Niesforne Ziarenko

Okładka książki Niesforne Ziarenko Jory John, Pete Oswald
Okładka książki Niesforne Ziarenko
Jory JohnPete Oswald Wydawnictwo: Harperkids Seria: Smaczna banda i emocje literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2023-03-08
32 min.
Katarzyna Huzar-Czub

Okładka książki Domowa Pyra Jory John, Pete Oswald
Domowa Pyra Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Fajny Cieciorek. Smaczna Banda i emocje Jory John, Pete Oswald
Fajny Cieciore... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Smaczna Banda i Wolny Wybieg Jory John, Pete Oswald
Smaczna Banda ... Jory John, Pete Osw...
Okładka książki Niesforne ziarenko i straszny wieczór Jory John, Pete Oswald
Niesforne ziar... Jory John, Pete Osw...

Każda złość ma swoje przyczyny... Grunt to pracować nad sobą. Szkoda, że tego nie potrafię...

Wepchnie się w każdą kolejkę, dobre wychowanie dla niego nie istnieje, a i z higieną jest na bakier. Dzieci straszy przerażającą miną, kawały, które opowiada, nikogo nie śmieszą,
a wszelkie zasady istnieją dla niego tylko po to, aby je łamać. Ale czy zawsze tak było? I czy tak być musi?

Ta mądra, pozytywna, a przy tym zabawna i wielopoziomowa opowieść to sposób na to, by w przystępny i bezpośredni sposób zaprosić dziecko do rozmowy o emocjach, uczuciach, niepisanych zasadach społecznego współżycia, a wreszcie -
o szacunku dla innych i dla siebie samego Polecam serdecznie tę krótką, 32 stronicową historyjkę, może pomóc niejednemu niesfornemu ziarenku. Ja tę książkę na pewno wykorzystam do zajęć.

Rzadko poruszana tematyka źródła baaaaaardzo niesfornych zachowań, przystępnie, niesamowicie humorystycznie przedstawiona w książeczce. Oceniam jako wybitną po pierwszym przeczytaniu. Świetna okazja by pokazać dzieciom i porozmawiać o różnych odcieniach szarości występujących między dobrem i złem na świecie. Przyjemne, prawie komiksowe postaci i cała paleta emocji towarzysząca nam w (może ciut zbyt krótkiej) podróży za bohaterem.

Kupione dla siostrzeńca, przeczytane od razu - genialna, mądra, zabawna seria. W ogóle nie dziwią recenzje pełne zachwytów.

Wielokrotnie nagradzana, bestseller New York Timesa, fantastycznie zilustrowana, zachwycająca warstwą wizualną i jakością - nowej serii od Wydawnictwa HarperKids wróżę szybki sukces czytelniczy!

"Smaczna banda i emocje" to zabawne i jednocześnie wielowymiarowe opowieści o uczuciach, emocjach i poszukiwaniu własnego JA.

Poznajcie historię pewnego Ziarenka.

Niesforne Ziarenko jest naprawdę bardzo niesforne! Mawiają tak o nim inni, ale ono też nie ma o sobie najlepszego zdania. Bo jak nazwać kogoś, kto ciągle się spóźnia? Kto wpycha się w kolejki? Kogoś, kto nie słucha drugiego, nie pozwala innym dokończyć zdania, kogoś, kto nie myje rąk i kłamie?

Ziarenko jednak nie zawsze takie było. Jego szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo złamały trudne doświadczenia. Czy jest jeszcze jednak szansa na to, by stało się mniej niesforne? Czy jest szansa, by na nowo stało się sobą?

Pewnego dnia Ziarenko podejmuje ważną decyzję. Nie chce być już niesforne! Ale jak tego dokonać?

Przed nim praca, która nie będzie łatwa i przyjemna. Starania i próby przyniosą różne efekty. Ale nie ustaną i dzień po dniu motywować będą Ziarenko do dlaczego działania.

Bo przecież każdy zasługuje na drugą szansę, prawda?

Poznajcie historię pewnego Ziarenka.

Niesforne...

Jak w sposób przyjazny dziecku porozmawiać z nim o emocjach i uczuciach również tych negatywnych jak złość i gniew? O niepisanych normach współżycia społecznego? W tym pomoże nam na pewno książka Jory'ego Johna pt. „Niesforne ziarenko” Wydawnictwa HarperCollins z serii Smaczna Banda i emocje. Reklamowana jako bestseller New York Timesa, czy słusznie?

Ziarenko zna cała okolica i niestety nie z dobrej strony. Co takiego robi i dlaczego?

Książeczka przyciąga wzrok ciekawymi lustracjami autorstwa Pete'go Oswalda. Ziarenko słonecznika wygląda groźnie, zwłaszcza kiedy się złości i źle postępuje. Historia w lekki sposób przekazuje czym jest szacunek, także dla samego siebie. Myślę, że to ciekawa lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym. Polecam!
MJ
Szkolny Klub Recenzenta

Ziarenko zna cała...

Jory John jest absolutnie fantastycznym amerykańskim autorem książek dla dzieci. Jego publikacje słyną z przekazywania sporej dawki wiedzy, czarnego humoru i trudnych tematów społecznych. Debiutował książką „All My Friends Are Dead” napisaną z Averym Monsenem. Na listach bestselerów znalazł się dzięki ciekawej serii „Foog Group” w Polsce wydane jako „Smaczna banda i emocje”, w której znajdziemy takie książki jak „Niesforne ziarenko”, „Wzorowe jajo”, „Skwaszone winogrono” i „Bystre ciastko”. Dwie ostatnie publikacje ukażą się w sprzedaży w kwietniu. W serii znajdziemy też opowieści o fasoli i ziemniaku. Nasza przygoda z książkami tego pisarza zaczęła się siedem lat temu, kiedy to do polskich czytelników trafił cykl „Koszmarna dwójka” zabierająca nas w świat relacji społecznych, wyzwań, z jakimi mają do czynienia uczniowie w szkole oraz różnymi przekonaniami i sposobami zarządzania społeczeństwem. Już w tych lekturach widać było zainteresowanie postawami i systemami rządzenia. Tak jest też w publikacjach ze „Smacznej bandy i emocji”.
Z jednej strony mamy tu pokazane działania określonych bohaterów, ich relacje z otoczeniem, z drugiej widzimy jak to przekłada się na sposób funkcjonowania, później pojawia się zmiana i ukazanie jak po niej wygląda życie bohaterów. Jak widać schemat opowieści jest prosty. Tematyka też jest ciekawa, bo pozwala uświadomić młodym czytelnikom, że nie można być ani za bardzo niegrzecznym, ani zbyt uprzejmym, ani za kwaśnym, ani zbyt słodkim. Każda skrajność prowadzi do niszczenia relacji z innymi, unieszczęśliwia bohaterów, sprawia, że zatracają się w świecie swoich emocji.

„Niesforne ziarenko” to opowieść o bardzo psotnym Ziarenku, które kiedyś miało dość dużą rodzinę, ale stracił ją, kiedy kwiat słonecznika przekwitł i przewrócił się na ziemię. Po wielu trudnych doświadczeniach stał się niesfornym ziarenkiem, obok którego nikt nie przechodzi obojętnie. Swoją obecnością przykuwa uwagę, bo jest niemiły, ze wszystkimi się kłóci, robi innym na złość, nie odkłada niczego na miejsce, spóźnia się, opowiada nieśmieszne kawały, nie dba o higienę, kłamie i wiele innych rzeczy. Z tego powodu jest znany ze swojego trudnego charakteru i każdy o nim plotkuje, mówi niemiłe rzeczy. Pewnego dnia stwierdziło, że już ma dość tego jak inni go postrzegają i męczy się ze swoim zachowaniem. Postanawia się zmienić. Nie jest to łatwe, ale dzięki lepszemu zachowaniu ma lepsze relacje z innymi i czuje się dzięki temu dobrze.

„Wzorowe jajo” jest zdecydowanym przeciwieństwem „Niesfornego ziarenka”. Mamy tu idealne, grzeczne jajo dbające o innych. Poczucie odpowiedzialności sprawia, że bohater robi wszystko, aby przewinienia innych zatuszować. Jest też nadgorliwe i nadmiernie uczynne. Nie zawsze zwraca uwagę na to, co umie tylko po prostu przesadnie pomaga i pozwala sobie dokuczać. Wszystko w imię uszczęśliwiania otoczenia. Zawsze gotowe do spełniania próśb innych zapomina o swoich potrzebach. To sprawia, że pewnego dnia na swojej skorupce widzi pęknięcia. Wtedy dociera do niego, że musi coś w swoim życiu zmienić. Opuścił dotychczasowe otoczenie i w samotności nauczył się dbać o siebie, wsłuchiwać we własne potrzeby oraz poszerzać wiedzę i zainteresowania. Dzięki spokojowi i innemu podejściu pęknięcia z czasem zniknęły, a ono mogło wrócić do przyjaciół, o których nadal dbało, ale nie zapominało o sobie, nauczyło się stawiać granice odpowiedzialności za własne czyny oraz dało sobie możliwość popełniania błędów.
Obie książki są pięknie ilustrowane. Mamy tu świetne personifikacje dzięki Pete’owi Oswaldowi rewelacyjnie dopełniającemu tekst. Same opowieści są proste i niosą pouczające przesłanie nie tylko dla młodych czytelników. Uważam, że te lektury powinny znaleźć się w gabinetach psychologów i pedagogów. Będą świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi o tym, w jaki sposób się krzywdzą przez złe relacje ze społeczeństwem. Każdy bohater jest tu inny i prezentuje odmienny wzorzec niewłaściwego nastawienia. Autor uświadamia czytelników, że skrajności są złe. Opowieści wydrukowano na bardzo dobrej jakości papierze. Zszyte kartki oprawiono w solidne okładki, dzięki czemu lektury są estetyczne i trwałe. Zdecydowanie polecam.

Cała seria świetna. Dużo tematów, które można poruszyć, piękne ilustracje.

Cała seria świetna. Dużo tematów, które można poruszyć, piękne ilustracje.

• Biblioteka
  • Dla szkrabów