Szalejący płomień

1994-01-01
9788370201715
Mieczysław Dutkiewicz
lekarz Petersburg wojna Rosja rewolucja

Książka pokazuje jak rozwijał się komunizm w Rosji, jak widzieli go ludzie z różnych sfer, niekoniecznie stojący u jego źródła.
Pozwala poznać tą historie jeszcze raz, z innej strony. Nie jest zimną relacją wydarzeń, opowiada o miłości, przyjaźni, walce o przetrwanie w trudnym kraju. Rewolucja jest tłem do wydarzeń rozgrywających się na pierwszym planie, a jednak bardzo dokładnie opisanym.
Książka opisuje losy kobiety z niższych sfer społecznych, która mimo trudności, próbuje utorować sobie drogę do spełnienia marzeń, które komuś z jej pochodzeniem mogą wydawać się czymś nieosiągalnym. Na jej drodze pojawia się trudna miłość, fałszywe przyjaźnie, nieustanne zagrożenie. Głowna bohaterka jednak dobrze wie czego chcę i potrafi o to zawalczyć. Powieść pod aspektem romansu, nie jest przewidywalna, bardzo zaskakuje. Autorka nie spłaszcza tej historii do schematu : poznanie bohaterów-niebezpieczeństwo-ślub.

Dobrze napisany romans historyczny, który wciąga jak niebezpieczny wir - zaczęłam tylko przeglądać i po kilku minutach wsiąkłam na dobre:).

Szybkiej i porywającej lekturze sprzyja przede wszystkim dynamiczna akcja, pełna zwrotów i burzliwych perypetii (nie tylko miłosnych). Interesujące są postacie, które wzbudzają w czytelniku emocje, jednak - trzeba to uczciwie przyznać - główni bohaterowie są nieco schematyczni (białe i czarne charaktery nie pozostawiają wątpliwości co do pobudek i decyzji).

Poziom powieści na pewno podnosi nieźle pokazane tło historyczne - losy bohaterów zależą w dużej mierze od ważnych wydarzeń dwóch pierwszych dekad XX wieku (rewolucji 1905 i 1917 r. oraz pierwszej wojny światowej).

Całość napisana jest prosty językiem, dużo tu dialogów, w których czasem pojawiają się sentymentalne nuty i wielkie uniesienia (to ostatnie może nieco drażnić, ale nie psuje przyjemności czytania).

Polecam jako odprężającą lekturę, radzę jednak zarezerwować sobie na nią czas, bo mimo iż nie jest to górna półka, książka potrafi zahipnotyzować.

Rosja. Schyłek panowania rodziny Romanowów. Czasy przedrewolucyjnej zawieruchy. Galina Panowa studentka farmacji poznaje angielskiego lekarza Simona Aylshama. Wybucha miedzy nimi gorące uczucie (właśnie tytułowy "szalejący płomień"). Ich miłość przechodzi nieprawdopodobne koleje: kochają się jak szaleni, nagle rozstają z niejasnych dla mnie powodów, potem znów przypadkowo "wpadają" na siebie na zesłaniu na Syberii (!) lub w szpitalu polowym w czasie działań wojennych (!) . A dlaczegóżby nie?! Świat jest wszak taki mały.... Historia ich miłości ciągnie się na przestrzeni wielu lat.Dużo się dzieje, a w prawdziwym romansie wszystko jest możliwe. Próżno szukać w "Szalejącym płomieniu" opisów przyrody, analizy psychologicznej bohaterów czy tła historycznego....liczy się tylko miłość Galiny i Simona.

W 1988 roku książka otrzymała główną nagrodę od Związku Autorów Romansów i właśnie typowym romansem jest, tyle, że umieszczonym w moim ulubionym okresie: rewolucyjnego przewrotu w Rosji. Po namyśle zdecydowałam się zaryzykować i polecić książkę wielbicielkom "Jeźdźca Miedzianego" P.Simons. Można zauważyć pewne podobieństwa...

Jedna z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. "Szalejący płomień" to głęboka opowieść o trudnej miłości, ciężkiej pracy, bezgranicznym poświęceniu drugiej osobie, a także o walce w obronie wyznawanych ideałów. Poza tym rok 1905 to czas ogólnokrajowego, spontanicznego zrywu skierowanego zarówno przeciw rządowi, jak i przeciw przemocy państwa wobec rosyjskich obywateli.
Gorąco polecam, pozycja naprawdę warta przeczytania :-)

Oddam tę książkę za koszty wysyłki! Zapraszam do kontaktu!

Oddam tę książkę za koszty wysyłki! Zapraszam do kontaktu!

• Romans historyczny
  • Rok 2014
  • Wymienię
  • Przeczytane 2000

Dodaj cytat z książki Szalejący płomień