zbioru wierszy napisanych przez nią oraz wierszy jej partnera, filozofa Kamila Sipowicza. I te wiersze absolutnie do mnie nie przemówiły. Prawda jest taka, że poezja jest trudna najzwyczajniej w świecie, ale wiersze Kory wydawały mi się (przynajmniej niektóre) bardzo infantylne, a Sipowicza za bardzo filozoficzne z wplecionymi w nie dziwnymi filozoficznymi frazesami i tu właśnie znowu czułem tę przesadę, to przejaskrawienie, wszystko PRZE-.

Po mojemu, fani zespołu Maanam powinni przeczytać tę książkę. Rozumiem też, że cała masa tych fanów absolutnie się ze mną nie zgodzi, ale po przeczytaniu miałem takie odczucia. Ja natomiast wciąż uwielbiam i będę słuchał ich twórczości muzycznej. Ubóstwiam piosenkę Ściemnia się! i teledysk do niej, który był pierwszym polskim teledyskiem wyemitowanym przez stację MTV

Interesująca, napisana prostym językiem, łatwym do zrozumienia.
Bardzo intymna i odważna.
Momentami nie była chronologiczna, autorka wracała do już wspomnianych momentów z życia.
Jest to autobiografia, dzięki czemu można lepiej poznać osobę o której mowa. Z jej własnej perspektywy.
Warto przeczytać, zwłaszcza, że jest zwięzła, konkretna.

Interesująca, napisana prostym językiem, łatwym do zrozumienia.
Bardzo intymna i odważna.
Warto przeczytać, zwłaszcza, że jest zwięzła, konkretna.

Ciekawa pozycja. Oprócz kilku historii z życia, moim zdaniem na szczególną uwagę zasługują spostrzeżenia Kory dotyczące ludzi, miłości, życia. W dużej mierze bardzo proste, ale jakże trafne. Warto zerknąć.

Autobiografia Kory z 1992 roku. Sięgnęłam po nią w fazie zainteresowania ruchem hippisowskim w Polsce. Okres hippisowski jest tu zresztą wspomniany dość zdawkowo.
Kora skupia się na niewesołym dzieciństwie i swojej filozofii życiowej. Opowiada w sposób prosty i rzeczowy. Zdaje się, że tekst nie miał opieki redaktorskiej, bo nie brak w nim powtórzeń, błędów i niekonsekwencji. Czasem zaskakuje nieporadnością, czasem naiwnością (żeby nie powiedzieć ostrzej). Ale jest też rozbrajająco szczery w swoich ułomnościach.
Dużym atutem książki są zdjęcia Kory z różnych okresów życia. A Kora jak wiadomo piękną kobietą jest, więc nawet stylistyka disco-punk jej nie szkodzi. Natomiast jeśli ktoś chce się dowiedzieć, na czym polega siła jej osobowości, to raczej nie z tej książki.

Dowiedziałam się o życiu Kory wiele. Nie przypuszczałam, że miała tak trudne życie.

• Muzyka
  • Biografie