Na dziewczęcej skórze

2007-01-01
2007-01-01
978-83-615-1617-0
Robert Stiller
esther vilar na dziewczęcej skórze moskit

Moje pierwsze tak duże rozczarowanie od dawna. Miłość z punktu widzenia moskita - do człowieka, podszyta filozofią, która mnie kompletnie nie przekonała... Osadzenie akcji w jednym dniu ze wspomnieniami kilku wątków opowiedziane przez dziwnego jegomościa - jak dla mnie zabrakło stylu, by ten zamysł podać w dobrej formie.

Muszę przyznać, że rozczarowała mnie ta książka. Zakupiłam ją będąc pod silnym wrażeniem rewelacyjnych „Siedmiu pożarów Mademoiselle” tej samej autorki. A tu takie dziwadło. Może miałam zbyt wysokie oczekiwania, ale naprawdę chciałam, żeby ta pozycja przypadła mi do gustu. Myślę, że z mojej strony wykazałam wystarczająco dużo cierpliwości i entuzjazmu, więc problemem nie jest moje nastawienie. Nawet przy najlepszych chęciach ewidentnie czegoś mi tu zabrakło; tej nutki dowcipu i uroku, obecnej na każdej ze stron „Siedmiu pożarów Mademoiselle”.

Sam pomysł na historię wydaje się być nie tylko ciekawy, ale także bardzo oryginalny. Mamy do czynienia z monologiem moskita, który zakochał się w ludzkiej dziewczynie. Poznajemy wydarzenia z jego punktu widzenia. Nasz komar siedzi na wentylatorze i obserwuje schadzkę, jaką urządziła sobie piękna, młoda kobieta z podstarzałym, żonatym facetem.

Mogłaby powstać z tego zabawna, nietuzinkowa i nieszablonowa powieść. Jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Narracja jest denerwująca, a treść taka... nijaka i pełna sztuczności. Miałam wrażenie jakby pisarka miała dobry pomysł, ale sama nie za bardzo umiała go dopasować do jakiejkolwiek historii i na siłę wcisnęła go w taką dziwną formę. Myślę, że ta powieść miała o wiele większy potencjał i książka obdarzona tak oryginalnym pomysłem powinna wybijać się na tle innych pozycji. Natomiast ta niknie w cieniu i przechodzi zapomniana. Ale to też nie tak, że książka zupełnie mi się nie spodobała. W sumie z zaciekawieniem czytałam o dalszych losach głównego komara (jak to brzmi :)) i „Na dziewczęcej skórze” traktowane jako lekka rozrywka może się nawet podobać. Niemniej nic nie zmieni tego, że jest to pozycja, która jednym okiem wpada, a jednocześnie drugim wypada, nie wywołując w czytelniku większych emocji...

A morał z tego taki, że nie należy oceniać pisarza po jednej książce. Gdybym w pierwszej kolejności przeczytała „Na dziewczęcej skórze” wątpię, żebym kiedykolwiek sięgnęła po wspaniałe „Siedem pożarów Mademoiselle” Zupełnie jakby te dwie książki zostały napisane przez inne osoby.... Na szczęście zrobiłam to w odwrotnej kolejności i nie przegapiłam tej perełki.

Jeśli uda mi się gdzieś dorwać inne pozycje tej pisarki, dam jej jeszcze jedną szansę na udowodnienie swoich umiejętności. Chronologicznie, „Na dziewczęcej skórze” powstało znacznie wcześniej niż „Siedem pożarów Mademoiselle”, wiec może autorka dopiero się rozkręca. :)

Zaskakująca narracja! coś innego, coś co się gładko czyta. Krótka ale treściwa historia.

Moja jedyna myśl w trakcie czytania tej książki to: co ta Esther paliła, że miała taka fazę?
Książka jest cudowna.
I miesza w głowie.

Książka jest cudowna.
I miesza w głowie.

Kupując tą książkę liczyłam na jakiś fajny erotyk do poduszki, a tu niespodzianka , historia skoku w bok pewnego podstarzałego brzuchacza i młodej rozhisteryzowanej panienki, a to wszystko widziane oczami moskita, który jest narratorem tej historii. Perspektywa jest ciekawa a i spostrzeżenia zabawne. Ogólnie rzecz biorąc polecam :)

• 2010
  • $ Sprzedam/Wymienię
  • PRZECZYTANE 2023 - wyzwanie 52 książki
  • Przeczytane 2014
  • Romans
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Na dziewczęcej skórze