Boża sieć Wi-Fi. Jak z odwagą mówić światu o Ewangelii

Okładka książki Boża sieć Wi-Fi. Jak z odwagą mówić światu o Ewangelii Piotr Jarosiewicz
Okładka książki Boża sieć Wi-Fi. Jak z odwagą mówić światu o Ewangelii
Piotr Jarosiewicz Wydawnictwo: eSPe Seria: TikTokerzy w sutannie religia
religia
TikTokerzy w sutannie
eSPe
2023-07-10
2023-07-10
9788382012392

Jak z odwagą mówić światu o Ewangelii.

Tą książką Wydawnictwo Espe otworzyło nowy, świetny cykl, który zatytułowano „TikTokerzy w sutannie”. Są to wywiady z księżmi nie bojącymi się wyjść z Panem Jezusem poza kościół, spotkania na lekcjach religii czy w salkach przy parafiach. Ci duszpasterze doskonale zdają sobie sprawę, że aby złowić młodzież dla Boga, muszą do nich wyjść. Do ich środowisk. Dziś najłatwiej nastolatki spotkać w sieci.

Ksiądz Jarosiewicz w „Bożej sieci wi-fi” wyczerpująco opowiada o sobie, od czasów dzieciństwa po dziś dzień i właśnie swoją internetową działalność. Jest duszpasterzem młodzieży z diecezji drohiczyńskiej, autorem książek i rekolekcjonistą, którego posłuchać można nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. W niniejszym tytule dzieli się różnymi historiami, których wysłuchał, albo nawet dane mu było w nich uczestniczyć, które, tak myślę, mają na celu pokazać, że Pan Bóg nie zakończył uzdrawiania wraz z wstąpieniem do nieba. Potrzebuje tylko rąk i nóg, żeby działać. Bo On chce działać. I działa. Tylko my często tego nie dostrzegamy.

Bardzo to utkwiło w mojej pamięci. Gdzieś te słowa już słyszałam bądź czytałam. Dobrze było to sobie przypomnieć. Z książki bije również szczerość. Ksiądz Jarosiewicz nie obawia się wyznać swoich słabości. Przez wspomnienia o swoim uzależnieniu przestrzega innych. Zwłaszcza młodzież. Nie jest to sucha mowa, „tego nie rób”, „tego unikaj”. Tu jest konkret. „Doświadczyłem tego, wiem co to jest. Nie warto. Na prawdę”. Przyznajcie, że to drugie prędzej przemówi do człowieka.

„Boża sieć wi-fi” jest wzbogacona licznymi fotografiami księdza jak i kodami QR, pod którymi kryją się odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania. A może nie tylko młodzież?

Jak z odwagą mówić światu o Ewangelii.

Internet jest źródłem wielu informacji, tych dobrych i złych, prawdziwych, jak i fałszywych. Odgrywa on ważną rolę w życiu każdego człowieka, zwłaszcza teraz gdy świat wirtualny ma tak ogromny wpływ na nas samych, nasze dzieci czy najbliższych. Nieodwracalnie zmienia psychikę i funkcjonowanie w naszym życiu osobistym czy zawodowym. Zatem – czy w dobie internetu sieć globalna może być dobrym miejscem do spotkania człowieka z Bogiem? Z Kościołem? Ewangelią? Czy może pomóc wskazać właściwą ścieżkę życiową i pogłębić wiarę?

Ks. Piotr Jarosiewicz to duszpasterz młodzieży diecezji drohiczyńskiej, rekolekcjonista, autor wielu książek, w tym najnowszej pt. „Boża sieć Wi-Fi”. Jego książka jest świetnym przykładem, jak dzięki znanym social mediom mówić współczesnemu światu o Ewangelii, podsyłać zadania i pytania, które wspierać będą rozwój osobisty, jak i duchowy każdego człowieka!

Jestem pozytywnie zaskoczona książką ks. Piotra. Książka dzieli się na pięć rozdziałów: Boża sieć Wi-Fi, Zanim wstąpiłem do seminarium, W seminarium, Ksiądz z TikToka, Ewangelizacja i rozpoczyna nową serię – TikTokerzy w sutannie.
Czytając ten tytuł, dowiemy się wielu informacji na temat duszpasterza, poznajemy jego lata szkolne, odkrywanie powołania, czas w seminarium oraz przebieg życia kapłańskiego. Książka zawiera w sobie wiele zdjęć ks. Piotra Jarosiewicza, mnóstwo kodów QR odsyłających nas do jego filmików na TikToku, ogromu cennych porad dążenia do zamierzonych sobie celów i osiągania ich, jak i budujących cytatów z Pisma Świętego zmuszających nas do refleksji.

Co ważne ks. Piotr nie jest w swoim działaniu natarczywy, nie próbuje wmówić czegoś nam na siłę. Bardzo podoba mi się, z jaką lekkością opowiada o wszystkim. Naprawdę jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu! Ksiądz z powołania i ze świecą takiego szukać! Od samego początku jest z nami szczery (bardzo to cenię),ponieważ mimo że jest księdzem, wspomina o swoich słabościach, uzależnieniu od gier komputerowych: „Ale z grami wiąże się realne niebezpieczeństwo uzależnienia – sam tego doświadczyłem. To jest stan, gdy nie wyobrażamy sobie życia bez zabawki, jaką jest PlayStation. Tymczasem Pan Bóg pragnie naszej wolności. Święty Paweł zauważa, że wszystko nam wolno, ale nie wszystko przynosi nam korzyść. Ja zrozumiałem to dopiero po dłuższym czasie. W pewnym momencie wyrzuciłem z mojego życia koksownik i całego siebie oddałem Bogu, aby On mnie rozpalał od wewnątrz i bym już nie musiał szukać zewnętrznych źródeł ciepła.”

Na naszych oczach ks. Piotr staje się idolem dla młodzieży. Są jednak również tacy, którzy naśmiewają się i nie rozumieją działania „Tiktokera w sutannie”. Jarosiewicz robi swoje i nie kryje swojego natchnienia, pomysłów na nowe tematy do swoich filmików, które czerpie od samego Ducha Świętego, a jego nagrania udostępniają największe portale internetowe. Osobiście poruszyły mnie w tej lekturze historie kilku osób, o których opowiada ks. Piotr, ich świadectwa i nawrócenie, zrozumienie tego, co poszczególne osoby dotknęło, kiedy to doświadczyli łaski.

„Święty Franciszek powiedział kiedyś, że Kościół w Europie jest niekiedy jak starsza babcia. Starsza babcia jest z nami w domu, ale- wiadomo- nikt nie liczy się z nią na serio. Nikt nie powie tego wprost, ale wszyscy wiedzą, że babcia jest osobą z innego świata, trochę odrealnioną, nie do końca rozumie dzisiejszą rzeczywistość. I w ogóle najlepiej by było, gdyby babcia nie wtrącała się do naszego życia, bo my przecież wiemy lepiej. Nikt tego nie powie wprost, ale każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że babcia niedługo umrze… Dokładnie w ten sposób myśli się czasem o Kościele we współczesnej Europie”.

Nie jest lekko mówić, czy pisać w dzisiejszych czasach o Bogu, którego większość tak szybko odrzuca. Dziś wiara w Boga nie jest „modna”, a o Kościele, który dla wielu jest znany jako instytucja, nie mówi się zbyt dobrze. Ja natomiast bardzo cieszę się, że miałam tę przyjemność poznania ks. Piotra, jego twórczości i polecam każdemu, kto szuka swoje miejsca w świecie, aby zalogował się do „Bożej sieci Wi-Fi”, bo naprawdę warto!

Przychodzę dzisiaj do was z książką ks. Piotra Jaroszewicza wydawnictwa eSPe.

,, Boża sieć Wi-Fi. Jak z odwagą mówić o Ewangelii" to książka, w której ks. Piotr znany wszystkim z TikToka udziela szerszych odpowiedzi na pytania zadawane w sieci. Opowiada o swojej drodze do kapłaństwa, o swoich pasjach oraz o tym jak ewangelizuje młodych ludzi w wirtualnym świecie. O tym jak z odwagą mówić dzisiaj o Ewangelii.

Książka potrafi dotknąć serce i otworzyć umysł na działanie Ducha Świętego. Ksiądz Piotr pokazuje nam jak można głosić Ewangelię w swoim życiu i w każdym miejscu. Znajdziemy tam też zadania oraz pytania, które pomogą w naszym rozwoju osobistym i duchowym.

Przychodzę dzisiaj do was z książką ks. Piotra Jaroszewicza wydawnictwa eSPe.

Cała seria Tiktokerów w Sutannie to tzw. sztos. Książka prosta i wciągająca zarazem, niczym "Algorytm szczęścia" ks. Sebastiana Koseckiego ;)

• Religijne
  • Kościół